Seriál o koži časť 3. – Najčastejšie kožné ochorenia

najcastejsie ochorenia koze

Kožné lekárstvo je náročná a zaujímavá časť medicíny, aj keď mnohokrát aj veľmi problematická. Pokožka častokrát na liečbu reaguje pomaly, pacient stráca trpezlivosť a môže mať aj prehnané nároky na rýchlosť alebo účinnosť liečby.

Koža je skutočne taká pomyselná výstavná skriňa človeka. Odmeňuje ho za starostlivosť ale mnohokrát sa správa aj opačne, a každý čin, ktorý sa jej nepáči, dá viditeľne najavo. Preto pri starostlivosti o kožu dodržujte nasledovné zásady:

  1. Pite dostatočné množstvo tekutín.
  2. Pokiaľ máte problém s pokožkou po jedle, vyrážky či svrbenie – píšte si denník a možno objavíte spúšťač negatívnych prejavov na koži.
  3. Pokiaľ vaša koža trpí po kontakte s čistiacimi prípravkami, radšej zmenšite spektrum rôznych druhov, používajte jeden-dva. Po ich použití si navyše dôkladne umyte ruky a naneste na ne ochrannú masť. Ak vám masť neprekáža v práci, môžete ju naniesť aj pred prácou
  4. Bavlnené rukavice pod gumovými rukavicami môžu tiež znížiť dráždenie pokožky rúk.
  5. Neexperimentujte prirýchlo a nechajte pokožke čas na zotavenie. Nestriedajte veľa akýchkoľvek kozmetických prípravkov, nebudete vedieť, na ktorý pokožka reaguje pozitívne alebo negatívne. Ak máte pozitívne reakcie na prípravok, zostaňte pri jeho používaní.

Aké najčastejšie kožné ochorenia poznáme?

Jedným z často sa vyskytujúcich ochorení, a to predovšetkým u starších ľudí, je ruža. Je to streptokokové ochorenie, postihujúce okrem seniorov aj deti. Prejavuje sa veľkými červenými škvrnami a vyrážkami na tvári a končatinách. Prepuknutie choroby býva sprevádzané horúčkami a zimnicou, nechutenstvom alebo bolesťou hlavy. Liečba, okrem nefarmakologických a hlavne dezinfekčných postupov, spočíva v podávaní antibiotík, a preto je pri výskyte ruže nevyhnutná návšteva lekára.

Iné ochorenie, vyvolané parazitmi, je svrab. Je to infekčné ochorenie kože, kedy sa do podkožia dostane cudzorodý organizmus. Prejavuje sa vyrážkami, nepríjemným svrbením a kožnými zmenami v podobe odrenín, pupienkov a škvŕn objavujúcich sa predovšetkým medzi prstami rúk. Táto kožná choroba sa prenáša obvykle priamym fyzickým kontaktom s vyrážkou, menej cez kontakt zdravého s predmetmi, ktorých sa dotýkal chorý. Svrab sa často vyskytuje u detí kvôli zlej hygiene rúk.

Ekzém a kontaktná dermatitída – veľmi časté a nepríjemné kožné ochorenia

Menej ohrozujúce, no o to častejšie a nepríjemné, sú rôzne podoby ekzémov. Ekzém je zápalové ochorenie kože vyvolané rôznymi vonkajšími alebo vnútornými vplyvmi, napríklad chemikáliami, liekmi, infekčnými ochoreniami, potravinami, peľom, zníženou imunitou či dedičnosťou. Ekzém sa prejavuje ako rôzne veľké vyrážky na koži, ktoré svrbia a nútia vás sa škrabať. Tým sa narúša celistvosť kože, koža je vystavená infekcii a postihnuté miesto sa môže zapáliť. Pri ekzéme je typická suchá až bolestivo vysušená koža, ktorá nemá schopnosť udržať si tukovú vrstvu. Táto suchosť zvyšuje riziko potreby škrabania sa, čím znovu dochádza k poškodeniu kože a zápalom. Liečba ekzému je dlhodobá a mnohokrát náročná na pravidelnú aplikáciu rôznych mastí.

Formou ekzému je aj kontaktná dermatitída, ktorá vzniká v akomkoľvek veku a na hociktorom mieste na tele. Najčastejší výskyt je však na dlaniach a medzi prstami. Môže sa však prejaviť podobne ako atopický ekzém – ako vyrážka v lakťových a podkolenných jamkách či vyrážka na tvári. Tento ekzém vzniká vplyvom priameho styku pokožky a alergénu. Pri dôslednom používaní preventívnych prípravkov môže dôjsť k úplnému vymiznutiu príznakov. Toto kožné ochorenie potom zostáva bez prejavov, no len výnimočne dochádza k jeho úplnému uzdraveniu. 

Inou formou kontaktnej dermatitídy je atopická dermatitída, typická predovšetkým pre ranné detstvo. Tento ekzém vzniká po použití niektorých alergizujúcich potravín a pri vdýchnutí peľov, prachových častíc,  roztočov, ale môže sa objaviť aj po kontakte pokožky s chladom.

Veľmi často sa vyskytujúcou je aj seboroická dermatitída. Je to chronické kožné ochorenie mazových žliaz. Prejavuje sa zvýšenou tvorbou mazu a lupín na pokožke hlavy. Prejav možno obmedziť používaním špeciálnej liečivej kozmetiky a šampónov.

Psoriáza

Medzi ochorenia kože patrí aj lupienka – psoriáza. Za vznik psoriázy je čiastočne zodpovedná genetická predispozícia (až 60 % pacientov s psoriázov ju má genetického pôvodu). Dnes už poznáme faktory, ktoré psoriázu vyvolávajú alebo ju zhoršujú. Patria medzu ne psychologický stres, poškodenie kože, niektoré lieky či infekcie. Toto kožné ochorenie sa obvykle objavuje vo veku medzi 15 a 35 rokom, môže sa však vyvinúť kedykoľvek. Liečba psoriázy je hlavne symptomatická. Pri tomto ochorení je veľmi častá spolupráca nefarmakologickej a farmakologickej liečby.

Zdieľať

Kategórie

Podobné články

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×