Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako sa starať o zubnú protézu?

Tak ako o váš vlastný chrup, aj o zubnú protézu je potrebné sa pravidelne starať. Hoci ide o umelú náhradu zubov, stále platí, že sa na ňu počas dňa zachytávajú zvyšky potravy. Na jej povrchu sa môžu množiť baktérie a vytvárať zubný povlak. Aj keď nehrozí, že by na umelom chrupe vznikol zubný kaz, nesie to so sebou iné, nemenej závažné riziká.

Prečo je pravidelná starostlivosť o zubnú náhradu dôležitá?

Mnohí si pravdepodobne povedia, že keď už majú umelý chrup, stres z pokazených zubov sa ich viac netýka. To je síce pravda, avšak zubný kaz nie je jediný problém, ktorý môže vašu ústnu dutinu potrápiť. Baktérie v ústach sa totiž bez pravidelnej a poctivej ústnej hygieny začnú hromadiť a vytvárať zubný povlak. Jeho vrstvením potom vznikajú ťažkosti ako:

  • zápal ďasien,
  • zápal ústnej dutiny,
  • zápach z úst,
  • vznik zubného kameňa.

Ako na starostlivosť o zubnú protézu?

Zubnú náhradu by ste mali umývať 2x denne a úplne najideálnejšie je prepláchnuť ju po každom jedle. Je nám však jasné, že to nie je vždy reálne. Protézu si zložte vždy večer a dôkladne ju očistite:

  1. Prepláchnite ju pod tečúcou vodou.
  2. Jemne náhradu vyčistite špeciálnou zubnou kefkou na zubné protézy. Použiť môžete buď len čistú vodu alebo prípravok určený na protézy – nepoužívajte obyčajné zubné pasty, môžu náhradu poškodiť.
  3. Po vyčistení náhradu opláchnite.
  4. Na dočistenie môžete použiť tablety na zubné náhrady, ktoré rozpustíte v pohári vody.
  5. Zuby buď ponechajte v roztoku, pohári vody alebo v nádobe určenej na odkladanie zubov.
  6. Pred nasadením náhradu opláchnite pod tečúcou vodou.

Pozrite si niektoré z produktov na čistenie zubnej náhrady:

 

Fixačné gély na zubné náhrady: 

V rámci starostlivosti o zubné náhrady nám nedá nespomenúť fixačné gély. Ich úlohou je zubnú náhradu nielen upevniť, ale tiež utesniť. To znamená, že na jednej strane drží fixačný gél náhradu na svojom mieste, aby ste si mohli vychutnať vaše obľúbené jedno. Na druhej strane ale tiež bráni prieniku potravy pod protézu. Vďaka tomu znižuje riziko vzniku zápachu z úst a tiež zápalu ďasien.

 

Nezabúdajte na čistenie ústnej dutiny, prípadne vášho zvyšného chrupu

Pokiaľ máte čiastočnú zubnú náhradu – čiže vám zostala ešte aj časť vášho chrupu, nezabúdajte čistiť aj ten. Ráno a večer vždy siahnite po zubnej pastekefke a zo zubov odstráňte zvyšky jedla a zubný povlak. Zuby potom dočistite ešte medzizubnou kefkou alebo zubnou niťou. Zdravie ďasien podporíte používaním ústnej vody. Najlepšie je použiť vodu s antibakteriálnym zložením. Zahubí totiž všetky baktérie, ktoré sa vám nepodarilo odstrániť zubnou kefkou.

Niekedy sa môže stať, že počas prvých dní či týždňov s novou protézou vás môžu pobolievať ďasná. Chce to trošku času, kým si vaše ústa na nový chrup zvyknú. Keď si večer zložíte protézu a vyčistíte ústa, môžete siahnuť po upokojujúcom géle na ďasná a jemne ich pomasírovať.

Neprehliadnite