Ako vzniká cukrovka a ako sa lieči?

Cukrovka, teda diabetes mellitus, je jedno z najčastejších a najbežnejších chronických ochorení, ktoré môže postihnúť ľudí v každom veku. Jedná sa o ochorenie látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín, a prejavuje sa zvýšenou hladinou cukru v krvi. Vo všeobecnosti poznáme cukrovku 1. a 2. typu, pričom ani jednu nie je možné úplne vyliečiť. Najčastejšou príčinou vzniku cukrovky je genetická predispozícia a nezdravý životný štýl.

Vznik cukrovky a jej delenie

Cukrovka vzniká v dôsledku čiastočného alebo úplného nedostatku inzulínu. Inzulín je hormón, ktorý vylučuje pankreas. Vďaka inzulínu glukóza prijatá z potravy prúdi do buniek a zásobuje ich energiou. Inzulín potom zabezpečuje vyrovnanú hladinu cukru v krvi počas celého dňa.

Pri cukrovke ale dochádza k situácii, kedy inzulín neplní svoju funkciu tak, ako má, a nedokáže regulovať hladinu glukózy. Potom sa glukóza hromadí v krvi, neputuje do buniek a dochádza k hyperglykémii – vysokej hladine cukru v krvi. Môže dôjsť aj k nízkej hladine cukru v krvi, ktorá sa označuje hypoglykémia.

Stretávame sa s dvoma základnými typmi cukrovky – cukrovkou 1. typu a cukrovkou 2. typu. Cukrovka 1. typu predstavuje autoimunitné ochorenie, pri ktorom organizmus neprodukuje vlastný inzulín – naopak, organizmus vytvára protilátky proti vlastným bunkám pankreasu a ničí ich. Tento typ sa vyskytuje zvyčajne u mladých ľudí do 30 rokov. 

K cukrovke 2. typu dochádza zväčša v dospelosti a môže ju spôsobovať nezdravý životný štýl, obezita, stres, sedavé zamestnanie a podobne. Pri tomto type cukrovky síce organizmus inzulín produkuje, no len v malom, respektíve nedostatočnom množstve. Tento typ cukrovky je rozšírenejší.

Príznaky cukrovky

Príznaky cukrovky sú závislé od toho, či sa jedná o diabetes 1. alebo diabetes 2. typu. 

Cukrovka 1. typu sa prejavuje napríklad častým smädom, častým močením, častým hladom, úbytkom váhy či dychom zapáchajúcim po acetóne.

Pre diabetes 2. typu sú príznačné pocity únavy, pocity väčšieho smädu, náladovosť, problémy so zrakom, horšie hojenie rán, časté močenie, časté zápaly, chudnutie alebo priberanie.

Ako sa cukrovka lieči?

Liečba cukrovky závisí od jej typu a taktiež štádia. Všeobecne sa odporúča zmena životného štýlu, ktorá zahŕňa vyvážené stravovanie, pravidelný pohyb, prípadne úpravu hmotnosti.

V niektorých prípadoch je okrem zmeny životného štýlu nevyhnutná aj farmakologická liečba, ktorú predpisuje lekár. Jej cieľom je znižovať hladinu cukru v krvi na normálne hodnoty bez dodávania inzulínu. Inzulín ale musia užívať všetci pacienti, ktorí trpia cukrovkou 1. typu. Okrem liekov je k dispozícii aj množstvo voľnopredajných doplnkov, určených na doplnkovú liečbu cukrovky.

Výživové doplnky pre pacientov, ktorí trpia cukrovkou: