Čierne uhlie je súčasťou domácich lekárničiek už desaťročia. A nie náhodou. V mnohých prípadoch sú tieto čierne tablety prvou voľbou pri tráviacich ťažkostiach, hnačke a niekedy aj pri otrave. Navyše, aktívne uhlie sa čoraz viac využíva v kozmetike a hygienických prípravkoch. Prečo je to tak? Čierne uhlie má skvelé adsorpčné schopnosti. To znamená, že na svoj povrch dokáže naviazať toxíny, škodliviny, plyny a rôzne iné látky. Zistite o aktívnom uhlí viac a objavte prípravky s jeho obsahom v našej ponuke. Teraz s expresnou dopravou.
Čierne uhlie – známe aj ako aktívne uhlie – sa vyrába špeciálnym spôsobom z rastlinných zdrojov, ako sú kokosové škrupiny, drevo či kôra stromov. Tento proces prebieha zahrievaním na vysoké teploty a následným aktivovaním pomocou plynov, prípadne iných látok. Vďaka tomu vznikajú na povrchu uhlia mikroskopické póry, zodpovedné za jeho schopnosť viazať na seba rôzne látky.
Čierne uhlie nie je stráviteľné. To znamená, že ľudským tráviacim systémom prejde bez zmeny (neštiepi sa, nerozkladá) a prirodzene sa vylúči z tela von. Keďže má navyše schopnosť adsorbovať toxíny a iné škodliviny, dokáže na seba naviazať niektoré látky a “vyviesť” ich von z tela. Práve tieto jeho vlastnosti umožňujú použitie čierneho uhlia pri akútnych problémoch, ako sú:
Ak plánujete siahnuť po čiernom uhlí, odporúča sa dodržiavať základné zásady:
Upozornenie:
Čierne uhlie v niektorých prípadoch znižuje účinnosť perorálne užívanej antikoncepcie. Preto by sa ženy v reprodukčnom veku mali počas užívania čierneho uhlia poistiť aj inou formou antikoncepcie.
Dospelí užívajú zvyčajne 2 – 4 tablety 2 až 3-krát denne. Deti od 3 rokov užívajú 2 tablety 2-krát denne. Dávky užívajte s odstupom minimálne 2 hodiny. Dávkovanie jednotlivých prípravkov sa môže líšiť, preto si vždy pozorne prečítajte informácie v príbalovom letáčiku.
Tehotné a dojčiace ženy zvyčajne smú užívať čierne uhlie, avšak len po predchádzajúcej porade s lekárom.
Vďaka schopnosti viazať na seba vedľajšie produkty metabolizmu, nadbytočné látky z potravy či chemické zlúčeniny, ktoré sa môžu hromadiť v črevách, sa čierne uhlie čoraz viac objavuje aj v prípravkoch na detoxikáciu organizmu.
Jeho účinky môžu prispieť aj k úľave pri nafúknutom bruchu či zníženiu tvorby plynov. Zároveň sa aktívne uhlie testuje aj na iné potenciálne využitia – napríklad pri znižovaní cholesterolu alebo zmierňovaní niektorých špecifických metabolických stavov, ako je trimetylaminúria (tzv. syndróm rybieho zápachu). V týchto oblastiach sú ale potrebné ďalšie klinické štúdie.
Okrem vyššie spomenutého použitia čierneho uhlia ho nájdete aj v kozmetike. Výrobcovia aj v tomto prípade odkazujú na jeho adsorbčnú schopnosť, vďaka ktorej by malo pomáhať odstraňovať nečistoty, toxíny a iné látky. Nájdete ho preto ako pridanú zložku v niektorých čistiacich prípravkoch, ako sú pleťové vody, čistiace gély alebo napríklad pleťové masky či zubné pasty. Aj v tomto prípade je však dôležitá kvalita použitého prípravku a pravidelné – nie nadmerné – používanie.