rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
99% spokojnosť zákazníkov

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Kurkuma – korenie s nevšednou liečivou silou

Kurkuma, známa tiež ako indický šafran, je prírodná látka pochádzajúca z Indie. V ajurvédskej medicíne je považovaná za všeliek. Zatiaľ čo však ajurvéda využíva kurkumu pre jej blahodarné účinky na zdravie už štyri tisícročia, na našom kontinente sa o nej začalo diskutovať až po jej dôkladnom výskume a po potvrdení jej liečivých účinkov viacerými klinickými štúdiami.

Ľudia kurkumu poznajú skôr ako koreninu, než liečivú látku. Indovia jej skonzumujú v priemere dva gramy denne. A práve tomuto faktu vďačia podľa výskumníkov za niekoľkonásobne nižší výskyt civilizačných ochorení v porovnaní s európskymi krajinami, kde sa priemerná denná spotreba kurkumy ráta na pár miligramov. Čo robí podľa nich toto korenie takým výnimočným? Jeho nezvyčajná protizápalová a antioxidačná aktivita!

Kľúčovou účinnou látkou kurkumy je kurkumín

Kurkumu pravdepodobne používate ako súčasť kari korenia, ktorému dodáva intenzívnu oranžovo-žltú farbu. Nielen jej chuť, no aj farmakologické účinky sú pozoruhodné – máloktorá rastlina sa môže pochváliť takým širokým spektrom pozitívnych vplyvov na zdravie, ako sušený mletý koreň kurkumy.

Za priam neuveriteľné liečivé vlastnosti kurkumy zodpovedá unikátna účinná látka – kurkumín. Patrí do skupiny kurkuminoidov – látok zaraďujúcich sa medzi polyfenoly a jedny z najsilnejších antioxidantov. Kurkumín dostal od prírody do vienka výnimočný dar – nezvyčajnú silu, vďaka ktorej dokáže pozastaviť v tele škodlivé chemické procesy a schopnosť rozlíšiť rakovinovú bunku od bunky zdravej. Poďme sa pozrieť, ako účinky má kurkumín.

Vedeli ste, že...?

 • ... účinná zložka kurkumy, kurkumín, je aplikovaná vo viac ako 150 liečebných procesoch.
 • ... kurkumín má schopnosť potláčať akútne aj chronické zápalové procesy blokovaním enzýmov, ktoré sa podieľajú na zápalových ochoreniach (na rovnakom princípe účinkujú bežné protizápalové liečivá – ibuprofen, diklofenak či naproxen ).
 • ... podľa ajurvédy je zmes kurkumy a medu najsilnejším prírodným antibiotikom účinným pri prechladnutí, nádche a chrípke.
 • ... prináša úľavu od artritických a reumatických bolestí kĺbov a uvoľňuje svalové napätie.
 • ... sa považuje sa za veľmi účinné hepatoprotektívum – ochrancu pečene. Priaznivo tiež ovplyvňuje liečbu chronických pečeňových problémov alebo jej toxické poškodenie.

Prírodná alternatíva liekov proti zápalu

Kurkumín je momentálne jeden z najsľubnejších kandidátov na potláčanie zápalu bez nežiaducich vedľajších účinkov. Rad klinických štúdií potvrdil, že na zápalové procesy má identické účinky ako kortizón a fenylbutazon. Má schopnosť potláčať zrážanlivosť krvných doštičiek a tlmiť proces vyvolávaný zápalovými faktormi. Predpokladá sa, že v nadobličkách stimuluje tvorbu kortizónu, ktorý priamo podporuje liečivé procesy.

ucinkuje proti zapalu
pomaha na bolestive klby

Pomáha na bolestivé kĺby a reumatoidnú artritídu

V klinických pokusoch sa pacientom s reumatoidnou artritídou podávalo 1 200 mg kurkumínu denne. Výsledky boli porovnateľné s ďalšou skupinou pacientov, ktorí boli liečení klasicky fenylbutazonom v dávke 300 mg denne. U oboch skupín došlo prakticky k rovnakému zmierneniu stuhnutosti, opuchov kĺbov a zlepšeniu pohyblivosti. Preto sa kurkuma odporúča ako doplnková liečba reumatoidnej artritídy, kde významnú úlohu v rozvoji ochorenia zohráva práve zápal a oxidačný stres. Prináša úľavu od bolestí kĺbov a uvoľňuje svalové napätie.

Zmierňuje tráviace problémy a poškodenie pečene

Kurkuma zmierňuje poruchy trávenia, plynatosť a nadúvanie. Podporuje tvorbu žlče, čo vedie k lepšiemu tráveniu tukov. Pôsobí tiež proti zápalom žalúdka a tenkého čreva, znižuje tvorbu žalúdočných vredov. Uvoľňuje spazmy hladkej svaloviny tráviaceho traktu, podporuje vylučovanie gastrínu (hormónu vyvolávajúceho produkciu žalúdočnej kyseliny) i pankreatických enzýmov a napomáha eliminovať množenie baktérií v žalúdku (Helicobacter p.). Ako antioxidant je kurkuma priamo zodpovedná za ochranu pečene.

zmiernuje traviace tazkosti
chrani pred stdcovocievnymi ochoreniami

Pôsobí proti rozvoju ochorení srdca a ciev

Kardiovaskulárne ochorenia patria k najčastejším príčinám úmrt. Vedcov preto mimoriadne potešilo zistenie, že už pravidelné podávanie nízkych dávok kurkumy znižuje hladinu zlého cholesterolu LDL a lipidov. Tento účinok, spolu so schopnosťou kurkumínu zabraňovať tvorbe krvných zrazenín, zaraďujú tento antioxidant do skupiny látok potláčajúcich vznik srdcovo-cievnych ochorení, mozgovej porážky a hlbokej žilovej trombózy tou najprirodzenejšou cestou.

Chráni bunky pred deštrukciou

Ukázalo sa, že kurkumín pomáha inhibovať signálne dráhy v nádorových bunkách a spomaľovať aktivitu vzniku metastáz pri onkologických ochoreniach. To znamená, že ovplyvňuje rast rakovinových buniek! Pri in vitro pokusoch s ľudskými bunkovými líniami sa dokázala schopnosť kurkumínu potláčať karcinogenézu v troch stupňoch – rozvoj, vznik a rast nádoru. Kurkuma má tak potenciál úspešne liečiť mnohé formy zhubných nádorov bez nežiaducich účinkov.

ochrana buniek

Ďalšie priaznivé účinky kurkumy

 • Čistí krv a stimuluje krvotvorbu, čo sa následne odzrkadľuje aj na zdravo vyzerajúcej pokožke. Keďže zabraňuje úbytku kolagénu, odďaľuje prejavy starnutia pleti a tvorby vrások.
 • Napomáha zabrániť poškodzovaniu ciev, tzv. mikroangiopatii, pri cukrovke – pozitívne ovplyvňuje endotel ciev, čím sa podieľa na ich ochrane.
 • Priaznivo pôsobí pri astme, zahlieneniach a zápaloch dutín.
 • Podporuje lepšie hojenie rán a popálenín.
 • Veľmi účinne chráni bunky mozgu pred degeneráciou a vznikom Alzheimerovej choroby.
 • Pomáha pri kvasinkových infekciách.
 • Odstraňuje škody vyvolané voľnými radikálmi, napríklad spalinami z cigaretového dymu.

Chcete užívať kurkumu? Vyskúšajte doplnok Jamieson

Výskumy západného sveta potvrdzujú niekoľko tisícročné ajurvédske skúsenosti – kurkumu naozaj možno považovať za všeliek.  Jej účinky môžeme pocítiť už pri každodennom užívaní 2 gramov (približne pol čajovej lyžičky) korenia kurkumy. Pre väčšinu z nás môže byť však problém užiť denne takéto veľké množstvo tejto koreniny, najmä kvôli jej výraznej korenistej chuti a vôni. Vďaka kanadskému výrobcovi prírodných vitamínov Jamieson Laboratories Ltd. je to však jednoduché.

Výživový doplnok Curcumin (Turmeric) Jamieson

Dnes už môžeme účinok kurkumy zakúsiť komfortne – vo forme tabliet. Rastlinný produkt Curcumin (Turmeric) Jamieson predstavuje 550 mg potencovaného prírodného prípravku z kurkumy a kurkumového extraktu. Každá jedna tableta sa teda rovná približne množstvu ekvivalentnému k 2,5 g kurkumy. Doplnok vám tak umožní zúročiť liečivú silu kurkumy aj v prípade, že chuť tejto koreniny neobľubujete.

Neprehliadnite