Lieky a doplnky na ukľudnenie

Nie vždy prežívame pokojné a šťastné obdobie. Občas sa nám v živote objavia aj stresujúce dni, napätie či úzkosť. Pôvodcom môže byť prepracovanosť, starosti, nepríjemné udalosti v našom súkromnom živote, ale aj čokoľvek iné, čo dokáže narušiť pokojné dni a taktiež spánok. V takom prípade je vhodné siahnuť po doplnkoch, liekoch alebo bylinkách, ktoré pôsobia upokojujúco na nervovú sústavu.

Stres a napätie nepodceňujte

Určite ste sa už stretli s informáciou, že nadmerný stres a obdobie, kedy nie sme v psychickej pohode, nepriaznivo pôsobí na náš organizmus. Áno, ak takéto obdobie pretrváva z dlhodobého hľadiska, zaťažuje naše psychické i fyzické zdravie a môže viesť k zdravotným problémom, ako je napríklad oslabenie imunitného systému, tráviace problémy, zvýšený krvný tlak či dokonca depresia.

Preto je potrebné nepokoj a stres riešiť. Je samozrejmé, že nie vždy sa to dá zvládnuť bez pomoci odborníka, no mierne prejavy nepokoja a stresu môžete odbúrať napríklad meditáciou, masážou, relaxačným kúpeľom s esenciálnymi olejmi, prechádzkami, ale aj užívaním voľnopredajných doplnkov, vitamínov a pitím bylinkových čajov. 

Aké doplnky a lieky pomôžu na ukľudnenie?

S psychickým napätím sa častokrát spája aj únava a nedostatok energie. Nápomocné vám teda môžu byť voľnopredajné lieky a doplnky s obsahom vitamínov, minerálov či extraktov z upokojujúcich bylín, ktorých cieľom je podporiť psychickú pohodu, dobrú náladu a boj proti poruchám spánku.

Medzi obľúbené produkty patrí napríklad homeopatický liek Sédatif PC, ktorý sa tradične používa pri úzkostných stavoch, podráždenosti a na zlepšovanie kvality spánku.

Nápomocným vám môže byť aj liek Persen, ktorý obsahuje extrakt z listu medovky, listu mäty a koreňa valeriány. Je odporúčaný v rámci zmiernenia ľahkého nervového napätia i pri ťažkostiach so zaspávaním.

Proti stresu a napätiu môžete úspešne bojovať aj doplnením vitamínov a minerálov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie nervového systému. Jedná sa napríklad o magnézium, vitamíny zo skupiny B (ideálne B6) alebo horčík. V tomto prípade sa odporúča napríklad výživový doplnok MAGNE B6. Priaznivo môžu pôsobiť aj doplnky s obsahom aminokyseliny L-tryptofán.

Aké bylinky pôsobia upokojujúco?

Na ukľudnenie môžete využiť aj silu prírody v podobe bylín – môžete z nich popíjať chutný čaj alebo niektoré z nich použiť aj do teplého relaxačného kúpeľa. Medzi najznámejšie byliny s upokojujúcim účinkom patrí napríklad valeriána lekárska, ľubovník bodkovaný, medovka lekárska, pamajorán obyčajný, levanduľa, mučenka opletavá, harmanček alebo chmeľ.

Lieky, doplnky a bylinky, ktoré môžu mať upokojujúci účinok:

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×