Nakúpte darčeky v predstihu a užite si Vianoce!

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Trápi vás neutíchajúci suchý kašeľ? Čo vám môže pomôcť?

Každý, kto má skúsenosť so suchým kašľom určite potvrdí, že vie poriadne potrápiť a vysiliť celý organizmus. Tento typ kašľa sa najčastejšie objavuje ako symptóm pri bežnom bakteriálnom alebo vírusovom ochorení, ako je prechladnutie, chrípka a podobne. Čo ho môže pomôcť utíšiť čo najskôr?

Ako spoznáte, že ide o suchý kašeľ?

Suchý kašeľ býva označovaný aj ako dráždivý alebo neproduktívny. Zvyčajne sa objavuje na začiatku ochorenia dýchacích ciest, chrípky, prechladnutia a podobne. Postupne prechádza do vlhkého kašľa spolu s vykašliavaním hlienov. Vírusy a baktérie ale nie sú jediným spúšťačom suchého kašľa. Objaviť sa môže aj kvôli prachu, dráždivým látkam v ovzduší alebo cigaretovému dymu.

Najčastejším prejavom suchého kašľa je, že vás pri ňom doslova „drhne“. Zvykne vás potrápiť najmä v noci kvôli polohe ležmo, čo zasahuje do pokojného spánku. Je pre neho príznačné, že nedochádza k produkcii a vykašliavaniu hlienov – pokiaľ hlieny vykašliavate, trápi vás kašeľ vlhký. Suchý typ kašľa charakterizujú symptómy ako:

  • dusenie,
  • vysilenie organizmu,
  • dráždenie na kašeľ,
  • intenzita,
  • bolesť na hrudi,
  • namáhanie sliznice dýchacích ciest,
  • škriabanie v hrdle,
  • opakujúci sa nutkavý pocit na odkašliavanie.

Ktoré lieky môžu pomôcť utíšiť neprestajný suchý kašeľ?

Na utíšenie suchého kašľa sa zvyčajne užívajú lieky patriace do skupiny nazývanej antitusiká, ktoré zvlhčujú sliznice a tlmia kašľací reflex. Sú dostupné vo forme kvapiek, sirupov alebo tabliet. Je dôležité upozorniť, že na suchý kašeľ sa nesmú užívať lieky na jeho tlmenie v kombinácii s liekmi určenými na podporu vykašliavania hlienov. Vhodné sú napríklad nasledovné lieky:

Z režimových opatrení sa odporúča poloha spánku v polosede, dostatočne zvlhčený vzduch v miestnosti, dostatočný pitný režim, pokoj a nefajčiť. Suchý kašeľ sa zvyčajne postupom času mení na vlhký s vykašliavaním hlienov. Ak sa tak nedeje alebo sa vám nedarí pomocou samoliečby suchý kašeľ utíšiť a je príliš bolestivý a dráždivý, vyhľadajte lekársku pomoc.

Proti kašľu sa dá bojovať aj bylinkami

Na utíšenie dráždivého kašľa môžu mať pozitívny efekt aj bylinky, a to napríklad materina dúška, skorocel kopijovitý, aníz, podbeľ liečivý, lipa malolistá, ibiš lekársky alebo šalvia lekárska. Pokiaľ ich budete piť vo forme čaju, doplníte si aj potrebný pitný režim a zvlhčíte sliznicu. Účinné však môžu byť aj tinktúry či sirupy s ich výťažkami.

Neprehliadnite