Liek je viazaný na lekársky predpis, môžete si ho rezervovať online a vyzdvihnúť v lekárni.
Účinná látka
ceftriaxón,
Forma
Prášok na injekčný a infúzny roztok
Rezerovať
Liek je antibiotikum, ktoré sa podáva dospelým a deťom (vrátane novorodencov). Pôsobí tak, že zabíja baktérie, ktoré spôsobujú infekcie. Patrí do skupiny liečiv nazývaných cefalosporíny.
Používa sa na liečbu infekcií:
Môže sa podávať:
Použitie:
Dávkovanie a dávkovacie schémy:
Dávka závisí od závažnosti, citlivosti, lokalizácie a typu infekcie a od veku a od funkcie pečene a obličiek pacienta.
Dávky nižšie sú obvykle odporúčané dávky v týchto indikáciách. V obzvlášť závažných prípadoch sa majú zvážiť dávky na hornej hranici odporúčaného rozsahu.
Dospelí a deti vo veku od 12 rokov (≥ 50 kg)
Pneumónia získaná v komunite/Akútne exacerbácie chronickej obštrukčnej choroby pľúc/Intraabdominálne infekcie/Komplikované infekcie močových ciest (vrátane pyelonefritídy): 1-2 g 1x denne.
Pneumónia získaná v nemocnici/Komplikované infekcie kože a mäkkých tkanív/Infekcie kostí a kĺbov: 2 g 1x denne.
Liečba neutropenických pacientov s horúčkou v prípade podozrenia na bakteriálnu infekciu/Bakteriálna endokarditída/Bakteriálna meningitída: 2-4 g 1x denne.
V prípade, ak sa podávajú vyššie dávky ako 2 g denne, je potrebné zvážiť podávanie 2x denne (po 12 hodinách).
Akútny otitis media: Ako jednorazová i.m. dávka sa môže podať 1‑2 g lieku. Obmedzené údaje naznačujú, že v prípade, že pacient je ťažko chorý alebo predchádzajúca terapia je neúčinná, môže byť účinná i.m. dávka 1‑2 g denne počas 3 dní.
Predoperačná profylaxia infekcií v mieste chirurgického zákroku: 2 g vo forme jednorazovej predoperačnej dávky.
Gonorea: 500 mg vo forme jednorazovej i.m. dávky.
Syfilis: Obvykle odporúčané dávky sú 500 mg‑1 g 1x denne, pri neurosyfilise sa zvyšuje na 2 g 1x denne počas 10‑14 dní. Odporúčania pre dávku v prípade syfilisu, vrátane neurosyfilisu, vychádzajú z obmedzených údajov. Je potrebné vziať do úvahy národné alebo miestne smernice.
Diseminovaná Lymská borelióza (včasná (štádium II) a neskorá (štádium III)): 2 g 1x denne počas 14‑21 dní. Odporúčané trvanie liečby sa líši a je potrebné vziať do úvahy národné alebo miestne smernice.
Novorodenci, dojčatá a deti vo veku 15 dní až 12 rokov (< 50 kg)
Intraabdominálne infekcie/Komplikované infekcie močových ciest (vrátane pyelonefritídy)/Pneumónia získaná v komunite/Pneumónia získaná v nemocnici: 50‑80 mg/kg 1x denne.
Komplikované infekcie kože a mäkkých tkanív/ Infekcie kostí a kĺbov/Liečba neutropenických pacientov s horúčkou v prípade podozrenia na bakteriálnu infekciu: 50‑100 mg/kg (max. 4 g) 1x denne.
Bakteriálna meningitída: 80‑100 mg/kg (max. 4 g) 1x denne.
Bakteriálna endokarditída: 100 mg/kg (max.4 g) 1x denne.
V prípade, ak sa podávajú vyššie dávky ako 2 g denne, je potrebné zvážiť podávanie 2x denne (po 12 hodinách).
Akútny otitis media: Na úvodnú liečbu sa môže podať jednorazová i.m. dávka 50 mg/kg. V prípade, že dieťa je ťažko choré alebo úvodná terapia je neúčinná, môže byť účinná i.m dávka 50 mg/kg denne počas 3 dní.
Predoperačná profylaxia infekcií v mieste chirurgického zákroku: 50‑80 mg/kg vo forme jednorazovej predoperačnej dávky.
Syfilis: Obvykle odporúčané dávky sú 75‑100 mg/kg (max. 4 g) 1x denne počas 10‑14 dní. V prípade syfilisu (vrátane neurosyfilisu) sú údaje veľmi obmedzené a je potrebné vziať do úvahy národné alebo miestne smernice.
Diseminovaná Lymská borelióza (včasná (štádium II) a neskorá (štádium III)): 50‑80 mg/kg 1x denne počas 14‑21 dní. Odporúčané trvanie liečby sa líši a je potrebné vziať do úvahy národné alebo miestne smernice.
Novorodenci vo veku 0‑14 dní
Intraabdominálne infekcie/ Komplikované infekcie močových ciest (vrátane pyelonefritídy)/ Pneumónia získaná v komunite/ Pneumónia získaná v nemocnici/ Komplikované infekcie kože a mäkkých tkanív/ Infekcie kostí a kĺbov/ Liečba neutropenických pacientov s horúčkou v prípade podozrenia na bakteriálnu infekciu: 20‑50 mg/kg 1x denne
Bakteriálna meningitída/ Bakteriálna endokarditída: 50 mg/kg 1x denne
Maximálna denná dávka 50 mg/kg sa nemá prekročiť.
Akútny otitis media: Na úvodnú liečbu sa môže podať jednorazová i.m. dávka 50 mg/kg
Predoperačná profylaxia infekcií v mieste chirurgického zákroku: 20‑50 mg/kg vo forme jednorazovej predoperačnej dávky
Syfilis: Obvykle odporúčané dávky sú 50 mg/kg 1x denne počas 10‑14 dní. V prípade syfilisu (vrátane neurosyfilisu) sú údaje veľmi obmedzené a je potrebné vziať do úvahy národné alebo miestne smernice.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
V prípade preterminálneho renálneho zlyhania (klírens kreatinínu < 10 ml/min) nemá dávkovanie prekročiť 2 g denne.
Dĺžka liečby
Dĺžka liečby sa líši v závislosti od priebehu ochorenia. Podávanie ceftriaxónu má pokračovať ešte 48‑72 hodín po ústupe horúčky u pacienta alebo po dosiahnutí eradikácie baktérií. Dĺžku liečby určí lekár.
Spôsob použitia:
Prášok na injekčný a infúzny roztok sa pred podaním rekonštituuje. Podáva sa hlbokou i.m. injekciou alebo i.v. infúziou.
I.m injekcie sa majú podávať dôkladne do veľkej časti relatívne veľkého svalu a nemá sa podávať viac ako 1 g na jedno miesto. Ak sa používa lidokaín ako rozpúšťadlo, výsledný roztok sa nemá nikdy podávať i.v.
Môže sa tiež podávať i.v. infúziou počas minimálne 30 minút (odporúčaný spôsob podávania) alebo pomalou i.v. injekciou počas 5 minút. I.v. intermitentná injekcia sa podáva počas 5 minút najlepšie do veľkej žily. Intravenózne dávky 50 mg/kg alebo vyššie u dojčiat a detí vo veku do 12 rokov sa majú podávať i.v. infúziou. Intravenózne dávky u novorodencov sa majú podávať počas 60 minút. I.m. podávanie sa má zvážiť ak i.v. spôsob podávania nie je možný alebo je pre pacienta menej vhodný. Pri dávkach vyšších ako 2 g sa má použiť i.v. podanie. Na predoperačnú profylaxiu infekcií v mieste chirurgického zákroku sa má ceftriaxón podávať 30–90 minút pred chirurgickým zákrokom.
Pokyny na rekonštitúciu lieku pred podaním – pozri SPC, časť 6.6.
Upozornenie:
Môže podávať počas tehotenstva a predovšetkým počas 1. trimestra len v prípade, že prínos prevyšuje riziko.
Po zvážení prínosu dojčenia pre dieťa a prínosu liečby pre ženu sa má rozhodnť, či ukončiť dojčenie alebo ukončiť/prerušiť liečbu.
Liek je kontraindikovaný u predčasne narodených detí až do dosiahnutia 41 týždňov (gestačný vek + týždne života).
Liek je kontraindikovaný u donosených novorodencov (≤ 28 dní) s hyperbilirubinémiou/žltačkou/hypoalbuminémiou/acidózou, tiež ak potrebujú (alebo sa predpokladá, že budú potrebovať) liečbu intravenóznymi roztokmi obsahujúcimi vápnik alebo infúziami s obsahom vápnika.
U pacientov so závažnou poruchou funkcie obličiek a/alebo pečene sa odporúča starostlivé klinické sledovanie.
Roztoky ceftriaxónu obsahujúce lidokaín sa nemajú nikdy podávať intravenózne.
Liek môže viesť k falošne pozitívnym výsledkom Coombsovho testu, testov na galaktozémiu a neenzymatických metód stanovenia glukózy v moči.
Počas liečby sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky (napr. závrat), ktoré môžu ovplyvňovať schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Nesmie sa miešať ani súbežne podávať a roztokmi obsahujúcimi vápnik.
Roztoky s obsahom ceftriaxónu sa nemajú miešať s inými látkami ani pridávať k iným roztokom, okrem tých, ktoré sú uvedené v SPC, časť 6.6.
Liek obsahuje sodík.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Forma pre RX | Prášok na injekčný a infúzny roztok |
---|