Seriál o koži časť 4. – Čo robiť, ak ste sa poranili na koži?

co robit pri poraneni koze

Napriek veľkému rešpektu pred poraneniami sa práve letné obdobie štatisticky ukazuje ako časť roka, kedy prichádza  k úrazom vo vyššej miere. Nie je to len našou zvýšenou aktivitou, ale aj menej zahaleným telom, ktoré pri pádoch či úrazoch prichádza do priameho kontaktu s vyvolávateľom poranenia.

Aj obyčajný pád v krátkych nohaviciach môže zanechať na koži viditeľné poškodenia, nehovoriac o vážnejších pádoch z bicykla, korčúľ či z kolobežky. Všetky poranenia kože vedú k narušeniu celistvosti kože a práve narušená celistvosť je bránou pre vstup rôznych mikroorganizmov ale aj nečistôt. Aj preto je potrebné šetrne a dôkladne ranu očistiť a ošetriť.

Ako teda postupovať pri ošetrovaní poranení na koži? Základom všetkých postupov pri ošetrovaní poškodených miest na koži sú tri základné kroky:

  1. Dezinfekcia,
  2. Prekrytie rany,
  3. Následné pravidelné ošetrovanie a udržiavanie rany v čistote.

1. Dezinfekcia rany

Dezinfekčné prostriedky zabezpečia, aby povrch rany neumožnil vstup mikroorganizmom do nášho organizmu a nespôsobil tak zápal. Práve preto treba ranu za vždy vyčistiť. Pokiaľ máte prístup k tečúcej vode, je ideálne ranu opláchnuť. Vďaka tomu sa zmyjú všetky nečistoty, ako napríklad kamienky či prach. Pokiaľ nemáte v dosahu tečúcu vodu, môžete použiť aj minerálnu vody, poprípade iný zdroj vody nachádzajúci sa v prírode. Platí však pravidlo, že čím čistejšia voda, tým je riziko zavedenia infekcie nižšie a naopak.

Následne treba zhodnotiť, či je s ranou nutné navštíviť lekára. Ak vaša rana silno krváca, treba ju čo najšetrnejšie stiahnuť a vytvoriť na ňu tlak, aby ste predišli riziku vykrvácania.

Silno krvácajúce rany vzniknuté hlbokým porezaním by mal ihneď ošetriť lekár a zhodnotiť, či nie je nutné ranu zašiť.

Sem vložte text nadpisu

Povrchové poranenia treba po opláchnutí vodou dezinfikovať. Ideálne sú dezinfekčné prípravky dostupné aj v našej online lekárni – napríklad prípravky na báze peroxidu vodíka, chlórhexidínu, či jódové prípravky. Pokiaľ nemáte po ruke žiadnu lekárenskú dezinfekciu, v krajných prípadoch by ste mohli použiť aj dezinfekčné gély na ruky. Kvôli obsahu alkoholu bude toto aplikovanie štípať. Pokiaľ sa pri poranení nachádzate v blízkosti auta, treba využiť autolekárničku, na dlhšie výlety bicyklom odporúčame nosiť lekárničku na bicykli.

Dezinfekciu môžete na ranu aplikovať niekoľkokrát po sebe. Zabezpečí čistotu okolia a aj rany, čím zníži riziko vstupu mikroorganizmov do kože, ich následné rozmnožovanie sa a hnisanie rany. Pokiaľ sú zranené deti, je vhodné použiť dezinfekciu vhodnú pre nich.

2. Prekrytie rany

Rana je vydezinfikovaná, čo robiť ďalej? Pokiaľ je koža otvorená, treba ju prekryť čistým a sterilným materiálom. Ideálne na to sú obväzy alebo sterilné gázové štvorce. Prekrytie na rane slúži ako bariéra pre vstup mikroorganizmov, preto ho treba udržiavať čisté a pravidelne ho vymieňať. Prekrytie má ešte jednu úlohu, a to udržiavať narušenú celistvosť a spájať strany reznej rany, nakoľko potom sa rana rýchlejšie hojí.

Aké krytie na rany použiť?

V lekárni ale aj v drogérii dostanete široké spektrum obväzového materiálu či náplastí na rany. Náplasti je vhodné používať pri poraneniach, ale tiež ich treba pravidelne vymieňať a udržiavať v čistote. Vodeodolný leukoplast by sa mal vymeniť po každom dlhšom kontakte s vodou. Má lepšie lepiace vlastnosti, preto sa vám možno neodlepí, no rana by aj tak nemala ostávať vo vlhkom prostredí. Neprospieva to jej hojeniu a navyše má rana tendenciu hnisať a zapáliť sa.

Väčšina poranení sa dá ošetriť bez návštevy lekára. Ak si to však zdravotný stav vyžaduje, poranenie je rozsiahle, prípadne ho sprevádzajú buchnutia hlavy, lekára treba bezodkladne vyhľadať. V prípade, že je rana hlboká alebo veľmi krváca, tiež sa radšej obráťte na lekársku pomoc. Ranu najprv vydezinfikujte podľa postupu, prekryte ju a vyvíjajte na ňu tlak, aby sa krvácanie zastavilo alebo obmedzilo. Pritláčať ju môžete rukou.

3. Pravidelné ošetrovanie rany

Rana vydezinfikovaná, zalepená a ako ďalej? Hojenie rany je individuálne a záleží od schopnosti tela regenerovať sa. Niekto môže mať túto schopnosť rýchlejšiu, niekto pomalšiu. Vy napomôžete k hojeniu rany pravidelným preväzovaním, čím udržíte ranu v čistote a zamedzíte vstupu nečistôt do organizmu.

Obväzy, leukoplasty či iné prelepovacie krytia, pokiaľ nemajú inak určenú liečivú úlohu, treba vymeniť raz za 24 hodín, leukoplast aj častejšie. Samozrejme, ak sa rana začne hojiť a koža je už spojená, krytie nie je nevyhnutné. Pokiaľ nehrozí mechanické poškodenie rany, môže ostať aj otvorená.

Ako urýchliť hojenie rán?

Pod krytie môžete aplikovať aj masti, krémy či zásypy, ktoré urýchľujú hojenie a môžu zabrániť prilepeniu sa rany k obväzovému materiálu. Ak na ranu aplikujete nejaký liečivý prípravok, treba začiatok masti (aspoň 0,5 cm) vytlačiť z tuby bokom a naniesť až tú „čistú“ časť. Určite neaplikujte na rany masti po skončení exspirácie, poprípade masti bez označenia či neznámeho obsahu.

Okrem týchto základných postupov na ošetrovanie rán poznáme aj konkrétne poranenia, ktoré si vyžadujú špecifické kroky prvej pomoci. Patria sem popáleniny, oškretia či rezné rany.

Ošetrovanie popálenín

Popálili ste sa v domácom prostredí (kuchyňa – olej, voda) alebo pri svojom koníčku (lepiace tyčinky z taviacej pištole, výfuk motorky)? Čo najrýchlejšie popálené miesto ochlaďteideálne si popálené miesto dajte pod prúd studenej tečúcej vody. Studená voda zabráni postupovaniu tepla cez kožu do spodných vrstiev a chlad zabezpečí zmenu teploty v postihnutom mieste. Poškodenie po popálení tak bude menšie. Popáleninu pod vodou udržte čo najdlhšie, ideálne kým prestanete cítiť teplo a začnete cítiť studenú vodu či chlad.

Ranu po popálení môžete ošetriť aj panthenolom (kyselina pantoténová – vitamín B5) v spreji alebo v masti či kréme. Sprej je v tomto prípade len nastriekajte, nechať pôsobiť a následne cely proces zopakujte. Masť natrite v hrubej vrstve a ranu previažte.

Ošetrovanie oškretej kože

Oškreli ste sa vy alebo vaše deti? Oškreniny najčastejšie vznikajú po pádoch detí či dospelých z korčúľ alebo bicyklov. Rana v tomto prípade nie je rezná ani hlboká, ale koža je porušená na väčšej ploche.

V tomto prípade je prvoradé vyčistenie rany. Ak ostanú v rane drobné zrniečka piesku, asfaltu alebo kamienkov, môžu v budúcnosti zhoršiť hnisanie rany a zanechať tak bolestivú pripomienku poranenia. Aj napriek bolesti treba ranu dôkladne skontrolovať a mechanicky odstrániť čiastočky. Môžete to urobiť buď pod vodou, prípadne si navlhčite obväz v peroxide a ranu ním pár krát prejdite s použitím adekvátnej sily.

Tieto rany nekrvácajú dlho a prekrytie opäť zabezpečí, že rana ostane v čistom. Pre veľkosť rany, a aj pre miesto jej umiestnenia, sa na tieto rany zväčša nedajú použiť obväzy alebo leukoplasty, a preto je vhodné použiť obväzy v spreji. Sú to spreje, ktoré vytvoria na rane tenkú vrstvu filmu. Podľa potreby treba vrstvu filmu pravidelne obnovovať.

Ošetrovanie rezných rán

Porezali ste sa nožom, nožnicami, skalpelom alebo iným náradím? Pravidlá ostávajú rovnaké – dezinfikovať a prekryť. Pri reznom poranení je skutočne dôležité spojiť narezanú kožu čo najpresnejšie. Pokiaľ sa koža spojí a udrží sa spojená, je veľká šanca, že sa rana prichytí a zahojí sa jemnou jazvou, alebo aj bez nej. Spojenie a udržanie spojenia nahradí chirurgické šitie. V prípade rezných či tržných rán, pokiaľ nie je nutné vyhľadať lekára, sa veľmi osvedčilo používanie chirurgických štichov. Sú to tenké pásiky lepiacej hmoty, ktorými spojíte narezané miesto. Štichy sa aplikujú kolmo na reznú ranu a tieto lepiace pásky sa nevymieňajú. Štichy z rany neodliepajte, samy sa uvoľnia a odpadnú.

Čo robiť, ak sa obväz prilepil na ranu?

Pokiaľ rana krváca alebo krvácala pod obväzom, obväz sa môže prilepiť na ranu. Pokiaľ ho násilím strhnete, rana sa otvorí a opäť krváca. Prilepený obväz preto treba odstrániť čo najšetrnejšie. Obväz čo najviac obstrihajte a na rane nechajte len tú časť, ktorá je prilepená. Potom ranu aj s obväzom navlhčite peroxidom vodíka. Peroxid vodíka zreaguje s krvou a následne sa obväz sám odlepí.

Existuje veľa spôsobov ako si dokážete nechtiac ublížiť na koži. Vždy zachovajte chladnú hlavu, ranu zhodnoťte a ak je potrebné navštíviť lekára, urobte tak v čo najkratšom čase. Poraneniam predchádzajte opatrnosťou a obozretnosťou. Pri deťoch je zvýšená obozretnosť najdôležitejšou prevenciou voči úrazom.

Zdieľať

Kategórie

Podobné články

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×