Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako naučíte deti správne si čistiť zuby? Objavte praktické tipy, ktoré vám pomôžu s dentálnou hygienou vašej ratolesti

Kedy začať s čistením zubov u detí?

Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. S čistením zubov u detí je potrebné začať od momentu, ako sa prereže prvý zúbok. V tomto období sa o umývanie zúbku samozrejme stará rodič – prvé zúbky sa prerezávajú už zhruba od 4. až 6. mesiaca, kedy je dieťa ešte veľmi malé. Zdravie mliečneho chrupu má však veľký vplyv na trvalý chrup, preto by ste starostlivosť oň rozhodne nemali podceňovať. Čím skôr si dieťa túto hygienickú rutinu osvojí, tým lepšie.

spravne cistenie zubov u deti
 • Detská zubná kefka by mala mať mäkké štetinky, menšiu hlavičku a rúčku, ktorá dieťaťu dobre padne do ruky. Správne zvolená kefka umožňuje dobrý úchop a znižuje šancu poranenia pri umývaní zubov.
 • Pri umývaní zúbkov by mala byť kefka naklonená v 45° uhle smerom k ďasnám.
 • Veďte dieťa, aby si zuby umývalo krúživým pohybom a po žuvacích plochách zúbkov prechádzalo v smere dopredu a dozadu.
 • Vysvetlite dieťaťu, že pri čistení je dôležité postupovať zúbok za zúbkom, kefkou príliš netlačiť a venovať čisteniu dostatok času.
 • Naučte ho, že zubná pasta sa neprehĺta. Niektoré detské zubné pasty majú rôzne arómy a príchute, čo by vášho malého zvedavca mohlo lákať pastu ochutnať. Zubné pasty, a to ani tie detské, však nie sú určené na konzumáciu. Pasty pre najmenšie detičky sú vyrobené tak, aby pri náhodnom prehltnutí dieťaťu neublížili, no to je len preventívne opatrenie. Neznamená to, že pastu možno spapať.
 • Vytvorte si z umývania zubov rannú a večernú rutinu.
 • V niektorých prípadoch rodičom pomáha, ak pomocou zrkadielka dieťaťu ukážu, ako špinavé zúbky vyzerajú. Pritom im vysvetlia, čo sa s nimi deje, ak sa neumývajú pravidelne.

Prerezávajú sa vašej ratolesti prvé zúbky?

Toto obdobie často sprevádza citlivosť a bolesť ďasienok, zvýšené slinenie a zlá nálada vášho bábätka. Čo by ste o jeho ďasienkách mali vedieť a ako mu možno pomôcť?

cistenie prvych zubkov
co robit ked si dieta nechce umyvat zuby
 • Čím skôr s rutinou u dieťaťa začnete, tým lepšie. Malé detičky totiž veľmi rady opakujú po mame či otcovi. Skvelou pomôckou je, ak si z umývania zubov urobíte spoločnú rannú a večernú rutinu.
 • Vymyslite si príbeh. Deti majú veľmi radi rozprávky a rôzne príbehy. Vymyslite si teda jeden o umývaní zúbkov. Môžete do neho zapracovať napríklad správny postup, ako si čistiť zuby.
 • Siahnite po veselej zubnej kefke. Deti milujú farebné hračky, rozprávkové postavičky a podobne. V regáloch obchodov, ale samozrejme aj v našej online lekárni, nájdete mnoho veselých a zaujímavých zubných kefiek, ktoré budú vašej ratolesti príjemným spoločníkom na ceste za zdravými zubami.
 • Aby ste dieťa naučili správnej dĺžke umývania zubov, púšťajte mu obľúbenú pesničku. Dĺžka umývania chrupu by mala byť zhruba 2 minúty. Kým si to dieťa zautomatizuje, môžete na jeho usmernenie použiť obľúbenú pesničku zvučku či dokonca video.
 • Buďte vzorom. Človeku by možno ani nenapadlo, ako veľa si deti vedia všímať. Preto by ste im mali ísť príkladom vo všetkom, čo sa ich snažíte naučiť. Ideálne je, aby vás videlo vykonávať dentálnu hygienu. Prípadne mu vysvetlite a popíšte, čo robíte a naučte ho, že je to bežná súčasť dňa.
caste otazky o dentalnej hygiene deti

Máte otázky ohľadom dentálnej hygieny u detí?

Nebojte sa, kryjeme vám chrbát. Pozrite sa na najčastejšie otázky o detskej dentálnej hygiene a objavte odpovede.

Neprehliadnite