Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Nepodceňujte preventívnu prehliadku u zubára. Prečítajte si, prečo je dôležitá a zistite, čo vás v rámci nej čaká

Ako prebieha preventívna prehliadka u zubára?

Preventívna prehliadka u zubára je základným nástrojom, prostredníctvom ktorého dokáže predvídateľne poskytovať zdravotnú starostlivosť a usmerňovať pacienta k udržiavaniu zdravej ústnej dutiny. Pozostáva z klinického vyšetrenia. Pri ňom sa lekár venuje dentícii (zubom), ale samozrejme aj mäkkým tkanivám, slizniciam, jazyku a temporomandibulárnemu kĺbu.

Vyšetrenie začína vstupom pacienta do ambulancie. Lekár sleduje extraorálne (mimo ústne) tkanivá, pričom posudzuje symetriu, vylučuje opuch či vonkajšie poranenia a asymetrie. Dôležité je tiež vyšetrenie pohmatom, kde sleduje výstupy jednotlivých vetiev tvárových nervov či lymfatické uzliny.

bolest po trhani zuba

Počas preventívnej prehliadky zubný lekár tiež odstraňuje zubný kameň, ktorý sa môže hromadiť v oblastiach, ktoré sú ťažko dosiahnuteľné bežnou ústnou hygienou. Tým sa minimalizuje riziko vzniku parodontitídy a iných ochorení ďasien.

preventivna prehliadka u zubara RTG

Frekvencia RTG snímok je individuálna. Základná panoramatická (OPG) snímka sa odporúča minimálne každých 5 rokov. Táto snímka sa používa na prehľad situácie v ústnej dutine, poskytuje pohľad aj na priľahlé kostné tkanivá, prípadne časť prínosových dutín.

Na detailné dovyšetrenie sa pri preventívnej prehliadke používajú záhryzové, tzv. BiteWing snímky, ktoré zubný lekár používa v ročných intervaloch. Ich hlavným účelom je sledovanie vzniku kazov na plôškach obrátených do medzizubných priestorov, ktoré sa voľným okom nedajú vyšetriť. Dôraz sa kladie na skorý záchyt iniciálnych kazov, ktorých progres môže pacient zastaviť dentálnou hygienou a aplikáciou dostatočného množstva fluoridov (fluoridové pasty, Elmex gél, ústna voda s obsahom fluoridu, medzizubné kefky, nite).

Zdroje použité v článku:

1. HAMILTON, V. Do You Really Need a Dental Checkup Every 6 Months? 2021. In:webmd.com [online]. 11.08.2021 [cit. 19.1.2024]. Dostupné z https://www.webmd.com/oral-health/features/dental-checkup-every-6-months
2. FRANK, Ch. Everything You Need to Know About Dental and Oral Health. 2019. In: healthline.com [online]. 08.03.2019 [cit. 19.1.2024]. Dostupné z https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health#diagnosis

Neprehliadnite