rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Jarný detox bez hladovania: Cíťte sa zdravo a energicky vďaka pár jednoduchým radám

Na jar je všetko akési živšie, veselšie a energickejšie. Príroda sa prebúdza, hýri farbami, a tak sa aj nám žiada načerpať novú energiu a cítiť sa lepšie. Po studenej zime, plnej pochmúrneho počasia, sedavých koníčkov a ťažkých jedál, je práve jar ideálnym časom na vnútornú očistu organizmu. Zvažujete detoxikáciu aj vy? Poďte sa s nami pozrieť ako na to aj bez hladovania a zistite, čomu by ste sa naopak mali vyhnúť.

Čo je to detox?

Detox znamená prečistenie organizmu od toxínov – odpadových látok. Účelom detoxu je teda akási vnútorná očista tela a orgánov. Výsledkom detoxu by malo byť to, že sa budeme cítiť lepšie, zdravšie a vitálnejšie.

Na začiatok pre vás máme dobrú správu: detoxikácia v našom tele prebieha neustále. Toxíny sa z organizmu vylučujú prirodzene, a to vďaka pečeni (hlavný metabolický orgán), obličkám (slúžia na filtráciu krvi), ale aj črevám, pľúcam či koži. Všetky tieto orgány musia fungovať správne, aby toxíny z tela vedeli bez problémov vyplaviť.

co je to detox

Ideálnym stavom by bolo, keby sa do organizmu dostávalo toxínov čo najmenej. Moderný životný štýl však spôsobuje presný opak a telu nič neuľahčuje. Nezdravá strava, stres, neprimeraná záťaž, fajčenie či alkohol – to všetko spôsobuje, že v organizme môže byť toxíkov nadmieru a nemusia sa z tela odvádzať dostatočne rýchlo. V takomto prípade je vhodné telu dopomôcť cielenou detoxikačnou kúrou.

toxiny

Čo sú toxíny?

Toxíny sú škodliviny, ktoré majú na fungovanie nášho zdravia negatívny dopad. Ich efekt nemusí byť okamžitý, a tak si ho nemusíte všimnúť ihneď. Spôsobovať ale môžu rýchlejšie starnutie buniek, zhoršenú odolnosť voči chorobám či naopak zvýšenú náchylnosť na vznik niektorých ochorení. Do tela sa môžu dostať rôzne – v potravinách, kozmetike aj znečistenom ovzduší. Medzi toxíny zaraďujeme pesticídy, plesne, cukry, zvýrazňovače chuti, farbivá, mikroplasty, ftaláty, bisfenol a ďalšie.

Kedy je vhodné detoxikovať?

Príznaky, ktoré vám môžu naznačiť, že je správne dať si detox, sú:

Dôležité je tiež uvedomiť si, od ktorých látok chcete detoxikovať. Zväčša je to črevo a pečeň, ktoré chceme prečistiť od nezdravej stravy a jej následkov. No a práve takejto detoxikácii sa budeme venovať aj v nasledujúcich riadkoch.

Ako na detox?

Stavte na racionalitu a pestrosť. Detox nie je striktný pôst ani drastická diéta. Stačí niečo obmedziť, niečo iné pridať a podporiť činnosť orgánov zodpovedných za detoxikáciu. Základom detoxikácie organizmu je:

zdrava vyvazena strava

1. Zdravá a vyvážená strava

pitny rezim

2. Zvýšenie pitného režimu

dobry spanok

3. Dostatok spánku a eliminácia stresu

ocista pecene

4. Podpora funkcie pečene, čriev a obličiek

1. Zdravá strava

Pri strave nie je dôležitá len jej chuť. Zo zdravotného hľadiska je to skôr jej výživová hodnota a zloženie. Strava pri detoxe by mala byť postavená najmä na príjme čerstvého ovocia a zeleniny, z ktorých získate potrebné vitamíny, minerály, vlákninu, antioxidanty a ďalšie látky.

Isté zdroje hovoria, že ideálny príjem zeleniny a ovocia (celoročne) je 5 porcií denne, pričom jedna porcia má mať približne 80g. Skúste si spomenúť, kedy naposledy ste za deň zjedli 400g ovocia a zeleniny? Bolo to dávno? V tom prípade by vaším prvým krokom v detoxe malo byť zvýšenie príjmu rastlinnej zložky potravy.

Strava by mala byť výživná, ale zároveň ľahká. Rastlinnú zložku obohaťte o celozrnné potraviny, kvalitné mäso, jogurty, oriešky, semiačka či probiotické potraviny. Počas detoxu by ste sa mali jednoznačne vyhnúť:

  • Všetkým priemyselne spracovaným potravinám, ako sú polotovary, cukrovinky, instantné jedlá, mrazené a predsmažené potraviny, dopekané pečivo a podobne.
  • Vyprážaným a ťažkým jedlám.
  • Alkoholu.
  • Sladkostiam. Obmedzte príjem potravín s bielym cukrom, predovšetkým sladené nápoje, biele pečivo, sladkosti a podobne. Nadmerný obsah cukru v strave môže spôsobiť zápaly.
  • Fajčeniu.

2. Pitný režim

O vode sa často hovorí ako o malom zázraku, a to aj v súvislosti so správnym fungovaním organizmu. Dostatočný pitný režim hydratuje pokožku, upravuje pH močových ciest, stimuluje trávenie a v neposlednom rade pomáha odplavovať toxíny z tela. Voda je teda tým najjednoduchším spôsobom, ako svoj organizmus podporiť k detoxikácii. 

pitny rezim

Ideálna je samozrejme čistá voda. V našich končinách má čistá voda z kohútika naozaj vysokú kvalitu, a preto je úplne zbytočné kupovať vodu balenú. Pokiaľ si chcete pitný režim spestriť, vyskúšajte rôzne bylinkové, zelené alebo detoxikačné čaje, napríklad s obsahom žihľavy, mäty, púpavy, kotvičníka či zázvoru. Do jedálnička môžete zaradiť aj minerálky a pohár ovocno-zeleninovej šťavy. Všetky nápoje by však mali byť „čisté“, teda bez pridaného cukru a sladidiel.

3. Dostatok spánku a oddychu

Ak si myslíte, že naše fyzické a psychické zdravie sa navzájom neovplyvňuje, mýlite sa. Úzko spolu súvisí, a preto ak si nedoprajete dostatok oddychu a neposnažíte sa z dlhodobého hľadiska odstrániť stres, detox nemusí byť účinný.

zdravy spanok a oddych

Ako spať sladko a nerušene?

Máte problémy so zaspávaním či kvalitou spánku? Naučte sa zásady tzv. spánkovej hygieny. Prečítajte si náš článok o tom, ako spať lepšie, kvalitnejšie a výdatnejšie.

4. Doplnky a bylinky na podporu funkcie pečene

Pomôcť si môžete aj rôznymi ďalšími látkami a bylinkami vo forme doplnkov, ktoré pomáhajú k očiste pečene a čriev, podporujú detoxikáciu alebo zabraňujú prekysleniu organizmu. Patria sem napríklad nasledovné.

Plody pestreca mariánskeho

Pestrec mariánsky

Pestrec, zvaný aj ostropestrec, regeneruje a posilňuje pečeň vďaka obsahu látky silymarín. Je vhodným doplnkom pri očistných kúrach alebo v prípadoch, keď chcete posilniť zdravie pečene.

Zelený jačmeň

Je známy svojimi detoxikačnými účinkami. Okrem toho zelený jačmeň prispieva k vyrovnávaniu pH v tele, a tak zabraňuje prekysleniu organizmu. Podporuje metabolizmus, pomáha naštartovať aj upraviť trávenie.

Chlorella

Sladkovodná riasa chlorella obsahuje množstvo antioxidantov a prospešných látok. Využíva sa pri detoxikácii organizmu, ale tiež úprave črevného mikrobiómu.

Spirulina

Podobne ako chlorella, aj spirulina je druhom sladkovodnej riasy. Má tiež veľmi podobné možné účinky. Používa sa pri detoxikácii organizmu a prispieva k správnemu fungovaniu trávenia a čriev.

Komplexné doplnky na detox

Okrem jednozložkových doplnkov môžete siahnuť aj po takých, ktoré sú vyrobené špeciálne pre obdobie detoxu. Obsahujú komplex látok podporujúcich vyplavovanie škodlivín z tela. Môžu mať formu rôznych štiav, rozpustných práškov či tabliet.

Vypredaný
Na sklade
Pharma Activ 3 za cenu 2

Aké pozitívne dopady na vás môže mať detox?

1. Zvýšenie energie

Organizmus už nebude zaťažený nezdravou stravou a pomalým trávením. Dostane poriadnu porciu vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré ho naštartujú a poskytnú mu potrebnú energiu a vitalitu. Veľkú úlohu jednoznačne hrá aj dostatočná hydratácia.

2. Krajšia pleť, pokožka a vlasy

Všetky toxíny sa môžu istým spôsobiť prejaviť aj na pokožke a vlasoch. Zväčša spôsobujú vyrážky a akné, mdlú a mastnú pleť či vypadávanie vlasov. Všetky tieto problémy môžu mierne ustúpiť.

3. Lepšia nálada

Poriadny spánok, zdravá strava a načerpaná energia rozhodne zlepšia vašu celkovú náladu. Cieľom detoxikácie je aj zníženie stresu, a ak sa to podarí, na vašej spokojnosti sa to jednoznačne odrazí.

4. Dobrý pocit zo seba samého

Detox by vás nemal v ničom obmedzovať, práve naopak – mali by ste sa po ňom cítiť omnoho lepšie. Začnete žiť zdravšie, možno niečo zhodíte, ale predovšetkým načerpáte novú energiu a vitalitu. Zlepšiť by sa malo aj trávenie.

5. Vyššia obranyschopnosť organizmu

Úlohou imunitného systému je práve obrana voči vírusom, baktériám a iným látkam, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť zdravie. Čím menej škodlivých látok v organizme bude, tým bude obranyschopnosť organizmu lepšia.

Ako si detoxom neuškodiť?

  • Nepodstupujte hladovku ani nevynechávajte stravu na 24 a hodín a viac. Hladovanie nie je detox.
  • Nekonzumujte len jednostranne zameranú stravu. Zabudnite na zelerové, špenátové, mrkvové, ananásové či iné neoverené očisty. Niekoľko dňové jedenie a pitie štiav z jedného druhu zeleniny vám nielenže nepomôže, ale ani sa po ňom nemusíte cítiť dobre.
  • Vyhnite sa preháňadlám a črevným sprchám. Črevá síce prečistia, no nie tak, ako by ste chceli.
  • Nebuďte v strese. Detox by mal byť o opaku – o pozitívnom nastavení mysle a vašej chuti prečistiť a zregenerovať organizmus. Detox nie je nutnosť ani povinnosť, a ak vám bude prinášať stres, nemusí fungovať.

Upozornenie

Pravidelne počas celého roka sa na sociálnych sieťach a v lifestylových médiách objavujú zaručené diéty a metódy, ako prečistiť organizmus. Nie všetky tieto „overené metódy“ však musia fungovať. Pokiaľ máte zdravotné problémy, hladovanie alebo nadužívanie niektorých potravín či doplnkov vám dokonca môže uškodiť.

kazdodenny detox

Nech je detox vašou novou rutinou

Zdá sa vám, že potrebujete drastickejšiu metódu? Zdravá a vyvážená strava, dostatok spánku, správny pitný režim a obmedzenie konzumácie polotovarov či spracovaných potravín je však skutočne to, čo organizmus potrebuje najviac. Detox by mal byť racionálny, vyvážený a mali by ste sa po ňom cítiť lepšie. Ak hľadáte vhodné doplnky na podporu očisty organizmu, pozrite si celú našu ponuku vhodných doplnkov.

Neprehliadnite