Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako utíšiť kašeľ v noci?

Kašeľ je veľmi častým a bežným príznakom bakteriálneho alebo vírusového ochorenia. Aj keď je pre nás nepríjemný, pre telo je potrebný: pomocou kašľa totiž dochádza k čisteniu priedušiek, pľúc a vykašliavaniu hlienov. Dokáže však poriadne potrápiť. Telo je kvôli nemu vysilené a unavené, a to najmä vtedy, keď sa záchvaty kašľa spustia v noci. Čo môže pomôcť kašeľ utíšiť práve v noci?

Najprv je potrebné rozlíšiť, o aký kašeľ sa jedná

Sprievodné prejavy kašľa sa líšia v závislosti od toho, či sa jedná o produktívny – vlhký kašeľ, alebo o neproduktívny – suchý kašeľ. V prípade vlhkého kašľa dochádza k tvorbe hlienov a k ich následnému vykašliavaniu. Môže sa ale stať, že hlien je hustý a viskózny, a preto môže byť jeho vykašliavanie obtiažne. Vtedy je potrebné ho podporiť, pretože sa v hliene ďalej môžu množiť vírusy alebo baktérie.

Pre suchý kašeľ je zase príznačné, že nedochádza k produkcii a následnému vykašliavaniu hlienov. Kašeľ je doslova suchý, dusivý a škrabľavý. Tiež vie poriadne vysiliť náš organizmus a narušiť pokojný spánok, keďže sa veľmi často vyskytuje počas noci.

Následne identifikujte príčinu kašľa

Kašeľ môže vznikať z rôznych dôvodov. Pokiaľ ho chcete utíšiť, musíte najprv poznať príčinu jeho vzniku a až potom vybrať vhodnú metódu či liek na jeho utíšenie. Príčiny vzniku kašľa môžu byť:

 • vírusové alebo bakteriálne ochorenie horných dýchacích ciest,
 • zápal priedušiek alebo pľúc, astma,
 • vdýchnutie dráždivých látok, napríklad prachu, chemikálií alebo dymu,
 • alergie,
 • fajčenie,
 • cystická fibróza,
 • prítomnosť cudzieho telesa v dýchacích cestách.

Na kašeľ spôsobený chronickými ochoreniami vám môžu pomôcť lieky, ktoré vám odporučí váš lekár. My vám teraz ukážeme metódy, lieky a doplnky, ktoré vám môžu pomôcť utíšiť kašeľ pri bežných ochoreniach horných dýchacích ciest.

Čo môže pomôcť utíšiť nočný kašeľ?

V zásade treba dodržiavať tieto opatrenia:

 • počas spánku si hlavu podložte niekoľkými vankúšmi, aby ste počas spánku boli v polohe polosedu,
 • dbajte o to, aby bolo prostredie počas spánku z hľadiska teploty a vlhkosti optimálne – môžete napríklad použiť zvlhčovač vzduchu,
 • nefajčite,
 • dodržiavajte dostatočný pitný režim,
 • doprajte si kľudový režim.

Ako sme už spomenuli, je tiež potrebné rozlíšiť, o aký druh kašľa sa jedná. Začneme kašľom suchým, nakoľko ten býva v noci agresívnejší. U niekoho sa dokonca môže prejavovať len v noci, a to kvôli polohe ležmo. Na liečbu a tlmenie suchého kašľa môžete užívať voľnopredajné lieky určené na suchý kašeľ, tzv. antitusiká. Pozor, nekombinujte alebo nezamieňajte ich s liekmi určenými na vlhký kašeľ, tzv. expektoranciami. 

Na utíšenie suchého kašľa sú vhodné napríklad tieto lieky:

 

 

Problém pri pokojnom spánku môžu spôsobiť aj zatekajúce hlieny, objavujúce sa pri liečbe vlhkého kašľa. Je preto vhodné užívať lieky na vlhký kašeľ a vykašliavanie, tu si však dajte pozor na jedno pravidlo: Lieky určené na vykašliavanie by sa nemali užívať tesne pred spaním. Počas noci by mohli mať dráždivý efekt a nútiť k vykašliavaniu hlienov, v dôsledku čoho by ste si pokojný spánok určite neužili. Poslednú dávku takéhoto lieku teda užite najneskôr okolo 17:00.

Na vlhký kašeľ sú vhodné tieto lieky:

 

 

Užívanie voľnopredajných liekov na kašeľ môžete doplniť pitím bylinkových prieduškových čajov, obsahujúcich vhodné bylinné zmesi podporujúce liečbu kašľa. Doplníte nimi aj pitný režim, ktorý je pri chorobe potrebné zvýšiť. Odporúča sa aj užívanie vitamínu C a celková podpora imunity. Od nepríjemných príznakov vám môžu pomôcť i rôzne bylinné pastilky a cukríky.

 

Neprehliadnite