Lieky a doplnky na pamäť pre seniorov

Problémy s pamäťou sa môžu týkať všetkých ľudí, no zvyčajne sa spájajú práve so staršími osobami. Seniorov často trápi zhoršovanie kognitívnych funkcií, spomedzi ktorých je najohrozenejšia pamäť. Nemusí sa jednať o nič nezvyčajné, no môže to signalizovať aj vážnejšie ochorenia. Na posilnenie pamäte existuje viacero výživových doplnkov, ktoré je vhodné užívať nielen pri príznakoch problémov, ale aj z preventívneho hľadiska.

Čo môže spôsobovať problémy s pamäťou?

Pamäť je schopnosť ukladania, uchovávania a vybavovania si informácií. Poznáme viac druhov pamäte, konkrétne senzorickú, krátkodobú a dlhodobú pamäť. Kvalita pamäte sa môže začať zhoršovať približne už po 25. roku života.

Problémy s pamäťou u seniorov okrem vysokého veku môže zapríčiniť: 

  • neurologické ochorenie, ako je napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba,
  • genetická predispozícia,
  • zlá životospráva,
  • užívanie niektorých liekov,
  • vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, cukrovka,
  • nedostatok vitamínov a minerálov, 
  • úrazy alebo nádory v oblasti hlavy.

 

Na problémy s krátkodobou pamäťou najčastejšie poukazuje opakované pýtanie sa na rôzne informácie a neschopnosť zapamätať si nové.

Doplnky na podporu pamäte pre seniorov

Z výživových doplnkov budú najvhodnejšie tie, v ktorých nájdeme ginko bilobu alebo ženšen – s oboma sa totižto spájajú blahodarné účinky na pamäť a myslenie. Konkrétny doplnok s obsahom ginka je napríklad JutaVit Multivitamín 50+ alebo GS Extra Strong Multivitamín 50+, ktorý obsahuje extrakty z oboch rastlín.

Na zlepšovaní a ochrane pamäte sa podieľa aj zelený čaj, ktorý je významný antioxidant. Jeho extrakt obsahuje napríklad komplexný multivitamín GENERICA Quantum 50+ Pro Senior. Prevenciu vzniku Alzheimerovej choroby a zlepšovanie pamäte poskytuje aj kurkuma.

Odporúčaný je aj príjem omega-3 mastných kyselín. Tie môžete doplniť napríklad prostredníctvom MOLLER´S Omega 3 RYBÍ OLEJ dospelí 50+. Medzi vitamíny a minerály, ktoré podporujú dobrú pamäť, patrí B-komplex, vitamín C, vitamín E, vápnik, fosfor alebo horčík. Tým pádom môžete siahnuť aj po komplexným multivitamínoch, ako je napríklad Centrum 50+ SILVER.

Pre seniorov sme vybrali tieto doplnky na pamäť: