Liek je viazaný na lekársky predpis, môžete si ho rezervovať online a vyzdvihnúť v lekárni.
Účinná látka
takrolimus,
Forma
Tvrdá kapsula
Rezerovať
Liek je imunosupresívum (liek potláčajúci imunitné reakcie). Liek sa používa na ovplyvnenie odpovede imunitného systému, čím umožní telu transplantovaný orgán prijať. Často sa používa v kombinácii s inými liekmi, ktoré tiež potláčajú imunitný systém. Liek sa môže užívať aj v prípade pretrvávajúceho odmietania transplantovanej pečene, obličky, srdca alebo iného orgánu, alebo ak predchádzajúca liečba nedokázala ovplyvniť túto imunitnú reakciu po transplantácii. Viac na adc.sk
Použitie:
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Počas počiatočnej pooperačnej fázy sa takrolimus zvyčajne podáva v kombinácii s inými imunosupresívnymi liekmi. Dávka sa môže meniť v závislosti od zvoleného imunosupresívneho režimu. Dávkovanie má byť založené na klinickom posúdení rejekcie a znášanlivosti individuálne a podporené monitorovaním hladiny lieku v krvi. Odporúčané počiatočné dávky, uvedené nižšie, slúžia len ako návod.
Odporúčané dávkovanie – transplantácia pečene
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u dospelých:
Liečba sa má začať dávkou 0,10-0,20 mg/kg/deň podanou v 2 rozdelených dávkach. Podávanie sa má začať približne 12 hodín po ukončení operácie. Ak sa dávka nemôže podať p.o., má sa začať i.v. liečba dávkou 0,01-0,05 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u detí:
Začiatočná dávka 0,30 mg/kg/deň sa má podať v dvoch rozdelených dávkach. Ak nie je možné p.o. podávanie, má sa podať úvodná i.v. dávka 0,05 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Úprava dávkovania počas obdobia po transplantácii u dospelých a detí:
Dávky takrolimu sa v období po transplantácii zvyčajne znižujú. V niektorých prípadoch je možné ukončiť súbežnú imunosupresívnu liečbu, čo vedie k monoterapii takrolimom. Posttransplantačné zlepšenie stavu môže vyžadovať ďalšie úpravy v dávkovaní.
Liečba odvrhnutia u dospelých a detí:
Používajú sa zvýšené dávky takrolimu, doplnková liečba kortikosteroidmi a zavedenie krátkodobého podávania mono/polyklonálnych protilátok. Ak sa zaznamenajú príznaky toxicity, môže sa vyžadovať zníženie dávky takrolimu. Pri zmene na takrolimus sa má liečba začať počiatočnou p.o. dávkou odporúčanou na primárnu imunosupresiu.
Odporúčané dávkovanie – transplantácia obličiek
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u dospelých:
Liečba sa má začať dávkou 0,20-0,30 mg/kg/deň podanou v 2 rozdelených dávkach. Podávanie sa má začať do 24 hodín po ukončení operácie. Ak sa dávka nemôže podať p.o., má sa začať i.v. liečba dávkou 0,05-0,10 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u detí:
Počiatočná p.o. dávka 0,30 mg/kg/deň sa má podať v dvoch rozdelených dávkach. Ak nie je možné p.o. podávanie, má sa podať počiatočná i.v. dávka 0,075-0,100 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Úprava dávkovania počas obdobia po transplantácii u dospelých a detí:
Dávky takrolimu sa v období po transplantácii zvyčajne znižujú. V niektorých prípadoch je možné ukončiť súbežnú imunosupresívnu liečbu, čo vedie k duálnej terapii, ktorej základom je takrolimus. Posttransplantačné zlepšenie stavu môže vyžadovať ďalšie úpravy dávkovania.
Liečba odvrhnutia u dospelých a detí:
Používajú sa zvýšené dávky takrolimu, doplnková liečba kortikosteroidmi a zavedenie krátkodobého podávania mono/polyklonálnych protilátok. Ak sa zaznamenajú príznaky toxicity, môže sa vyžadovať zníženie dávky takrolimu. Pri zmene na takrolimus sa má liečba začať počiatočnou p.o. dávkou odporúčanou na primárnu imunosupresiu.
Odporúčané dávkovanie – transplantácia srdca
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u dospelých:
Takrolimus sa môže použiť s indukciou protilátkou (čo umožňuje oddialenie začiatku liečby takrolimom) alebo bez nej u klinicky stabilných pacientov. Po indukcii protilátkou sa môže začať p.o. liečba takrolimom v dávke 0,075 mg/kg/deň podanej v 2 rozdelených dávkach. Podanie sa má začať do 5 dní po ukončení operácie, ihneď ako je klinický stav pacienta stabilizovaný. Ak sa dávka nemôže podať p.o., má sa začať i.v. liečba dávkou 0,01-0,02 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u detí:
Ak sa u pacientov bez indukcie protilátkou liečba takrolimom začína i.v., odporúčaná počiatočná dávka je 0,03-0,05 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia s cieľom dosiahnuť koncentráciu takrolimu v celom objeme krvi 15-25 ng/ml. Pacienti sa majú prestaviť na p.o. liečbu tak rýchlo, ako je to klinicky možné. Prvá p.o. dávka 0,30 mg/kg/deň sa má podať 8-12 hodín po ukončení i.v. liečby.
Ak sa po indukcii protilátkou liečba takrolimom začína p.o., odporúčaná počiatočná dávka je 0,10-0,30 mg/kg/deň podávaná v 2 rozdelených dávkach.
Úprava dávkovania počas obdobia po transplantácii u dospelých a detí:
Dávky takrolimu sa v období po transplantácii zvyčajne znižujú. Posttransplantačné zlepšenie stavu môže vyžadovať úpravu dávkovania.
Liečba odvrhnutia u dospelých a detí:
Používajú sa zvýšené dávky takrolimu, doplnková liečba kortikosteroidmi a zavedenie krátkodobého podávania mono/polyklonálnych protilátok.
U dospelých pacientov prestavených na takrolimus sa má počiatočná p.o. dávka 0,15 mg/kg/deň podávať v dvoch rozdelených dávkach.
U pediatrických pacientov prestavených na takrolimus sa má počiatočná p.o. dávka 0,20-0,30 mg/kg/deň podávať v dvoch rozdelených dávkach.
Odporúčané dávkovanie – liečba odvrhnutia, iné aloštepy
Odporúčané dávkovanie pri transplantácii pľúc, pankreasu a transplantácii čreva je založené na obmedzených údajoch z klinického skúšania. U pacientov po transplantácii pľúc sa takrolimus použil v počiatočnej p.o. dávke 0,10-0,15 mg/kg/deň, u pacientov po transplantácii pankreasu v počiatočnej p.o. dávke 0,2 mg/kg/deň a po transplantácii čreva v počiatočnej p.o. dávke 0,3 mg/kg/deň.
Úprava dávkovania u špecifických populácií pacientov
Pacienti s poruchou činnosti pečene:
U pacientov so závažnou poruchou činnosti pečene sa môže vyžadovať zníženie dávky kvôli udržaniu hladín takrolimu v krvi v odporúčanom cieľovom rozmedzí.
Pediatrická populácia:
U pediatrických pacientov sa zvyčajne vyžadujú 1 a ½ – 2-násobne vyššie dávky ako sú dávky pre dospelých.
Prestavenie z cyklosporínu:
Pri zvýšených hladinách cyklosporínu v krvi sa má podanie dávky odložiť. V praxi sa liečba takrolimom začala 12-24 hodín po ukončení podávania cyklosporínu. Po zmene sa má pokračovať v sledovaní hladiny cyklosporínu v krvi, pretože klírens cyklosporínu môže byť ovplyvnený.
Spôsob použitia
Odporúča sa, aby sa denná dávka podávala v dvoch rozdelených dávkach (ráno a večer). Kapsuly sa majú užiť ihneď po vybratí z blistra. Užívajú sa vždy v celku a zapíjajú sa tekutinou (najlepšie vodou). Majú sa obvykle užívať nalačno alebo najmenej 1 hodinu pred, alebo 2 až 3 hodiny po jedle. Počas liečby nekonzumovať grapefruitovú šťavu ani ľubovníkový čaj.
Upozornenie
Predpísať tento liek a meniť už začatú imunosupresívnu liečbu má iba lekár so skúsenosťami s imunosupresívnou liečbou a manažmentom pacientov po transplantácii.
Počas tehotenstva liek môže byť podaný, len ak neexistuje žiadna bezpečnejšia alternatíva, a ak očakávaný prospech vyváži potenciálne riziko pre plod.
Počas liečby ženy nemajú dojčiť.
Bol pozorovaný negatívny efekt na plodnosť samcov vo forme zníženého počtu spermií a zníženej pohyblivosti spermií.
Počas liečby sa má obmedziť vystavovanie kože slnečnému a ultrafialovému žiareniu nosením ochranného oblečenia a používaním krému s vysokým ochranným faktorom (pre potenciálne riziko vzniku malígnych zmien kože).
Liek môže spôsobiť poruchy videnia a neurologické poruchy. Uvedený vplyv môže byť zosilnený, ak sa liek užíva v spojení s alkoholom.
Liek môže ovplyvniť odpoveď na očkovanie a očkovanie počas liečby môže byť menej účinné. Živé atenuované vakcíny sa nemajú používať.
Liek interaguje ľubovníkom bodkovaným (Hypericum perforatum), čo môže vyžadovať zvýšené dávky takrolimu skoro u všetkých pacientov.
Uchovávať v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.
Liek je inkompatibilný s PVC. Sondy, injekčné striekačky a ostatný materiál, ktorý sa používa na prípravu alebo podanie suspenzie obsahu kapsúl nesmú obsahovať PVC.
Liek obsahuje laktózu.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Forma pre RX | Tvrdá kapsula |
---|