Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ktoré zubné pasty sú vhodné na krvácajúce ďasná?

Krvácajúce ďasná sú evidentným signálom, že s vašou ústnou dutinou niečo nie je v poriadku. Tento jav jasne poukazuje na ochorenie ďasien a je potrebné ho ihneď riešiť. Jedným zo spôsobov, ktorý môže pomôcť odstrániť tento nepríjemný problém, je používanie špeciálnej zubnej pasty na krvácajúce ďasná. Vyhnúť by ste sa naopak mali používaniu pást, ktoré dráždia ďasná a zubnú sklovinu.

Aké sú najčastejšie príčiny krvácajúcich ďasien?

To, že dochádza ku krvácaniu ďasien, môže zapríčiniť napríklad:

  • bakteriálny zápal alebo infekcia, teda gingivitída alebo parodontitída,
  • zlá alebo nepravidelná starostlivosť o zuby a ústnu dutinu,
  • nedostatok potrebných vitamínov a minerálov, najčastejšie vitamínu C alebo železa,
  • hormonálne zmeny, užívanie niektorých liekov,
  • ochorenia pečene alebo obličiek, cukrovka,
  • znížená funkcia imunitného systému,
  • nedostatočná zrážanlivosť krvných doštičiek,
  • stres, nezdravý životný štýl a fajčenie.

Krvácanie ďasien v podstate pramení z nedostatočne odstráneného zubného povlaku. Potom dochádza k množeniu baktérií a vzniku zápalu, teda ochoreniu ďasien. Ďasná sú preto jemnejšie a náchylnejšie na poranenie, takže pri bežnom čistení zubov alebo počas konzumácie jedla môžu krvácať. Spolu s krvácaním sa môže objaviť aj bolesť, opuch a začervenanie ďasien. Krvácanie ďasien by ste rozhodne nemali ignorovať, podobne ako iné signály, ktoré môžu znamenať problémy v ústnej dutine – citlivosť zubov alebo pretrvávajúci zápach z úst.

Ako sa starať o krvácajúce ďasná?

Najdôležitejšia je prevencia, teda pravidelná a dôkladná starostlivosť o zuby a ďasná. Tá zahŕňa predovšetkým správne čistenie zubov, používanie vhodnej zubnej kefky a zubnej pasty, používanie medzizubnej kefky alebo zubnej nite a taktiež pravidelná návšteva zubára a dentálneho hygienika. Dôležitá je aj starostlivosť zvnútra, teda pestrý jedálniček a dostatok vitamínov.

Ak vás už trápi krvácanie ďasien, môžu vám ho pomôcť odstrániť zubné pasty špeciálne určené na tento problém. Tie zvyčajne obsahujú látky, ktoré sťahujú, respektíve spevňujú, ďasná. Sú zároveň vysokoúčinné proti zubnému povlaku, a tak napomáhajú k liečbe krvácajúcich ďasien. 

Pomôcť môže aj používanie ústnej vody proti krvácaniu ďasien. Pokiaľ chcete siahnuť po prírodnej metóde liečby krvácajúcich ďasien, vyskúšajte výplach ústnej dutiny odvarom zo šalvie, harmančeka alebo repíka. 

Ak krvácanie ani po niekoľkých dňoch samoliečby neustupuje, návštevu zubného lekára neodkladajte. Krvácanie ďasien totiž môže byť signálom rozvoja vážnejších problémov, ktoré môžu byť neskôr veľmi bolestivé a nepríjemné.  

Ktoré zubné pasty vám môžu pomôcť pri krvácaní ďasien?

Neprehliadnite