rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako začína celiakia? Zistite, ako odhaliť toto ochorenie a kedy navštíviť lekára

Špecifikovať to, ako začína celiakia, je veľmi náročné. U každého človeka sa totiž môže objaviť v inom období života a prejavovať sa rôznymi príznakmi. Je to ochorenie, ktoré skomplikuje život ľuďom rozličných vekových kategórií. Môže sa u vás po prvý raz prejaviť už keď ste malé dieťa a prvýkrát vám mama zaradí lepok do stravy, ale počkať si tiež môže až do dospelosti.

Pri celiakii hrá veľkú úlohu genetika a dedičnosť. Pokiaľ máte v rodine celiatika, šanca, že sa u vás ochorenie na lepok objaví, je až 10-násobne vyššia. V prípade, že o tomto riziku viete, existujú vyšetrenia, na základe ktorých je možné predpovedať, či sa ochorenie rozvinie alebo nie. Máte pocit, že sa aj u vás vyskytujú niektoré z prejavov celiakie? Prečítajte si náš článok a zistite, aké príznaky a prejavy by ste mali sledovať.

ako zacina celiakia prejavy a priznaky

Je to celiakia, alergia alebo intolerancia na lepok?

Hneď v úvode je dôležité vysvetliť si rozdiel medzi celiakiou, intoleranciou aj alergiou na lepok, nakoľko sa často stáva, že si ľudia tieto ochorenia mýlia. Hoci všetky tri spája jedno – negatívna reakcia organizmu na lepok, nejde o ten istý zdravotný problém.

bod cislo jeden

Alergia

Telo na konzumáciu potraviny s lepkom odpovedá neodôvodnenou a nadmernou reakciou. Príznaky vymiznú ihneď po odstránení / vylúčení alergénu. Prejavuje sa zväčša žihľavkou, závratmi, dýchavičnosťou, zvracaním a v horších prípadoch anafylaktickým šokom.

bod cislo dva

Intolerancia

Intolerancia je príznakovo veľmi podobná celiakii, avšak nedochádza pri nej k poškodeniu tkanív stien tenkého čreva a klkov. Prejavuje sa nafukovaním, hnačkami, zápchami, bolesťou žalúdka, únavou a podobne.

bod cislo tri

Celiakia

Je zo všetkých troch najzávažnejšie ochorenie. Po konzumácii lepku totiž dochádza k poškodeniu stien čreva, tráviacim ťažkostiam a mnohým ďalším zdravotným komplikáciám vyplývajúcim z malabsorpcie živín. Pri celiakii je nevyhnutné dodržiavanie bezlepkovej stravy – nakoľko je to momentálne jediný účinný spôsob liečby.

Ktoré príznaky by ste mali sledovať?

Nie u každého sa môže celiakia prejaviť rovnako. Existuje široké spektrum príznakov, z ktorých sa u vás môže objaviť kombinácia viacerých, iba jeden alebo dokonca žiaden. Pri malých detičkách sú veľmi časté práve črevné ťažkosti a poruchy rastu. Po zaradení lepku do jedálnička sa zvykne objaviť plynatosť a hnačky, ktoré striedajú zápchy a bolesť bruška.

U dospelých závisia príznaky celiakie vo veľkej miere od toho, či majú typickú, atypickú alebo už spomínanú bezpríznakovú formu celiakie.

Typická celiakia

Nazýva sa aj symptomatická. Ako už nasvedčuje názov, sprevádzajú ju typické príznaky celiakie, čiže:

Malabsorpcia živín

Chronická hnačka

strata hmotnosti - ikona

Úbytok na váhe

unava pri chorobe

Nedostatok energie

bolest brucha pri zastavenych vetroch

Nadúvanie a plynatosť

strata chuti do jedla

Strata chuti do jedla

Atypická celiakia

Je špecifická tým, že sa plne prejaví až neskôr v živote. Obvykle sa neprejavuje vyššie spomenutými tráviacimi ťažkosťami, ale následkami dlhodobej konzumácie lepku:

anemia

Nedostatok železa (anémia)

fyzicka unava - ikona

Chronická únava

Migrény

neurorologicke problemy

Periférna neuropatia

intolerancia na laktozu

Intolerancia na laktózu

bolest brucha pri menstruacii

Nepravidelná menštruácia a problémy s plodnosťou

osteoporoza

Osteoporóza a osteomalácia

kratkodoba pamat

Problémy s pamäťou

Bezpríznaková celiakia

Vyznačuje sa tým, že sa u vás neprejavia žiadne typické príznaky, a to aj napriek tomu, že dochádza k poškodzovaniu tenkého čreva.1

Otestujte sa na celiakiu doma

Ak vás trápia niektoré zo spomenutých príznakov, mali by ste sa jednoznačne obrátiť na lekára. Celiakiu je totiž možné s veľkou presnosťou určiť už z krvného odberu. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí chcú ísť za lekárom už s „dôkazom“, môžete si v lekárni zakúpiť samotest na celiakiu. Samotesty majú vcelku vysokú presnosť a môžu byť pre vás „odrazovým mostíkom“. Nezabúdajte však na to, že domáce testovanie nikdy nenahradí návštevu u lekára.

  • Ak vám test ukáže pozitívny výsledok, kontaktujte vášho ošetrujúceho lekára. Ten vykoná krvný test, prípadne vám odporučí návštevu gastroenterológa, ktorý s určitosťou potvrdí alebo vyvráti diagnózu.
  • Pokiaľ by vám test ukázal negatívny výsledok, avšak zdravotné ťažkosti u vás pretrvávajú, mali by ste sa taktiež obrátiť na lekára. Môže ísť totiž o iné ochorenie tráviacej sústavy.
Čo nerobiť, ak máte podozrenie na celiakiu?

Mnoho ľudí si myslí, že pokiaľ vysadí zo stravy lepok, môže si len pomôcť. Je však veľmi dôležité, aby ste lepok dlhodobo nevyraďovali z jedálnička – predovšetkým v prípade, že nemáte diagnostikované jedno z vyššie spomínaných ochorení. Pokiaľ by ste tak urobili, môžete si vybudovať intoleranciu. Vaše telo si totiž zvykne na to, že lepok neprijíma a ak zjete po dlhej dobe potravinu s jeho obsahom, môže naň váš organizmus zareagovať ako na nepriateľskú látku.

bezlepkove potraviny

Chcete mať prehľad o bezlepkových potravinách?

Pozrite si, aké typy gluten free potravín nájdete u nás v eshope a objavte múky, cestoviny, raňajkové zmesi, sladkosti a mnoho iného.

Zdroje použité v článku:

Different types of coeliac disease. Oficiálna stránka výrobcu Schär. [online] [citované dňa 8.3.2023] Dostupné z https://www.schaer.com/en-int/faqs/types-of-coeliac-disease

Neprehliadnite