Podporte svoj imunitný systém správnymi potravinami

potraviny pre podporu imunitného systému

V zimnom období sa veľmi často skloňuje slovné spojenie „imunitný systém“. Treba ho posilňovať a netreba ho preťažovať. Zima je obdobie, kedy je naozaj potrebné podporiť náš imunitný systém. Je alfou a omegou obrany nášho organizmu voči ochoreniam, ktoré na nás v zimnom období číhajú. A nielen voči nim.

Ako imunitný systém funguje?

Imunitný systém je vlastne orgán zložený z množstva buniek rozptýlených v krvi, miazge (lymfe), v tkanivách a orgánoch nášho tela. Je komplexom mechanizmov a reakcií vo vnútri organizmu, ktoré ho ochraňujú proti chorobám a zápalom. Hlavnou úlohou imunitného systému je rozoznať, čo je vlastné a čo cudzie.

Ktoré potraviny podporujú imunitný systém?

Najväčším imunitným systémom je tráviaci trakt. Takmer 80 % imunitného systému sa nachádza práve v ľudskom čreve. V tenkom čreve sa nachádza až 500 druhov baktérií, a preto je najväčším zdrojom buniek zodpovedných za našu imunitu. Keďže potravu prijímame každý deň, vieme si svoj imunitný systém pozitívne ovplyvniť vhodnou stravou. Je síce zimné obdobie, no i tak nájdeme v kuchyni 7 potravín, ktoré vedia podporiť náš imunitný systém.

Cesnak

Je známy ako liek mnohých chorôb. Obsahuje alicín, ktorý má antibiotické a protiplesňové účinky.

Kyslá kapusta

Kapusta okrem toho, že posilňuje imunitu, má protizápalové, protibakteriálne a regeneračné účinky. Vďaka vysokému obsahu vlákniny prečisťuje organizmus, zlepšuje zápchu a pomáha udržiavať črevnú mikroflóru.

Len vďaka pestrému jedálničku môžete svojmu telu dopriať všetko, čo potrebuje. Vtedy sa nemusíte báť, že aj napriek obdobiu, kedy bacily majú raj, budete často chorý.

Cibuľa

Podobne ako v cesnaku, aj v cibuli je látka alicín. Cibuľa navyše obsahuje mnohé vitamíny a minerály, a tiež podporuje trávenie.

Med

Má antibakteriálne a regeneračné účinky. Je zdrojom rýchlej energie pre vyčerpaný organizmus. Obsahuje aj zložité cukry, ktoré hojivo pôsobia na kožu a poškodenú sliznicu. Je zdrojom aj niekoľkých antioxidantov.

Petržlen

Patrí medzi superpotraviny. Čistí krv, zlepšuje činnosť imunitného systému a povzbudzuje činnosť čriev a trávenie.

Rybie mäso

 Bohaté je najmä na omega-3 mastné kyseliny. Najlepším posilňovačom imunity je rybí tuk. Má protizápalové účinky a zvyšuje obranyschopnosť tela.

Jogurt

 Je bohatý na zdraviu prospešné baktérie – probiotiká. Okrem jogurtov sú na probiotiká bohaté aj acidofilné mlieko a kefír.

Autorka: Ing. Janka Trebulová, výživová poradkyňa

Zdieľať

Kategórie

Podobné články

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×