Kolagén na kĺby

Obmedzuje vašu športovú alebo bežnú fyzickú aktivitu nepríjemná bolesť kĺbov? V takom prípade zvážte užívanie kolagénu, ktorý môže zabezpečiť jej zmiernenie alebo jej predchádzanie.

Čo je to kolagén?

Kolagén môžeme veľmi jednoducho definovať ako bielkovinu vo forme vlákien, ktorá má v našom tele veľké zastúpenie. Tvorí časť pokožky, šliach, kĺbov, zubov, svalov i kostí. Jeho úlohou je aj zabezpečenie toho, aby spojivové tkanivá našich kostí alebo svalov boli pevné a zvládali záťaž. Nedostatok kolagénu sa u vás môže prejaviť napríklad zhoršeným stavom kože, vlasov, nechtov, ale i bolesťou kĺbov alebo chrbtice.

Nie je žiadnym tajomstvom, že od 25. roku nášho života prirodzená tvorba kolagénu v našom tele klesá, a preto je vhodné ho dopĺňať. Jeho nedostatok totižto môže spôsobovať zníženú pružnosť šliach a svalov, bolesť kĺbov, ale aj vznik vrások.

Užívanie kolagénu by pre vás malo byť samozrejmosťou aj pokiaľ športujete alebo ťažko fyzicky pracujete. Práve vtedy totiž vo vysokej miere zaťažujete kĺby a svaly. Užívanie kolagénu sa však odporúča aj z preventívneho hľadiska – môžete tak udržiavať svoju kožu, svaly, kĺby či v kosti v dobrej kondícii.

Aké typy kolagénu poznáme?

Existuje niekoľko typov kolagénu a každý z nich má svoj podiel v inom tkanive. V našom tele ale prevažuje:

  • Kolagén typu I – nachádza sa predovšetkým v kostiach, koži a  šľachách. Je výnimočný svojou pevnosťou a tvorí najväčšiu časť z celkového kolagénu nachádzajúceho sa v našom tele.
  • Kolagén typu II –  nachádza sa najmä v chrupavkových tkanivách.
  • Kolagén typu III – vyskytuje sa v svaloch, orgánoch a tepnách.

Ako užívať kolagén?

Pokiaľ chcete začať užívať kolagén, dbajte na užívanie správneho typu kolagénu. Ak teda máte problém s bolesťou kĺbov, je najlepšie siahnuť po kolagéne typu II, ktorý sa nachádza práve v chrupavkách. Vybrať si môžete formu, aká vám bude najviac vyhovovať – napr. tablety, prášok alebo ampulky na pitie.

Zároveň s kolagénom sa odporúča užívať aj vitamín C, ktorý zvyšuje efektivitu vstrebávania kolagénu. Aj vďaka týmto kolagénom môžete podporiť zdravie vašich kĺbov:

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×