rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
99% spokojnosť zákazníkov

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Lyzín je nenahraditeľnou aminokyselinou proti vírusom a pre duševnú aktivitu. Aké účinky má na organizmus?

Lyzín je jedným zo základných stavebných kameňov proteínov. Patrí do skupiny esenciálnych aminokyselín, pričom sa podieľa na množstve životných funkcií. Aké úlohy zohráva lyzín v našom tele?

 • Zlepšuje náš zdravotný stav pri vírusových a zápalových infekciách.
 • Pomáha nás chrániť pred vznikom oparov.
 • Pozitívne vplýva na pevnosť kostí.
 • Napomáha zlepšiť hojenie rán a zlomenín.
 • Uľahčuje trávenie.
 • Znižuje komplikácie pri cukrovke.
 • Skvalitňuje kardiovaskulárne zdravie.
 • Zmierňuje stres a zvyšuje duševnú čulosť.

Lyzín je teda doslova nezastupiteľnou a univerzálnou aminokyselinou. Poďme sa na niektoré jeho účinky pozrieť podrobnejšie.

Lyzín na podporu imunity aj ochranu pred vírusom herpes simplex

Lyzín patrí medzi jedinečné, vysoko účinné stimulátory imunity. Podieľa sa na tvorbe kolagénu – základného proteínu nachádzajúceho sa vo všetkých spojivových tkanivách. Posilňuje tak ich pevnosť a celistvosť, vďaka čomu napomáha zabraňovať rozširovaniu infekcií v tele. Pomáha tlmiť mnohé bakteriálne i vírusové infekcie. Môže pozitívne ovplyvniť napríklad komplikácie spôsobené vírusmi herpes simplex a herpes zoster.

Lyzín sa zúčastňuje aj na vstrebávaní vápnika, budovaní kostí i svalov

Ako sme už spomenuli, lyzín sa podieľa na tvorbe kolagénu – najrozšírenejšieho proteínu v ľudskom tele, ktorý je stavebným prvkom kostí, svalových vlákien a chrupavky. Zároveň podporuje efektívne vstrebávanie vápnika, čím pomáha predchádzať zlomeninám kostí. Jeho nedostatok môže viesť ku krehkosti kostí, v dôsledku čoho majú ľudia s jeho deficitom oslabené kosti.

Klinické štúdie potvrdili, že lyzín možno používať pri prevencii a liečbe osteoporózy. U pacientiek, ktoré užívali lyzín, sa preukázala lepšia absorpcia vápnika a jeho menšie vylučovanie. Preukázalo sa, že lyzín súčasne zlepšuje využívanie mastných kyselín pri pohybovej aktivite, vďaka čomu podporuje vitalitu väzivových tkanív a chrupavky. Táto esenciálna aminokyselina je dôležitá na tvorbu bielkovín potrebných na stavbu buniek, tvoria sa z nich nové tkanivá, ktoré sa používajú na opravy poškodených častí. Vďaka tomu účinne napomáha regenerácii svalstva, hojeniu rán a zlomenín. Nedostatok lyzínu môže viesť k dlhšej rekonvalescencii a doba hojenia sa môže viditeľne predĺžiť.

Prirodzená posila pre športovcov

Deficit lyzínu sa často prejavuje práve u športovcov, ktorí vykonávajú tvrdé a náročné tréningy. Keďže je základnou stavebnou jednotkou proteínu a podieľa sa na tvorbe kolagénu, jeho príjem môže športovcom napomôcť z viacerých príčin:

 • môže zvýšiť produkciu rastového hormónu a podporiť tak fyzický výkon,
 • môže pozitívne ovplyvniť rýchlejšiu regeneráciu po tréningu a rast svalovej hmoty,
 • môže efektívne vplývať na namáhané chrupavky a svalové tkanivá.
lyzin pre sportovcov

Nezanedbateľným efektom lyzínu je aj zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému

Lyzín priaznivo ovplyvňuje cievy a srdce. Blokovaním tvorby triglyceridových a cholesterolových usadenín v krvi pomáha predchádzať ateroskleróze. Uľahčuje prúdenie krvi cievami bez usadzovania tukov a vytvárania škodlivých aterosklerotických plátov na cievnych stenách. Tento účinok lyzínu je známy len niekoľko desaťročí a zaujímavosťou je, že za jeho objav bola udelená v roku 1987 Nobelova cena.

Lyzín môže byť veľmi prospešný aj pre mužský pohlavný život.Dokáže blokovať tvorbu cievnych usadenín spomaľujúcich prietok krvi a tiež zlepšovať pružnosť ciev a prekrvenia pohlavnej sústavy – vďaka čomu môže následne skvalitniť erekciu.

Zmierňuje stres, pôsobí upokojujúco

Pri rozsiahlej štúdii sledujúcej účinky lyzínu na stres a chronickú únavu sa zistilo, že pri pravidelnom príjme lyzínu nastal viditeľný ústup chronickej únavy. Táto aminokyselina efektívne pôsobila aj na zmiernenie stresu. Ukázalo sa, že lyzín pomáha znížiť stresom indikovanú úzkosť, a môže tak čiastočne zabraňovať úzkostným reakciám sprevádzaným napríklad hnačkou. Jeho suplementáciou môžu byť rovnako znížené vážne úzkostné symptómy pri schizofrénii. Je však ešte potrebné preskúmať bezpečnosť vyšších dávok v súvislosti s dlhodobou liečbou.

Ako sa prejavuje nedostatok lyzínu?

 • Strata chuti do jedla.
 • Nadmerné vypadávanie vlasov.
 • Neschopnosť koncentrácie, únava, pochmúrna nálada.
 • Krvou podliate oči.
 • Obličkové kamene.
 • Anémia.
 • Nevoľnosť, závrate.

Dopĺňať lyzín sa oplatí

Prirodzeným zdrojom lyzínu je mäso, ryby, mliečne výrobky (eidam, parmezán), vajcia, strukoviny (fazuľa, šošovica), zelenina (cibuľa, brokolica, zemiaky), quinoa, pšeno, amarant, orechy (arašidové, vlašské, lieskové) a tiež produkty zo sóje či dyňové semienka. Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) však dávka lyzínu, ktorú by mal zdravý človek prijať, je 30 mg/kg telesnej hmotnosti alebo približne 2,1 g/70 kg telesnej hmotnosti.* Na dosiahnutie týchto hodnôt strava nemusí byť postačujúca.

Jamieson Lyzín na podporu imunity

Vďaka kanadskému výrobcovi prírodných vitamínov Jamieson Laboratories Ltd.môžeme účinok lyzínu zakúsiť aj v optimálnej kombinácii so zinkom a vitamínom C. Výživový doplnok Jamieson Lyzín+ Zinok & Vitamín C podporuje imunitný systém a priaznivo pôsobí na obranyschopnosť organizmu. Má vysokú antioxidačnú aktivitu a pomáha efektívne tlmiť priebeh niektorých vírusových infekcií. Obzvlášť účinne pôsobí proti vírusu herpes simplex, ktorý sa prejavuje najmä pri oslabenej imunite. Tento prípravok si môžete objednať aj z našej online lekárne.

*Zdroj: http://www.who.int/nutrition/publications/nutrientrequirements/WHO TRS 935/en/

*Všetky informácie do článku poskytla spoločnosť Jamieson

Neprehliadnite