Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Môžete si v tehotenstve dopriať viac sladkého? Cukrovka môže postihnúť aj tehotné ženy

Každá budúca mamička absolvuje počas tehotenstva u svojho gynekológa niekoľko prehliadok zameraných na zisťovanie informácií o jej zdravotnom stave. Jedným z nich, ktorý sa spravidla vykonáva medzi 24. a 28. týždňom gravidity, je tzv. orálny glukózovo tolerančný test (oGTT), ktorý slúži na odhalenie tehotenskej cukrovky. Pokiaľ sú u budúcej mamičky prítomné aj ďalšie rizikové faktory, vykonáva sa vyšetrenie hneď na začiatku tehotenstva a aj v prípade negatívneho výsledku sa opakuje neskôr v štandardnom období medzi 24. a 28. týždňom. Tehotenská cukrovka, odborne nazývaná aj gestačný diabetes, sa objavuje asi u 2 – 3% žien v druhej polovici tehotenstva, dobrou správou však je, že toto ochorenie väčšinou po pôrode zmizne.

Čo spôsobuje tehotenskú cukrovku?

Hormóny produkované rastúcou placentou počas tehotenstva spôsobujú, že bunky tela sú odolnejšie voči inzulínu. Pankreas nie je schopný vytvárať dostatočné množstvo inzulínu na prekonanie tohto odporu a v krvnom obehu zostáva príliš veľa glukózy. Glukóza, ktorá koluje v krvi, prechádza cez placentu do krvného obehu dieťaťa a ukladá sa do jeho tukových zásob, čo spôsobuje neprirodzene rýchly rast a vyššiu pôrodnú hmotnosť.

Rizikové faktory pre vznik tehotenskej cukrovky:

  • Prítomnosť tehotenskej cukrovky pri predchádzajúcich tehotenstvách
  • Cukrovka u blízkych príbuzných
  • Vek nad 35 rokov
  • Predchádzajúci pôrod dieťaťa s hmotnosťou viac ako 4 kg
  • Fajčenie
  • Nadváha (BMI nad 30) alebo väčší prírastok hmotnosti počas tehotenstva (viac ako 12kg)
  • Vysoký krvný tlak
  • Priveľký objem plodovej vody
  • Syndróm polycystických vaječníkov, alebo iný zdravotný problém ovplyvňujúci inzulín[1]

Komplikácie gestačného diabetu:

U matky hrozí vývin preeklampsie (charakterizovaný vysokým krvným tlakom, nadbytkom bielkovín v moči, opuchom nôh/chodidiel), riziko tehotenskej cukrovky počas budúcich tehotenstiev a riziko cukrovky v neskoršom veku.

U novorodencov je to často vyššia pôrodná hmotnosť, nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia), vyššie riziko vzniku cukrovky II. typu v priebehu času a tiež vyššie riziko náhleho úmrtia po narodení.

Príznaky tehotenskej cukrovky:

V prípade gestačného diabetu si zvyčajne pacientka príznaky ani nevšimne. Gestačná cukrovka sa prejavuje predovšetkým nešpecifickými symptómami, ako sú časté močenie, uro-gynekologické zápaly alebo zvýšená únava. V tehotenstve je však tieto príznaky ťažko identifikovať a pripísať ich cukrovke, kvôli čomu sa vykonáva špecializované vyšetrenie.

tehotenská cukrovka

Ako sa tehotenská cukrovka zisťuje?

Orálny glukózový tolerančný test, tzv. oGTT,prebieha v ambulancii vášho lekára. Pred samotným testovaním je nutné prísť nalačno, aspoň po 8 hodinovom nočnom hladovaní, kedy je povolené iba pitie čistej vody. V úvode vyšetrenia odoberie lekár vzorku krvi, následne pacientka vypije roztok s obsahom 75g glukózy. Nápoj je potrebný vypiť v priebehu 3 až 5 minút. Kapilárna krv sa odoberá po 60 a 120 minútach, kedy sa stanovuje hladina glukózy v krvi.

Normálne hodnoty koncentrácie cukru v krvi pri záťažovom vyšetrení sú:

  • glykémia nalačno do 5,1 mmol/l,
  • po 60 min. do 10,0 mmol/l,
  • po 120 min. do 7,8 mmol/l [2].

Zvýšenie niektorej z uvedených hodnôt potvrdzuje diagnózu diabetes mellitus a je nutné sledovanie diabetológom.

Ak by vám však ako budúcej mamičke bola diagnostikovaná tehotenská cukrovka, nepanikárte a riaďte sa liečbou stanovenou vaším lekárom. Vhodná je aj úprava stravovania a fyzická aktivita prispôsobená vaším zdravotným možnostiam, ako napríklad chôdza aspoň 30 minút denne bez prestávky. Jedálniček pri tehotenskej cukrovke vychádza zo zásad zdravého racionálneho stravovania a niekedy úprava stravy dokonca postačuje k udržaniu hladiny cukru v norme aj bez ďalších liekov.

Zdroje použité v článku:

1. DANSINGER, M, 2021. Gestational Diabetes. In: webmd.com [online]. 08.12.2021 [cit. 29.3.2022]. Dostupné z https://www.webmd.com/diabetes/gestational-diabetes
2. DOKUŠOVÁ, S, 2018. Cukrovka a tehotenstvo. In: sdia.sk [online]. [cit. 29.3.2022]. Dostupné z https://www.sdia.sk/o-nas-aktuality/4/cukrovka-a-tehotenstvo/

Neprehliadnite