Seriál o koži časť 1. – Koža a jej základné úlohy

koza a jej zakladne ucely

Koža je najťažším orgánom v tele a zaberá až 1/10 celkovej hmotnosti. Predstavuje hlavnú bariéru medzi organizmom a vonkajším prostredím, teda chráni naše vnútro od vonkajších vplyvov. Akonáhle nastane akékoľvek narušenie celistvosti kože, rana vytvára bránu – otvor pre cudzorodé častice. Za cudzorodé častice považujeme nielen baktérie či vírusy, ale aj čiastočky prachu a iné nečistoty.

Celá koža je poukladaná na organizme vo vrstvách, čo môžete pozorovať, keď sa spálite na slnku a koža sa vám lúpe. Koža na ľudskom tele sa obnovuje postupne, dennodenne sa vytvárajú nové bunky a staré bunky odumierajú. Odumreté bunky sa nepozorovateľne odstraňujú z tela a strácajú sa. Toto strácanie viete na niektorých miestach urýchliť alebo mu dopomôcť, napríklad šetrným pílingom.

Z čoho sa koža skladá?

Na to, aby koža dokonale plnila ochrannú funkciu pre organizmus, musí mať neporušené tri vsrtvy, a to epidermis (pokožku),  dermis a hypodermis.

Prvá vrstva kože: pokožka – epidermis

Pokožka pozostáva zo stratifikovaného epitelu, a teda vrstvy buniek, ktorá obsahuje okrem keratinocytov (hlavné bunky kože) aj  melanocyty, Langerhansove a Merkelove bunky. Aj v pokožke sú vytvárané ďalšie vrstvy, v ktorých sú bunky uložené. Ide o bazálnu, tŕňovitú zrnitú a rohovú vrstvu. Bunky pokožky sú poukladané ako pohorie, niekde sú vrstvy tenšie, niekde hrubšie, čo zabezpečuje ochranu a aj sťažuje prienik cudzorodých látok smerom dovnútra cez pokožku.

Zaujíma vás, či máte pokožku všade na tele rovnako hrubú? Odpoveď znie: nie. Na rôznych častiach tela máme rozdielne hrubú vrstvu pokožky. Je to z dôvodu ochrany ale aj funkčnosti jednotlivých častí tela. Tenká pokožka je napríklad na hlave a je pokrytá vlasmi, či na inej časti tela, kde je pokrytá chlpmi. Tenkej pokožky je na tele najviac. Kontrastne, hrubá pokožka, ktorá nemá schopnosť mať na svojom povrchu ani vlasy a ani chlpy, je na dlaniach a stupajach.

Druhá vrstva kože: dermis

Dermis je najhrubšia a najdôležitejšia časť kože. Má 2 vrstvy – papilárnu a retikulárnu. Hlavnou úlohou dermisu je zabezpečiť pevnosť a flexibilitu kože. Obsahuje elastické a fibrotické tkanivo. Efekt či úlohu dermisu vidíte pri pohľade na mladú a staršiu kožu. Napnutie a vyrovnanosť kože bez vrások je úlohou práve tejto vrstvy kože. Okrem pevnosti kože sa v tejto vrstve nachádzajú krvné cievy a nervy, ako aj bunky obsahujúce histamín, či bunky imunitného systému. Práve v dermis sa nachádzajú aj vlasové či chĺpkové korienky či potné žľazy.

Tretia vrstva kože: podkožie – hypodermis

Podkožie je najspodnejšia vrstva kože a pozostáva z väzivového a z tukového tkaniva. Uchováva energiu a zároveň pôsobí ako „tlmič“ nárazov a izolácia tela. Skladá sa prevažne z tukových buniek, špeciálnych kolagénnych vláken a krvných ciev. Práve hromadenie tuku v týchto bunkách spôsobuje pomarančovú pokožku – celulitídu. Takmer 90% žien má  problémy s celulitídou rôzneho stupňa, avšak už to nie je iba problém žien a celulitída sa začína objavovať aj u mužov. Hypodermis sa s pribúdajúcim vekom zmenšuje a prispieva k vytváraniu vrások.  

Aké sú funkcie kože?

Koža je málo priepustná pre vodu a zamedzuje veľkým stratám tekutín prostredníctvom odparovania. Vďaka funkciám kože dokážeme žiť mimo vodného prostredia – teda nám ľuďom zabezpečuje suchozemský život.

Hlavné funkcie kože sú:

chrániť – vytvárať ochranný kryť (bariéru),

regulovať teplo – vo vysokom teple zabezpečuje potenie, aby sa organizmus neprehrieval, v zime dokáže aj vďaka chĺpkom zabezpečiť teplo na pokožke,

vylučovať – koža reguluje množstvo vody potením, vylučuje tekutiny a soli, aj niektoré chemické látky či liečivá,

dýchať – koža sa zúčastňuje v malej miere i na dýchaní, pričom nastáva výmena plynov – kyslíka a oxidu uhličitého. Jej obmedzené „dýchanie“ sa prejaví rôznym poškodením kože (začervenanie, ekzém a pod.),

vnímať – koža funguje aj ako receptorový orgán v nepretržitej komunikácii s prostredím, z ktorého prijíma podnety. Keď sa popálite vnímate to vďaka receptorom v koži,

metabolizovať – v podkoží sa nachádzajú tukové bunky, ktoré slúžia ako skladisko energie vo forme tukov,

syntetizovať – funkčná koža zabezpečuje premenu vitamínu D z neaktívnej podoby na podobu aktívnu.

Aby koža plnila všetky tieto funkcie, mala by byť dostatočne očisťovaná a vyživovaná. Čistá a vyživovaná koža nesvrbí, nepáli, nevytvárajú sa na nej drobné trhlinky a nie je ani na nej viditeľne badať suchosť či popraskanosť. Jednotlivé kozmetické výrobky si však treba vybrať podľa toho, čo od toho výrobku očakávate. Je tiež dôležité vybrať si takú formu prípravku, ktorá vám individuálne bude vyhovovať.

Zdieľať

Kategórie

Podobné články

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×