Liek je viazaný na lekársky predpis, môžete si ho rezervovať online a vyzdvihnúť v lekárni.
Účinná látka
metylprednizolón,
Forma
Injekčná suspenzia
Rezerovať
Liek obsahuje liečivo metylprednizolón acetát. Liek patrí medzi glukokortikoidy, má silný a pretrvávajúci protizápalový, imunosupresívny a protialergický účinok.
Používa sa na liečbu:
Použitie:
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Intramuskulárne podávanie – systémový účinok
Dávka sa musí individualizovať podľa závažnosti ochorenia a odpovede pacienta. Vo všeobecnosti trvanie liečby má byť čo najkratšie. Lekársky dohľad je nevyhnutný.
Pre prolongovaný účinok, sa týždenná dávka vypočíta vynásobením dennej perorálnej dávky x 7 a podá sa ako 1 injekcia.
U detí je odporúčaná dávka znížená, ale dávkovanie sa má riadiť viac závažnosťou stavu ochorenia než striktným dodržiavaním koeficientu určeného vekom alebo telesnou hmotnosťou.
Ak sa liek užíva dlhšie než niekoľko dní, dávka sa musí znižovať alebo prerušiť postupne. Ak sa dlhodobá liečba preruší, odporúča sa dôkladný lekársky dohľad. Ak pri chronickom stave nastane obdobie spontánnej remisie, liečba sa má prerušiť.
Adrenogenitálny syndróm: môže byť dostatočná 1 injekcia 40 mg každé 2 týždne.
Na udržiavanie pacientov s reumatickou artritídou: týždenná dávka sa pohybuje od 40 do 120 mg.
Dermatologické lézie: zvyčajná dávka pri systémovej kortikoidnej terapii 40 až 120 mg podávaná v týždenných intervaloch počas 1-4 týždňov.
Aútna ťažká dermatitída spôsobenej jedovatým brečtanom:1 dávka 80 až 120 mg, úľava po 8-12 hodinách.
Chronická kontaktná dermatitída: opakované injekcie v 5 až 10-denných intervaloch.
Seboroická dermatitída: na kontrolu stavu môže byť dostatočná týždenná dávka 80 mg.
Astmatici: úľava na 6-48 hodín pretrvávajúca 1- týždne po podaní 80 – 120 mg.
Alergická rinitída (senná nádcha):nasleduje po podaní dávky 80 až 120 mg do 6 hodín zmiernenie koryzálnych symptómov pretrvávajúce niekoľko dní až 3 týždne.
Lokálny účinok
Reumatoidná artritída a osteoartritída: Dávka na intraartikulárne podávanie závisí od veľkosti kĺbu a mení sa podľa závážnosti stavu jednotlivých pacientov. Pri chronických prípadoch sa môžu injekcie opakovať v intervaloch od 1 do 5 viac týždňov v závislosti od stupňa úľavy po 1. injekcii. Všeobecné dávkovanie:
Vhodné miesta pre intraartikulárnu injekciu sú koleno, zápästie, členok, lakeť, rameno, falangálne a bedrové kĺby.
Rôzne stavy šľachových alebo vačkových štruktúr (napr. ganglión, tendinitída, epikondylitída): dávka sa mení v závislosti od liečeného stavu a je v rozsahu od 4 do 30 mg. Pri recidivujúcich alebo chronických stavoch môže byť nutné opakované podanie injekcie.
Dematologické stavy: 20 až 60 mg suspenzie sa aplikuje do lézie. V prípade veľkých lézií môže byť nutné rozdelenie dávky v rozsahu od 20 do 40 mg na opakované lokálne injekcie. Vtedy sa zvyčajne sa aplikuje 1-4 injekcie a intervaly medzi injekciami sa líšia podľa druhu lézie a trvania zlepšenia po 1. injekcii.
Intrarektálne podávanie
Ulcerózna kolitída: od 40 do 120 mg podávaných formou retenčného klystíru alebo kontinuálnou infúziou 3-7x týždenne počas 2 alebo viac týždňov. Pacienti môžu byť liečení 40 mg lieku podávaného v 30 až 300 ml vody.
Spôsob použitia
Injekčná suspenzia sa podáva parentrálne: do svalu (intramuskulárne), do kĺbu (intraartikulárne), do konečníka (intrarektálne), prípadne priamo do lézie či mäkkých tkanív. Nie je určená na intratekálne, intravenózne, epidurálne, intranazálne a intraokulárne podanie a rôzne iné miesta podania (pokožka lebky, orofarynx, sfenopalatinálny ganglión). Suspenzia sa má pred podaním dôkladne pretrepať a vizuálne skontrolovať na cudzie častice a zmenu farby, vždy keď to možné. Je veľmi dôležité, aby sa pri podávaní dodržala strerilná technika prípravy a podania a zaistilo sa správne umiestnenie lieku. Liek sa nesmie použiť ako injekčná liekovka na viacnásobné podávanie.
Pokyny pre prípravu a podávanie sú uvedené v SPC, časť 6.6.
Upozornenie
Liek sa môže používať počas tehotenstva len ak je to nevyhnutne potrebné.
Lekár musí urobiť rozhodnutie, či ukončiť dojčenie alebo ukončiť/prerušiť liečbu.
U detí a dospievajúcich kortikosteroidy môžu spôsobiť spomalenie rastu.
Metylprednizolón môže zvyšovať glukózu v krvi, zhoršiť už existujúci diabetes a pri dlhodobej liečbe zvýšiť náchylnosť na diabetes mellitus.
U pacientov liečených imunosupresívnymi dávkami kortikosteroidov je kontraindikované podanie živých alebo živých atenuovaných vakcín. Neživé alebo inaktivované vakcíny sa môžu použiť, avšak odpoveď na ne môže byť znížená.
Ak sa liek užíva dlhšie než niekoľko dní, dávka sa musí znižovať alebo prerušiť postupne, môže sa vyskytnúť steroidný “syndróm z vysadenia”.
Pri liečbe sa môžu obaviť závrate, vertigo, zrakové poruchy a únava. V takýchto prípadoch pacienti nemajú viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje.
Počas liečby je nutné vyhýbať sa konzumácii grapefruitov alebo produktov, ktoré ho obsahujú (džúsy a podobne) a konzumácii ľubovníka bodkovaného a jeho produktov.
Z dôvodu možnej inkompatibility sa liek nemá riediť alebo miešať s inými roztokmi.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Forma pre RX | Injekčná suspenzia |
---|