Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Slabne vám zrak? Ktoré choroby oka sa môžu prejaviť počas života?

Za zdravé oko sa považuje také, ktoré nevykazuje žiadne známky zápalu, pohyb oboch očných gúľ je rovnomerný a človek dostatočne vidí všetky tvary aj na rôzne vzdialenosti. Videnie je vtedy dobré, keď sa bez použitia akomodácie spojujú svetelné lúče paralelne s optickou osou na rohovku. Ide teda o zachovanie správneho pomeru medzi lámavým systémom a dĺžkou oka1. Poruchy lámavosti svetla nazývame ametropie a dochádza k nim vtedy, ak sa svetelné lúče, ktoré dopadajú do oka, po lome zbiehajú mimo sietnicu.

Refrakčné chyby sú najčastejšie poruchy zraku u ľudí a dokonca sa môžu vekom zhoršovať. Súčasná medicína si dokáže s refrakčnými chybami poradiť, a to používaním korekčných pomôcok (dioptrické okuliare, kontaktné šošovky) alebo laserovou operáciou očí, čo zásadne zlepšuje kvalita života pacienta. Poďte sa spolu s nami na refrakčné chyby oka pozrieť bližšie.

Krátkozrakosť (myopia)

Krátkozrakosť (myopia) je najčastejšou refrakčnou chybou oka a stretávame sa s ňou u detí aj dospelých. Približne 20 % dospelých ľudí na Slovensku trpí myopiou, pričom sa vo veľkej miere vyvíja v detskom veku a zhoršuje sa dospievaním. Vzniká vtedy, keď lúče svetla dopadajú pred sietnicu, dôsledkom čoho je obraz neostrý a matný. Pacienti, ktorí trpia krátkozrakosťou, obvykle nedovidia ďalej ako na 5 metrov.

Problém zaostriť zrak do diaľky závisí od stupňa krátkozrakosti, ktorý zvyčajne upravujú mínusové dioptrie. Príznaky sú pomerne jasné, a to rozmazané videnie do diaľky, prižmurovanie očí, bolesť hlavy a potreba žmurkania. Tieto príznaky sa môžu objaviť u detí vo veku 6 – 12 rokov, keď začínajú so školskou dochádzkou2. Stabilizácia dioptrií nastáva až po 18. roku života, čo je ideálne obdobie zvážiť laserovú operáciu očí. Samozrejme, po celý čas deti navštevujú oftalmológa, ktorý pravidelne kontroluje zrak a predovšetkým koriguje meniaci sa stav úpravou dioptrií.

Krátkozrakosť sa u detí pripisuje k dedičnej predispozícii alebo disproporcii vývoja a rastu oka. Zlá životospráva, nadmerne zaťažovanie očí na blízke predmety, napríklad počítač, televízor, nesprávne osvetlenie počas učenia a čítania, prispievajú k zhoršovaniu refrakcie.  Prevencia je u detí veľmi dôležitá, preto absolvujú u pediatra každý rok na preventívnej prehliadke základné očné vyšetrenie zraku pomocou Snellenových tabuliek. Na presnejšiu diagnostiku treba navštíviť oftalmológa, ktorý pomocou optického refraktometra analyzuje nutný počet dioptrií na základe troch stupňov1,2:

Slabá krátkozrakosť (0 až -3 dioptrie) – príležitostné nosenie korekčných pomôcok.

Stredná krátkozrakosť (-3 až -7 dioptrií) – stále nosenie korekčných pomôcok.

Ťažká krátkozrakosť ( viac ako -7 dioptrií) – stále nosenie korekčných pomôcok s pravidelnou úpravou dioptrií.

Nočná krátkozrakosť (myopia)

V praxi sa lekári stretávajú s tzv. nočnou myopiou, ktorá je častejšia u mladších ľudí. Tí môžu mať problém so šoférovaním v šere alebo po tme. K nočnej krátkozrakosti prispieva oslnenie protiidúcich áut, únava alebo stres. Progresia krátkozrakosti vekom môže spôsobiť glaukóm. Výpadky zorného poľa s narušením zrakového nervu postihuje častejšie ľudí, ktorí dlhodobo trpia myopiou1. Korekcia dioptrií spočíva v nosení okuliarov alebo kontaktných šošoviek s rozptylnými sklami, ktoré zabezpečujú, že lúče sa stretajú na sietnici a vzniká pritom jasný obraz.

Ďalekozrakosť (hyperopia)

Opak krátkozrakosti je ďalekozrakosť, pri ktorej pacienti vidia blízke predmety rozmazane, pričom vzdialené predmety vidia ostro. Svetelné lúče sa v tomto prípade zbiehajú za sietnicou, najčastejšie v dôsledku dedičnej alebo vývojovej vady. Okrem rozmazaného videnia na blízko, majú pacienti potrebu žmúriť a sťažujú sa na bolesť hlavy1. Tá je spôsobená namáhaním očí pri čítaní a písaní.

Niektoré deti trpia súčasne strabizmom, čiže škúlením. Najčastejšie sa však hyperopia vyskytuje u starších dospelých vo veku 40 rokov, ktorí často trpia aj presbyopiou (slabozrakosťou)3. Ďalekozrakosť sa, rovnako ako krátkozrakosť, koriguje dioptrickými okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo chirurgickým zákrokom. Používajú sa plusové dioptrie, ktoré posúvajú obraz na sietnicu, výsledkom čoho je ostré videnie. U starších ľudí, ktorí trpia už aj spomínanou slabozrakosťou, sú odporúčané multifokálne okuliare, ktoré korigujú videnie do všetkých vzdialeností.

Slabozrakosť (presbyopia)

Slabozrakosť sa nazýva aj vetchozrakosť, ľudovejší názov znie syndróm krátkych rúk. Je výsledkom starnutia organizmu, konkrétne očnej šošovky, ktorá stráca schopnosť akomodácie. V mladšom veku sa pri pohľade do diaľky sval uvoľňuje, pri pohľade na blízko sa sval sťahuje, ale práve táto vlastnosť sa stráca s rastúcim vekom. Výsledkom je neostré videnie blízkych predmetov, bolesť hlavy či únava hlavne pri čítaní. Ľudia s touto zrakovou chybou nie sú schopný prečítať text zo vzdialenosti bližšej, ako je dĺžka ich paže3. Presbyopia sa, rovnako ako ďalekozrakosť, koriguje okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo operáciou.

Astigmatizmus

Astigmatizmus vzniká najčastejšie na rohovke, no sú aj prípady, kedy vzniká na šošovke alebo sietnici. Táto refrakčná chyba je spôsobená nerovnosťou oka, čo má za následok chybu zakrivenia a viac ohniskových ložísk po dopade svetelných lúčov. Ľudia vidia predmety rozmazane a neurčitého tvaru (ovál miesto obdĺžniku) a rozsah refrakčnej vady sa udáva v cylindroch. Astigmatizmus je vrodenou chybou, no môže sa vyvinúť aj vekom po úraze alebo pri poškodení rohovky.

Rozmazané, skreslené videnie, neschopnosť rozoznávať tvary, písmena a čísla, to sú všetko hlavné príznaky astigmatizmu. Keďže ľudia s astigmatizmom trpia aj krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, pri predpisovaní vhodnej korekčnej pomôcky sa berú do úvahy okrem dioptrií aj namerané cylindre. Dioptrie posúvajú ohnisko dopredu alebo dozadu, cylindre korigujú smer dopadajúcich lúčov1. Dnes je vo veľkej obľube korekcia astigmatizmu operáciou očí. Je to možné dvomi spôsobmi:

  • Prvý spôsob je laserová korekcia rohovky.
  • Druhý je výmena pôvodnej šošovky za umelú.

Operácia astigmatizmu je vhodná pre ľudí, ktorých očná vada je stabilizovaná a bez zmeny minimálne jeden rok.

Zdroje použité v článku:

1. Furdová A., Oláh Z. Refrakčné chyby oka. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov. Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online]. Dostupný z www: https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=215. ISSN 1337-9577.
2. Turbert D. Nearsightedness: What Is Myopia? American Academy of Ophthalmology. https://www.aao.org/eye-health/diseases/myopia-nearsightedness. Accessed Sep.22, 2022.
3. Boyd K. What is Prespyopia. American Academy of Ophthalmology. https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-presbyopia. Accessed Feb.03, 2022.
4. Coats DK, et al. Amblyopia in children: Classification, screening, and evaluation. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Jul 08, 2021.
5. Gromová M, Strabizmus u detí. Pediatr.prax, 2014, 15(5):184-186. www.solen.sk, 2014.

Neprehliadnite