Ako bojovať s bolesťou zubov?

Ako bojovať s bolesťou zubov?

Bolesť zubov je špecifická, veľmi nepríjemná, a často veľmi silná bolesť lokalizovaná v ústnej dutine. Bolesť zubov ako taká sa dá rozdeliť na dve základné oblasti, a to na bolesť zubov pred návštevou zubára a bolesť zubov po návšteve zubára. Asi budú mnohí sklamaní, ale správna terapia na bolesť zubov je založená na jedinom účinnom spôsobe – na návšteve odborníka na zuby – zubného lekára.

Návštevy zubného lekára sa nemusíte báť

Dnešná moderná doba už dokáže odstrániť problém, ktorý sa vyskytuje aj u mnohých dospelých pacientov – strach zo zubára. Zubní lekári poskytujú všetky dostupné a bezpečné spôsoby ako zákrok pacientovi spríjemniť a spraviť ho čo najcitlivejší, a tiež čo najmenej bolestivý. V mnohých zubných centrách vám dokonca ponúknu nielen lokálnu, ale aj celkovú anestézu, samozrejme pokiaľ má racionálny dôvod.

Čo pomáha na bolesť zubov?

Pokiaľ vás zastihla náhla a akútna bolesť zuba, môžete sa obrátiť na zubnú pohotovosť. Ak však chcete zájsť k svojmu zubárovi a potrebujete nejaký čas preklenúť bezbolestne, je vhodné aplikovať si analgetiká. Okrem analgetík, pomáhajú na zubnú bolesť aj studené obklady.

Skupina analgetík poskytuje široké spektrum liečiv. Pri výbere veľmi záleží, či máte aj iné pridružené ochorenia iných orgánov – pečene, žalúdka, pľúc, obličiek či srdca. Okrem pridružených ochorení sa musíte pri výbere orientovať aj svojim subjektívnym pocitom a to silou bolesti. Čím je bolesť silnejšia, tým treba vybrať silnejšie liečivo. Vnem intenzity bolesti je skutočne individuálny.

Zo základných liečiv sa dá na bolesť zuba aplikovať kyselina acetylsalicylová, ibuprofén, naproxén, diklofenak a paracetamol. V krátkom období sú všetky tieto liečivá bezpečné, pričom však majú svoje kontraindikácie, ktoré by ste mali konzultovať s lekárnikom. Zo základných pravidiel však platí, že paracetamol sa neodporúča pacientom s pridruženými ochoreniami pečene. Ostatné liečivá by sa nemali podávať pri aktívnom vredovom ochorení či pri identifikovanom poškodení obličiek.

Pri bolesti zubov sa mnohokrát uplatňujú kombinácie liečiv, ktoré zosilňujú efekt základného liečiva, ako je napríklad kofeín či kodeín. Voľnopredajné kombinácie s kodeínom sa všeobecne považujú za najsilnejšie formy analgetík, avšak pridaním kodeínu k analgetikám treba myslieť aj na možné nežiaduce účinky či zmeny schopnosti viesť motorové vozidlá.

Pri bolesti zubov a aplikácii analgetík treba striktne dodržiavať terapeutické dávkovanie, liečivá bez odporúčania nekombinovať, nezvyšovať dávky či nekombinovať s alkoholom. Pri neracionálnom užívaní analgetík môže nastať predávkovanie.

Sprevádza bolesť zubov aj opuch? Návštevu lekára neodkladajte

Ak je bolesť sprevádzaná aj opuchom, nie je skutočne inej cesty, ako navštíviť čím skôr lekára. Opuch je spôsobený zápalom, ktorý sa vyskytol pri zube a treba čím skôr aplikovať antimikrobiálnu liečbu – antibiotiká. Pri opuchu sa môže aj problematický zub navŕtať, otvorením sa dopomôže k vyplaveniu hnisu a následne sa zub uzatvorí liečivou vložkou a po čase plombou.

Návštevu zubára ste zvládli ale po zákroku vás ešte stále zuby bolia?

Okrem opätovného požitia analgetík sa dajú použiť aj liečivé ústne vody s obsahom diklofenaku alebo liečivej rastliny šalvie. Zo starých bylinárskych spisov sa odporúča aj žutie kvetových hlavičiek z klinčekov (nie to tvrdé ale tú mäkkú vrchnú časť z korenia do vareného vína).

Bolesť zubov je nepríjemná, bolestivá, obmedzuje v spánku, v jedení, a skutočne jedinou racionálnou terapiou na jej odstránenie je návšteva lekára. Podávanie analgetík by malo slúžiť iba na úľavu pred návštevou lekára a po jeho zásahu. Aplikovanie analgetík neodstráni príčinu bolesti zubov. Nekvalitný chrup a zápal v ústnej dutine môže spôsobiť aj ďalšie ochorenia, ako sú ochorenia gastrointestinálneho traktu. Dlhodobý zápal v organizme zase môže spôsobiť aj následné ochorenie srdca, či zhoršiť kvalitu imunitného systému. Bolesť zubov preto v žiadnom prípade nepodceňujte.

Zdieľať

Kategórie

Podobné články