Čo sú to esenciálne aminokyseliny?

Označenie aminokyseliny pomenúva látky, ktoré majú v našom organizme mnoho dôležitých funkcií. Medzi tie základné patrí napríklad rast svalovej hmoty, ochrana svalových vlákien a svalovej hmoty, správna látková premena pre tvorbu energie či urýchlenie doby regenerácie svalov, kože, kostí, ale aj vlasov. Aminokyseliny sú vlastne základným stavebným pilierom svalov a bielkovín. Okrem toho vplývajú na správnu funkciu orgánov, žliaz, šliach i tepien. Aminokyseliny sa delia do skupín, tie najznámejšie predstavujú esenciálne, neesenciálne a semi-esenciálne.

Aké sú funkcie esenciálnych aminokyselín?

Do skupiny esenciálnych, teda základných aminokyselín, patria kyseliny, ktoré naše telo nie je schopné tvoriť, a preto je potrebné ich dopĺňať z externých zdrojov – zo stravy alebo prostredníctvom výživových doplnkov.

Esenciálne aminokyseliny sú:

  • Leucín – patrí do skupiny aminokyselín s rozvetveným reťazcom označovaných ako BCAA, podporuje rast a regeneráciu svalov, je nevyhnutný v rámci hojenia rán a produkcie rastového hormónu.
  • Izoleucín – podporuje imunitný systém, je nápomocný pri hojení rán a taktiež reguluje produkciu hormónov a hladinu cukru v krvi.
  • Valín – je dôležitý pre emocionálny pokoj, okrem toho pre rast svalov, regeneráciu a energiu.
  • Fenylalanín – táto aminokyselina sa môže premieňať na inú, a to na tyrozín, ktorý sa podieľa na správnej funkcii mozgu.
  • Lyzín – je veľmi dôležitý v rámci budovania svalov, regenerácie po poraneniach či operáciách, má vplyv na správne fungovanie imunity a taktiež pomáha v boji proti vírusom.
  • Treonín – keďže je súčasťou kolagénu, elastínu a zubnej skloviny, je dôležitý pre zdravé zuby a pokožku.
  • Tryptofán – je dôležitý v rámci produkcie serotonínu a melatonínu, u dojčiat pre správny rast.
  • Metionín – pomáha znižovať hladinu cholesterolu, ovplyvňuje zdravie kože, vlasov, pevnosť nechtov a taktiež prispieva k absorpcii selénu a zinku.
  • Histidín – náš organizmus túto aminokyselinu metabolizuje na histamín, ktorý je dôležitý a nevyhnutný pre správne trávenie, imunitný systém a reprodukčné zdravie. Histidín je taktiež nevyhnutný pre zachovanie ochrannej bariéry nervových buniek.

 

Je teda zrejmé, že funkcií esenciálnych aminokyselín je viacero a sú nesmierne dôležité pre správne fungovanie celého organizmu. Keďže jednou z ich kľúčových úloh je vplyv na rast svalovej hmoty, najčastejšie sa spájajú s podporou športových výkonov a fitness – ich užívanie sa odporúča najmä pred alebo po tréningu.

Zdroje esenciálnych aminokyselín

Za optimálny zdroj esenciálnych aminokyselín sa považuje zdravá a vyvážená strava bohatá na vysoko kvalitné bielkoviny, konkrétne teda mäso, vajcia, syr, mlieko, ale aj ryby, obilniny, strukoviny či orechy. Je však potrebné dbať na to, aby sa v organizme nachádzali všetky esenciálne aminokyseliny v optimálnom množstve, v opačnom prípade môže byť syntéza bielkovín neúčinná.

Esenciálne aminokyseliny je možné doplniť aj prostredníctvom výživových doplnkov. Ich optimálne prijaté množstvo závisí od veku, pohlavia a taktiež od intenzity fyzickej záťaže.

Aminokyseliny vo forme výživových doplnkov, ktoré si u nás môžete zakúpiť:

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×