Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Out of Stock (4)

Pre

Pre
  • Psy (4)
  • Zvieratá (4)

Forma

Forma
  • Iná forma (4)

Výrobca

Výrobca
  • CANVIT s.r.o (4)

Karpálny tunel

Syndróm karpálneho tunela patrí v súčasnosti k najčastejším ochoreniam z povolania. Postihuje mužov i ženy, častejšie sa však vyskytuje práve u žien. Hoci nejde o životunebezpečné ochorenie, je bolestivé a dokáže vám poriadne znepríjemniť vykonávanie každodenných činností. Čo vznik karpálneho tunela spôsobuje, aké má príznaky a čo vám pomôže uľaviť od bolesti?

Čo je karpálny tunel?

Slovo karpálny má svoj pôvod v gréckom slove karpos, čiže zápästie. Pri syndróme karpálneho tunela hovoríme teda o ochorení nervov, ktoré sa nachádzajú vo vašom zápästí. Ide o naozaj často sa vyskytujúci problém, predovšetkým u ľudí, ktorí vykonávajú monotónne a často sa opakujúce pohyby. Ako príklad môžeme spomenúť ľudí pracujúcich v kanceláriách. Každodenné písanie na klávesnici a práca s myškou sú veľmi častou príčinou vzniku karpálneho tunela. Prečo je to tak?

karpalny tunel

Syndróm karpálneho tunela vzniká dlhodobým, jednostranným a opakovaným preťažovaním rúk a zápästí. To má za následok zvýšený tlak na stredný nerv (nervus medianus), ktorý prechádza cez zápästie. Karpálny tunel je úzky priechod, obklopený kostičkami zápästia a väzivom dlane. Pokiaľ teda z nejakého dôvodu nastane opuch alebo zmena polohy tkaniva, dôjde k takzvanému stlačeniu stredného nervu, čo sa prejavuje napríklad bolesťou či mravčením.

Aké má karpálny tunel príznaky?

Bolesť

Znížená citlivosť

Brnenie

Slabosť v rukách a pažiach

priznaky karpalneho tunela

Ktoré skupiny ľudí sú pri syndróme karpálneho tunela ohrozené?

Už sme spomenuli, že ide o pomerne časté ochorenie. Postihuje zhruba 5% populácie, pričom najčastejšie ide o ženy po 50. roku života. Nevyhýba sa samozrejme ani mužom, avšak častejšie vzniká práve u žien, nakoľko tie majú menšie zápästie. V minulosti sa toto ochorenie často objavovalo napríklad u pisárok. Vzniká totižto práve u ľudí, ktorí vykonávajú dlhodobo opakované pohyby prstov a dlane. V súčasnosti týmto ochorením často trpia ľudia:

  • pracujúci s počítačom,
  • používajúci nástroje, ako sú skrutkovače, motorové píly či kladivá,
  • ktorí aktívne hrajú športy ako bedminton či stolný tenis,
  • hrajúci na hudobné nástroje, napríklad gitaristi.

Na vznik karpálneho tunela môže vplývať tiež zranenie zápästia, reuma, prípadne obezita, hypotyreóza (znížená tvorba hormónov štítnej žľazy), artritída alebo cukrovka.

Ako prebieha liečba karpálneho tunela?

Pri ľahšom a miernom priebehu ochorenia sú zvyčajne účinné ortézy na zápästie, lieky od bolesti a proti zápalu, prípadne chladivé masti. Pokiaľ vás trápi rozvinutejšie štádium tohto ochorenia, je veľmi pravdepodobné, že vám lekár navrhne obstreky či operáciu.

Spevnenie zápästia pomocou ortézy

Jednou z prvých vecí, ktorú vám lekár odporučí, je zníženie záťaže na zápästie a ruku. Pokiaľ je to možné, ruku by ste nemali zaťažovať a ideálne je spevniť ju pomocou ortézy či dlahy na zápästie. Ortézu by ste mali nosiť počas dňa (keď je ruka zaťažená najviac), no pomôcť vám môže aj vtedy, ak si ju nasadíte na noc. Obľúbené je tiež tejpovanie postihnutého miesta špeciálnymi tejpovacími páskami. V tomto prípade je však potrebné, aby ste navštívili fyzioterapeuta, ktorý vám ukáže, ako pásku správne použiť.

Lieky na karpálny tunel

Z liekov sa používajú najčastejšie také, ktoré pomáhajú tlmiť bolesť. Vhodné sú tiež lieky s protizápalovým účinkom. Závisí to však od toho, čo je príčinou vzniku karpálneho tunela. Za predpokladu, že vás trápi napríklad zápal šľachových puzdier, môžu tieto lieky pomôcť liečiť zápal a súčasne tak vplývať na zmiernenie prejavov syndrómu karpálneho tunela. Siahnuť môžete po prípravkoch s obsahom ibuprofenu alebo diklofenaku. Obľúbeným liekom na doplnkovú liečbu je napríklad Milgamma N. Odporúča sa tiež užívať doplnky s obsahom vitamínov skupiny B a horčíka.

Masť na karpálny tunel

Pri liečbe možno použiť aj rôzne masti na karpálny tunel. Ide zväčša o prípravky, ktoré obsahujú upokojujúce, chladivé a bolesť zmierňujúce zložky. V mnohých nájdete tiež bylinné extrakty z rastlín, ako sú napríklad praslička či veronika. Uľaviť od bolesti vám môžu aj chladivé masážne gély s obsahom mentolu.

Vypredaný
Doprava zdarma
Posledné 2ks skladom

Najlepšou liečbou je samozrejme prevencia. Aby ste riziko vzniku karpálneho tunela znížili na minimum, mali by ste pravidelne meniť činnosť, respektíve pohyby rúk. Pokiaľ máte prácu, ktorá riziko ochorenia zvyšuje, venujte každý deň aspoň hodinu cvikom na karpálne tunely. Tie vám pomôžu ponaťahovať svaly zápästia, ramien i krčných svalov. Dajte tiež pozor, aby ste zápästia nepreťažovali. Pri práci s nástrojmi, klávesnicou či myškou zvoľte radšej také, ktoré majú ergonomicky prispôsobený tvar.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 4 z 4 výsledkov