Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Môže sa Acylpyrin používať na riedenie krvi?

Acylpirin už možno považovať za tradičný a efektívny voľnopredajný liek, po ktorom najčastejšie siahame vtedy, keď nás trápi bolesť, horúčka alebo zápal. Tento liek obsahuje účinnú látku kyselinu acetylsalicylovú, ako napríklad aj Aspirin. Pôsobí proti mnohým problémom, pričom sa stále častejšie hovorí aj o jeho účinkoch na riedenie krvi. Pozreli sme sa na to, či je naozaj bezpečné a odporúčané používať Acylpyrin v tomto smere.

Na čo sa Acylpyrin používa?

Podľa výrobcu má účinná látka kyselina acetylsalicylová analgetické (tlmí bolesť), antiflogistické (potláča zápal) a antipyretické (znižuje horúčku) účinky. Okrem toho sa uvádza, že má účinky aj na riedenie krvi. V krvi má totiž protizrážanlivý účinok, blokuje činnosť krvných doštičiek v artériách a zabraňuje vzniku krvných zrazenín – no a práve toto je zodpovedné za široko rozšírenú informáciu, podľa ktorej možno Acylpyrin používať aj na riedenie krvi.

Lekári aj lekárnici však upozorňujú na to, že by ste v žiadnom prípade nemali Acylpyrin využívať na „domácu“ liečbu riedenia krvi, nakoľko si môžete skôr uškodiť, než pomôcť. Pokiaľ teda máte s riedením krvi problémy, najprv sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vám určí správnu liečbu a predpíše vhodné lieky alebo doplnky.

Acylpyrin je však v rámci domácej liečby u našich zákazníkov naozaj obľúbený, no pri týchto zdravotných ťažkostiach:

  • horúčka,
  • chrípkové ochorenia,
  • bolesť kĺbov, svalov, nervov, zubov,
  • bolesť chrbtice,
  • bolesť hlavy, migréna.

Užívanie a dávkovanie Acylpyrinu

Acylpyrin môžu užívať dospelí ale aj mladiství. Užívanie tohto lieku u detí je povolené len vo výnimočných prípadoch po konzultácii s detským lekárom. Acylpyrin sa taktiež nemôže užívať napríklad počas tehotenstva alebo dojčenia (len po konzultácii s lekárom), pred plánovanou operáciou, pri prieduškovej astme, pri vredovej chybe alebo pri alergii na kyselinu acetylsalicylovú či inú zložku Acylpyrinu.

Čo sa týka odporúčaného dávkovania, to sa líši v závislosti od charakteru ochorenia a intenzity bolesti. Dávkovanie nájdete v príbalovom letáku, ktorý si pred užitím celý pozorne prečítajte. Maximálna dĺžka samoliečby pomocou Acylpyrinu je stanovená na 7 dní, ak sa stav nezlepšuje, je nutné navštíviť lekára. Popri užívaní acylpyrinu nie je povolené konzumovať alkoholické nápoje a taktiež je potrebné upozorniť vás na to, že účinky acylpyrinu a iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať – v takom prípade je potrebné poradiť sa s lekárom.

Ďalšie voľnopredajné lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej:

Čo robiť, ak máte s riedením krvi problémy?

Prvým, a najdôležitejším krokom, je jednoznačne návšteva lekára. Ide totiž o problém, ktorý si laik nedokáže vyriešiť sám doma, a preto je vždy vhodné poradiť sa s odborníkom a nastaviť adekvátnu liečbu či preventívne opatrenia.

Čo však dokáže urobiť aj „sami doma“ je strážiť si pitný režim a množstvo tekutín, ktoré vypijete. Deň začnite pohárom vody, pite aj popri jedení a počas náročnej fyzickej aktivity vypite viac, ako zvyčajne. Nikdy nečakajte na smäd, ale pite pravidelne. Ak často na pitie zabúdate, môžete si ho pripomínať jednoduchými spôsobmi – napríklad tak, že si na pracovný stôl si položíte fľašu s vodou. Pokiaľ nemáte sedavé zamestnanie, fľašku si umiestnite na miesto, kde pre vás bude viditeľná. Existujú dokonca už aj mobilné aplikácie, ktoré vám pravidelne pripomenú, že sa máte napiť. Pitný režim je totiž pri riedení krvi veľmi dôležitý.

Neprehliadnite