Vitamíny a doplnky na pečeň 

Pečeň je veľmi dôležitý orgán nášho tela. Podieľa sa napríklad na neutralizácii toxínov, čistení krvi, látkovej výmene organizmu, produkcii cholesterolu a tvorbe žlče, tvorbe hormónov či udržiavaní stáleho krvného tlaku. Jej miesto je v našom tele nenahraditeľné, a preto by sme sa o jej správne fungovanie mali starať. Častokrát ju však zaťažujeme nevhodnou stravou, užívaním liekov alebo nezdravým životným štýlom.

Čím pečeni škodíme?

Keď svoje zdravie zanedbávame a v tele sa nám hromadia škodlivé látky, môže sa to prejaviť aj na nesprávnom fungovaní pečene. Nie je žiadnym tajomstvom, že pečeni škodí napríklad nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie. Jej správne fungovanie ďalej ovplyvňuje užívanie liekov, nedostatočný pitný režim či konzumácia vyprážaných, mastných a korenených jedál.

To, že s pečeňou nie je všetko v úplnom poriadku, môže naznačovať napríklad častá únava, malátnosť, bolesti brucha alebo nadúvanie. Signálom taktiež môže byť tmavá farba moču alebo svetlá farba stolice. Zdravie pečene ale môžete jednoducho podporiť správnymi vitamínmi a doplnkami.

Ako sa pravidelne starať o zdravie pečene?

Zdravá a funkčná pečeň kráča ruka v ruke so zdravým životným štýlom. V prípade, že sa neviete vzdať niektorých škodlivých zlozvykov alebo ste nútení užívať lieky, doprajte jej raz za čas očistu. Môžete tak urobiť zvýšenou konzumáciou listovej a koreňovej zeleniny. Vyhnite sa tiež potravinám, ktoré obsahujú konzervanty a farbivá. Doprajte si dostatočné množstvo tekutín, čím očistu prirodzene podporíte. Pečeni prospievajú aj pravidelné „režimové“ opatrenia, ako je dostatok pohybu, konzumácia vlákniny a čerstvého ovocia.

Aké vitamíny a doplnky sú na pečeň vhodné?

Veľkým pomocníkom pri starostlivosti o zdravie pečene sú bylinky, čaje a šťavy. Výnimočnou a odporúčanou bylinkou je tiež Pestrec mariánsky. Extrakt z tejto bylinky sa nazýva silymarín a nájdete ho v množstve doplnkov na pečeň aj vo forme tabliet či prášku. Je teda len na vás, akú formu si vyberiete.

Doplnky určené na pečeň, ktoré sme pre vás vybrali:

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×