Očkovanie proti chrípke: Prečo je potrebné očkovať sa na chrípku každý rok a čo o očkovaní potrebujete vedieť?
Chrípka je vysoko nákazlivé respiračné ochorenie, ktoré sa šíri kvapôčkami pri kýchaní a kašli. Aj napriek tomu, že o víruse pomerne veľa vieme, bez účinnej vakcinácie ochorie každoročne až 10% populácie. Pravidelné očkovanie proti chrípke znižuje nielen výskyt samotného ochorenia, ale predchádza tiež komplikáciám a ťažkým priebehom.
Aj napriek tomu, že táto vakcinácia nedáva úplnú ochranu, má svoju významnú hodnotu. Samotné očkovanie je každoročnou ochranou pred štyrmi chrípkovými kmeňmi, ktoré reprezentujú celosvetový výskyt sezónnej chrípky.1 Očkovať je možné už od 6 mesiacov veku. Poďte spolu s nami zistiť o očkovaní na chrípku viac. Prečo sa očkuje každý rok a je vakcína bezpečná?
Upozornenie:
V minulosti prebehlo viacero epidémií a pandémií chrípky. Len v 20. storočí to bola Španielska chrípka, ktorá mala okolo 30 miliónov obetí, Ázijská chrípka s približne 1 miliónom obeťami a Ruská chrípka s približne 700 000 obeťami. Mexická chrípka z roku 2009 mala potvrdených 14 300 obetí.
Prečo je dôležité nechať sa na chrípku očkovať každý rok?
Chrípka, lat. influenza, je vysoko infekčné vírusové ochorenie postihujúce dýchací systém. Vírus sa delí na rozšírenejší vírus chrípky A a na vírus chrípky B, ktorý je mu príbuzný. Oba tieto kmene sú súčasťou kombinovanej vakcíny proti chrípke. Radíme ich do čeľade Orthomyxoviridae. Podtypy vírusu sa určujú na základe kombinácie HA, teda hemaglutinínu a N-antigénov. Zapisujeme ich skratkou, napríklad influenza vírus A subtyp H1N1.
Vírus chrípky A je obalený RNA vírus, veľký približne 80 – 120 nanometrov. Tento vírus neustále mutuje. Znamená to, že sa v podstate „mení“ a imunita ho po tejto zmene nedokáže rozoznať. „Malá zmena“, teda génová mutácia vírusovej RNA (ribonukleovej kyseliny) sa približne raz za 4 roky udeje tak výrazne, že môže vzniknúť epidémia. „Veľká zmena“ sa deje cca raz za 10 – 40 rokov. Dochádza pri nej k zmenám úsekov RNA medzi vírusom chrípky u ľudí a vírusom zvieracej chrípky, hlavne prasiat a vtákov.
Prečo sa teda na chrípku očkuje každý rok? Tým, že sa vírusy chrípky menia tak rýchlo, je nutné každoročne sa očkovať na aktuálny kmeň. Posledná minuloročná vakcinácia teda nemusí organizmu postačovať na ochranu pred novými kmeňmi. Pri vakcinácii váš imunitný systém vytvára protilátky na ochranu proti vírusu, vrátane samotnej vakcíny, ktorú dostáva. Ďalším dôvodom opakovanej vakcinácie je, že hladiny protilátok sa môžu znižovať v čase.
Kto by sa mal nechať očkovať vakcínou proti chrípke?
Podľa hlavných odporúčaní by sa mali proti chrípke nechať očkovať všetci ľudia starší ako 6 mesiacov. Keďže nie je očkovanie 100% účinné, hlavne u niektorých rizikových skupín sa môžu objaviť komplikácie. Do týchto vysokorizikových skupín patria:
- Dospelí starší ako 65 rokov
- Opatrovatelia v domoch seniorov či v nemocniciach
- Malé deti, predovšetkým mladšie ako 12 mesiacov
- Ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, sú tehotné, alebo porodia počas chrípkovej sezóny
Ďalší ľudia, u ktorých je väčšie riziko komplikácií po nakazení chrípkou, sú osoby s:
- Oslabeným imunitným systémom
- Body mass indexom 40 a vyšším
- Ochoreniami nervového systému
- Ochoreniami typu prieduškovej astmy, srdcovými ochoreniami, pacienti po náhlej cievnej mozgovej príhode či cukrovkári
Aké typy vakcín proti chrípke poznáme a kedy sa neodporúča vakcína v spreji?
Vakcína proti chrípke je dostupná buď vo forme injekcie, alebo nosového, tzv. nazálneho spreja. Vakcinácia injekciou prebieha najčastejšie do ramenného svalu. Pre väčšinu ľudí nie je vôbec bolestivá. Vakcína v nosovom spreji je schválená pre ľudí od 2 do 49 rokov. Očkovanie týmto typom vakcín sa však neodporúča u nasledovných skupín:
- Ľudí s oslabeným imunitným systémom
- Ľudí, ktorí v minulosti prekonali alergickú reakciu na vakcínu chrípky
- Tehotných žien
- Detí mladších ako 17 rokov, užívajúcich preparáty s kyselinou acetylsalicylovou
- Detí vo veku 2 – 4 rokov, ktoré majú diagnostikovanú prieduškovú astmu
- Ľudí, ktorí nedávno užívali protivírusovú liečbu proti chrípke
- Ľudí s kochleárnym implantátom
Má očkovanie nejaké nežiaduce účinky?
Tesne po očkovaní môžete pociťovať príznaky podobné chrípke. Ide o prirodzenú reakciu na očkovanie. Niektorí ľudia majú bolesti svalov a zvýšenú telesnú teplotu 1 – 2 dni bezprostredne po očkovaní. Môže to byť vedľajší efekt tvorby protilátok. Kým vakcína naberie plný účinok, trvá to približne 2 týždne. Ak sa vystavíte vírusu chrípky pred týmto termínom, môžete ochorieť na chrípku.
Môže samotné očkovanie vyvolať chrípku? Nie, vakcína chrípky nemôže spôsobiť chrípku. Nevedie ani k väčšiemu riziku nákazy COVID-19 alebo iným respiračným ochoreniam.
Posledné štúdie ukázali, že vakcína znižuje riziko vzniku chrípky od 40 do 60%. Aj napriek tomu, že nie vždy zabráni vzniku ochorenia, znižuje komplikácie, zlepšuje celkový jeho priebeh a znižuje množstvo hospitalizácií v nemocnici.
V niektorých rokoch sa stalo, že vakcína nakoniec nebola dostatočne účinná proti tohoročným kmeňom vírusu. Aj napriek tomu ponúkla stále aspoň čiastočnú ochranu. Niektoré iné ochorenia, ako bežné prechladnutie, imitujú chrípkové ochorenie. Preto sa môže stať, že si myslíte, že ste ochoreli chrípkou, pritom sa jedná o nachladnutie alebo iný respiračný vírus.
Volajte si pohotovosť, pokiaľ sa u vás po vakcinácii chrípky objavili tieto príznaky: vysoká horúčka, chrapot, slabosť, bledosť, točenie hlavy, búšenie srdca, sťažené dýchanie, žihľavka, opuch okolo očí či zmeny správania.3
U ľudí starších ako 65 rokov je táto vakcína všeobecne menej účinnou. Niektorí starí ľudia a ľudia s rôznymi ochoreniami môžu mať po očkovaní zníženú imunitu. U tejto skupiny obyvateľstva sa preto podáva tzv. subjednotková vakcína. Tá môže pomôcť starším ľuďom posilniť imunitný systém proti vírusu chrípky. Užitočnosť vakcíny proti chrípke sa ukázala aj v rokoch počas pandémie COVID-19. Pacienti očkovaní proti chrípke boli pre podobné príznaky týchto dvoch ochorení lepšie rozpoznateľní. Vakcinácia proti obom týmto ochoreniam je najlepšou ochranou.
Ako sa chrípka lieči?
Chrípka vyvoláva zápaly priedušnice a priedušiek, ktoré sú sprevádzané horúčkami, zimnicou a bolesťami svalov. Vírus spôsobuje sezónne epidémie, pričom v zimnom období každoročne postihujú 10% obyvateľstva. Chrípka je zodpovedná za úmrtie alebo zhoršenie stavu u chronicky chorých pacientov. Nebezpečná je hlavne pre staršiu populáciu a malé deti.
Liečba chrípky je symptomatická, teda zameraná na príznaky ochorenia. Zväčša lekár odporučí užívať voľnopredajné lieky podľa symptómov, ktoré priebeh ochorenia sprevádzajú:
- Horúčka – odporúčajú sa antipyretiká, čiže lieky znižujúce horúčku – napríklad s látkami ako ibuprofén či paracetamol. Tieto lieky sú zároveň analgetikami (pôsobia proti bolesti), takže môžu pomáhať aj pri ďalšom prejave chrípky – bolestiach svalov a kĺbov.
- Kašeľ – podľa typu kašľa sa užívajú buď lieky na suchý alebo vlhký kašeľ.
Keďže ide o vírusové ochorenie, na chrípku sa nepodávajú antibiotiká. U pacientov v ťažkom stave sa podávajú špecifické lieky zo skupiny virostatík, teda amantadín, oselmavir či zanamivir. Z doplnkov sa odporúča vitamín C na podporu imunitného systému. Vhodný môže byť aj vitamín D alebo zinok.
Ak hľadáte podporu imunity v prírode, prospešné môžu byť doplnky s echinaceou, hlivou ustricovou alebo rakytníkom.
V rámci liečby chrípky je základom zvýšený pitný režim. Nielenže telo hydratuje, ale tekutiny pomáhajú riediť hlieny a napomáhajú ich rýchlejšiemu vylučovaniu. Ideálne sú bylinné čaje, ktoré nielen prehrejú, ale niektoré bylinky zároveň môžu pomôcť v liečbe. Z bylín sa odporúča materina dúška, pľúcnik, mäta, baza, lipa a iné.
Upozornenie:
Nemali by ste sa stretávať s ľuďmi, ktorí majú chrípku. Ak ste ochoreli chrípkou vy, netreba vychádzať z domu, aby sa nákaza nešírila medzi ľuďmi, a tiež aby ste sa rýchlejšie uzdravili.
Ako môžete znížiť riziko nakazenia chrípkou aj bez vakcinácie?
Vakcína proti chrípke je najlepšou ochranou proti tomuto ochoreniu. Okrem toho však môžete dodržiavať niektoré režimové opatrenia, aby ste predišli chrípke i ďalším respiračným ochoreniam.
- Umývanie rúk – umývanie rúk mydlom po dobu 20 sekúnd, následná dezinfekcia.
- Nedotýkať sa svojej tváre – hlavne v období chrípkovej sezóny toto pravidlo môže predísť vzniku ochorenia.
- Zákaz zhromažďovania sa na verejných priestranstvách – hlavne počas chrípkovej sezóny je žiadúce, aby ste sa vyhli hromadným podujatiam, kde sa vírus chrípky ľahko šíri.
- Kýchanie a kašľanie – je nutné zakrývať si ústa pri kýchaní aj kašľaní. Následne si umyte ruky, prípadne noste rúško.
- Čistenie povrchov – hlavne povrchov v domácnosti, ako vypínačov svetla či kľučiek dverí, vírus sa tiež ľahko šíri kontaktom s nimi.
- Posilňovanie imunity – napríklad aj pomocou vyššie spomenutých doplnkov.
- Praktizovanie dobrých zdravotných zvyklostí – pravidelné cvičenie, dostatok spánku, vyvážené stravovanie s množstvom ovocia a zeleniny, dostatok tekutín.
Zdroje použité v článku:
1. HURYCH, J. & ŠTÍCHA, R. a kol.: Virus influenzy A. Lékařská mikrobiologie. Repetitorium. 3.vydání. 2021. Triton. s.273-277. Dostupné z: ISBN 978-80-7553-976-2
2. MAYO CLINIC STAFF: Flue shot: Your best bet for avoiding influenza. 2023. MayoClinic [online] [cit. 08.28.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/in-depth/flu-shots/art-20048000
3. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS A ROBINSON J.: The Flu Vaccine: Get the Facts. 2024. WebMD [online] [cit. 08.28.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/cold-and-flu/fact-sheet-vaccines