rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ktoré čaje môžete piť v tehotenstve?

Počas tehotenstva dochádza k viacerým zmenám, a tie sa týkajú aj vhodnosti konzumácie niektorých potravín a nápojov. Čaje perfektne doplnia pitný režim, môžu pomôcť doplniť potrebné minerály a dôležité látky, vedia byť nápomocné aj pri zdravotných ťažkostiach či na uvoľnenie, no niektoré z nich nie sú počas tehotenstva vhodné, ba dokonca zakázané. Akým čajom by sa mali tehotné ženy vyhýbať a ktoré si môžu pokojne dopriať?

Aké čaje sú vhodné v tehotenstve?

K bylinným čajom by sa každá budúca mamička mala stavať rovnako ako k liekom – nie všetky sú totiž pre ňu a pre bábätko vhodné. Čaje, ktoré sa môžu popíjať počas tehotenstva, sú napríklad:

  • mätový čaj – môže byť nápomocný počas nevoľnosti, pretože upokojuje žalúdok,
  • čaj Rooibos – obsahuje minimálne množstvo kofeínu a stopové prvky, má taktiež pozitívne účinky na trávenie,
  • harmančekový čaj – má upokojujúce účinky a pozitívne vplýva na trávenie,
  • čaj z medovky lekárskej – je obľúbený pre svoje upokojujúce účinky,
  • šípkový čaj – je skvelý na podporu imunity.

Môžete taktiež rovno siahnuť po čaji z lipy, rakytníku či žihľavy. Poobzerať sa môžete aj po špeciálnej čajovej zmesi určenej priamo pre tehotné ženy, ako je napríklad APOTHEKE BIO SELECTION BYL. ČAJ PRE TEHOTNÉ ŽENY. Takéto zmesi sú u budúcich mamičiek veľmi obľúbené, nakoľko sú chutné, bezpečné, skvelo doplnia tekutiny a v zimných mesiacoch aj zahrejú.

Pri konzumácii akéhokoľvek čaju počas tehotenstva by sa však nemala prekračovať jeho denná odporúčaná dávka. So žiadnym čajom to preto nepreháňajte, radšej ich počas dňa striedajte.

Aké čaje nie sú počas tehotenstva vhodné?

Niektoré bylinky pre mamičku môžu pôsobiť presne opačne, ako by očakávala. V období tehotenstva a dojčenia preto nie sú vhodné napríklad tieto čaje:

  • čierny a zelený čaj,
  • Earl Grey, Oolong, Darjeeling, Lapacho,
  • šalviový čaj,
  • zázvorový čaj.

Kvôli obsahu kofeínu nie je úplne ideálnou voľbou na časté pitie ani spomínaný zelený alebo čierny čaj, no jedna šálka raz za čas by nemala spôsobovať žiadne problémy.

Neodporúča sa ani pitie čajov, ktoré obsahujú aloe vera, koreň sladkého drievka, ženšen, rebríček, ľubovník bodkovaný, palinu, rebríček, kapsičku, palinu alebo rozmarín. Niektoré z týchto bylín totiž môžu vyvolávať kŕče, sú jedovaté alebo dráždia vnútorné orgány.

Všeobecne by ste však pri pití bylinkových čajov počas tehotenstva mali byť opatrná. Rozhodne nepite čaje, ktorých zloženie nepoznáte – môžu obsahovať látky, ktoré nie sú pre budúce mamičky vhodné. Ak si nie ste istá, poraďte sa v tejto veci so svojím lekárom, prípadne lekárnikom.

Čaje, ktoré je možné piť počas tehotenstva:

Neprehliadnite