rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov

Ako sa zbaviť alergie na slnko?

Alergia na slnko, ktorá v súčasnosti už ani zďaleka nie je raritou, nám môže poriadne znepríjemniť užívanie si slnečných lúčov. Objavuje sa v rôznych formách a intenzitách na tých miestach pokožky, na ktoré svietilo slnko. Alergické reakcie však nemusia spôsobovať len prirodzené slnečné lúče, ale aj umelé slnečné žiarenie zo solária. Pri alergiách je veľmi dôležitým krokom vyhýbanie sa alergénu v čo najväčšej možnej miere, a to platí aj v tomto prípade. Pomôcť tiež môže správna prevencia.

Čo je alergia na slnko a ako sa prejavuje?

Alergia na slnko je prehnaná reakcia imunitného systému na vplyv slnečných lúčov. Pokožka sa ňou v podstate bráni UVA a UVB žiareniu. Jej typickými prejavmi sú vyrážky, začervenaná pokožka, zapálená pokožka alebo aj opuch. Príznaky sa môžu objaviť už po niekoľkých minútach po pobyte na slnku. Poznáme 3 druhy alergie na slnko:

  • Fotoalergická alebo fototoxická reakcia – tieto reakcie zapríčiňuje UV žiarenie v spojení s niektorými liekmi alebo rastlinami, respektíve potravinami – napríklad s antibiotikami, antidepresívami, hormonálnou antikoncepciou a z potravín napríklad s citrusmi alebo niektorými bylinkami. Prejavujú sa svrbiacimi a zapálenými miestami na koži.
  • Mallorca akné – v tomto prípade hovoríme o fotoalergickej reakcii, ktorú vyvoláva UV žiarenie v kombinácii s niektorými látkami nachádzajúcimi sa v opaľovacích prípravkoch alebo v kozmetike. Prejavy tejto alergie svojím vzhľadom pripomínajú akné.
  • PLE – teda polyformná svetelná dermatóza. Jedná sa o najčastejšiu formu alergie na slnko, zvyčajne sa objavuje pri veľmi silnom vystavení pokožky slnku. Pokožka býva začervenaná a vznikajú svrbiace vyrážky.

Čo môže pomôcť pri alergii na slnko?

Pri alergii na slnko je mimoriadne dôležitá prevencia, ktorá zahŕňa predovšetkým používanie opaľovacích prípravkov s dostatočne vysokým ochranným faktorom. K dispozícii sú aj také prípravky, ktoré sú špeciálne určené proti alergii na slnko. Zvyčajne ich ponúkajú dermokozmetické značky, ako napríklad Bioderma, Eucerin alebo La Roche-Posay. 

Opaľovacie prípravky je potrebné pravidelne reaplikovať. Veľmi dôležité je aj používanie prípravkov po opaľovaní, ideálne s obsahom panthenolu, ktorý pokožku hydratuje. Pri miernejších formách alergie na slnko zvyčajne príznaky odoznejú vtedy, keď pokožka nie je dlhšie vystavená slnečným lúčom. Pri vážnejších formách sa používajú lieky. Ak vás však alergia trápi, dbajte najmä na prevenciu. Dôležité je:

  • primerané opaľovanie,
  • vyhýbanie sa slnku medzi 11:00 – 16:00 hodinou,
  • užívanie výživových doplnkov, napríklad betakaroténu, vitamínu E, selénu, zinku a vitamínu C,
  • podpora imunitného systému, nakoľko slabý imunitný systém môže ovplyvniť vznik alergických reakcií.

Ak sa u vás už reakcia na slnko objavila, do lekárničky na dovolenku si pribaľte antihistaminiká, a to buď na lokálne použitie (napríklad vo forme gélov) alebo na vnútorné užívanie. V niektorých prípadoch sú vhodné aj kortikoidné masti, ako je napríklad kalciová masť.

Pokiaľ vás trápi alergia na slnko, pomôcť vám môžu aj tieto produkty:

Neprehliadnite