Jednotková cena: 0,49 €/ks
Bolesť žalúdka a zvracanie. Alebo potenie, bledosť a návaly tepla. To všetko môže spôsobiť kinetóza (cestovná nevoľnosť), ktorá človeku pokazí radosť z každého výletu i dovolenkové zážitky Aby vás alebo vaše dieťa nezasiahla v plnej sile ako prílivová vlna, vybavte sa na cesty tabletkami Kinedryl.
V roku 400 pred naším letopočtom, kedy kinetózu historicky prvýkrát opísal Hippokrates, bola cestovná nevoľnosť známa iba hŕstke ľudí. Trpeli ňou hlavne námorníci na rybárskych lodiach a príčinou bola takzvaná morská choroba. Dnes už môže cestovať každý, kto má na to chuť.
Objavili sa však i nové zdroje stimulov vyvolávajúcich príznaky známej choroby z pohybu, ktoré ľudia vyhľadávajú kvôli zážitkom. Virtuálna realita, kolotoče, 3D kiná a rôzne 4D simulátory (hry). Tu všade vám môže prísť nevoľno. A neboli by ste sami, komu pohľad na film vysielaný v 3D „nezapasuje”.
Celý problém kinetózy spočíva v konflikte, ktorý vzniká medzi zmyslami. Najčastejšie k tomu dochádza pri pohľade z okna v úlohe cestujúcich. Vestibulárny systém (zmysel pre rovnováhu ukrytý v ušiach) a svaly vnímajú určitý pohyb tela. Ten však nesúhlasí s pasívnym pohybom, ktorý vnímame vizuálne. Alebo ktorý predpokladáme (ak ide o ilúziu). Mozog nedokáže spracovať tieto zmiešané podnety a tak sa nám z toho, ľudovo povedané, zatočí hlava.
Kinetóza trápi najviac deti a najvyšší výskyt býva vo veku deväť rokov,* Niet divu, že je niektorým deťom na kolotočoch zle a nechcú o nich ani počuť. Svoje o kinetóze vedia i ženy, u ktorých sa k nevoľnosti môže pridať aj migréna. Ak teda viete, že vám býva nevoľno, nie je hanba dať si osvedčený liek Kinedryl. Poznali ho naše babičky, mamy a dosť možno si ním budú pomáhať aj naše deti a vnúčatá.
Na Slovensku máme byť na čo hrdí. Účinná látka tohto lieku bola vyvinutá na území bývalého Československa. Moxastínium teoklát patrí medzi antihistaminiká a antagonistov receptorov, na ktoré sa v tele viaže histamín a acetylcholín. Takzvaní chemickí poslovia zlých správ, po ktorých sa s vami všetko točí. Účinok tohto tlmiča konfliktu zmyslov nastupuje behom 10 – 15 minút.
Látky zo skupiny antihistaminík sú veľmi efektívnou prevenciou a liečbou kinetózy. Môžu však ovplyvňovať bdelosť a spôsobovať ospalosť, preto sa k nim väčšinou ešte niečo pridáva. V tomto prípade to bol kofeín. Ako o ňom vieme, je to stimulant a samotný nemá účinok proti kinetóze. Jeho úlohou v tomto prípravku je zníženie útlmu na centrálny nervový systém.
Nie. Na odporúčanie lekára sa dá liek použiť aj pri nevoľnostiach a závratoch iného pôvodu (napr. pri Meniérovej chorobe, čo je ochorenie vnútorného ucha). Používa sa aj pri liečbe nevoľnosti spôsobenej poruchou vestibulárneho aparátu.
Efekt liečiva dosahuje maximum zhruba do hodiny po podaní a trvá cca 2 hodiny Preto Kinedryl podávame ideálne už hodinu pred cestou, nie až tesne pred ňou.
Deti a mladiství od 2 do 15 rokov:
Tablety Kinedryl majú deliacu ryhu a dajú sa kvôli presnému dávkovaniu štvrtiť. Deťom vo veku 2 – 6 rokov podávame ¼ tablety, deti vo veku 6 – 15 rokov dostanú ¼ – ½ tablety 60 minút pred vycestovaním. Pri dlhších cestách možno podanie tejto dávky dvakrát zopakovať v intervale 2 – 3 hodín.
Dospelí:
Dospelé osoby užívajú 1 tabletu. Pokiaľ cesta trvá dlho, na bezproblémový priebeh stačí udržiavacia dávka v množstve ½-1 tablety podaná každé 2-3 hodiny.
Ak sa kinetóza vyskytne náhle, počiatočnou dávkou pre dospelých sú 2 tablety podané jednorazovo. V prípade nedostatočného účinku môžeme túto dávku postupne navyšovať tým, že každých 30 minút užijeme ½-1 tabletu, nanajvýš 2 – 4. Pokiaľ by sa náhla nevoľnosť prihlásila aj s vracaním, vhodnejšie je nepodať celé 2 tablety naraz, ale si ich pre istotu rozpoliť a podávať s odstupmi.
Meniérova choroba a ďalšie vestibulárne poruchy:
Dospelí pacienti ležiaci na lôžku užívajú 2 – 4 tablety 2 – 3 krát denne. U ostatných sa môže podať až 8 tabliet denne.
Kinedryl sa nesmie podávať deťom mladším ako 2 roky.
Liek má výrazný vplyv na pozornosť, schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje, bezpečnosť práce vo výškach. Účinok tabliet Kinedryl sa môže prejaviť malátnosťou a ospalosťou. Nie sú preto vhodné na použitie pri činnostiach vyžadujúcich sústredenie, nemali by sa tiež kombinovať s alkoholickými nápojmi ani niektorými liekmi.
Nakoľko liečivo prechádza cez placentu i do materského mlieka, nesmie sa užívať v tehotenstve ani počas dojčenia.
Pred použitím si prečítajte celý príbalový leták lieku KINEDRYL 10 tabliet.
* I.F. Henriques, D.W. Douglas de Oliveira, F. Oliveira‐Ferreira, P.M. Andrade – Motion sickness prevalence in school children. European Journal of Pediatrics 2014;173(11):1473‐82.
Hmotnosť | 0,009 kg |
---|---|
Klasifikácia produktu | Humánne lieky |
Forma | Tabletka |
Značka | |
Skupina | Deti, Ženy, Muži, Seniori |
Výrobca |
Produkt zatiaľ nikto nehodnotil. Napíšte svoju skúsenosť a pomôžte ostatným vo výbere.
Pridajte hodnotenie produktu