Liek je viazaný na lekársky predpis, môžete si ho rezervovať online a vyzdvihnúť v lekárni.
Účinná látka
levofolinát sodný, kyselina levofolínová,
Forma
Injekčný a infúzny roztok
Rezerovať
Roztok obsahuje účinnú látku kyselinu levofolínovú a patrí do skupiny liekov nazývaných antidotá. Sú to látky, ktoré sa používajú pri liečbe rakoviny (cytostatická terapia) na neutralizáciu toxicity cytostatík. Tento liek je vhodný aj na liečbu predávkovania antagonistami kyseliny listovej. Používa sa v kombinácii:
Použitie:
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Levofolinát disodný v kombinácii s 5-fluorouracilom pri cytotoxickej terapii
Používajú sa rôzne režimy a rôzne dávky, pričom sa žiadna dávka nepotvrdila ako optimálna.
Dospelí – liečba pokročilého alebo metastázového kolorektálneho karcinómu
Štrnásťdenný režim: 100 mg/m² kyseliny levofolínovej (= 109,3 mg/m² levofolinátu disodného) intravenóznou infúziou počas 2 hodín, nasledované bolusom 400 mg/m² 5-fluorouracilu a 22-hodinovou infúziou 5-fluorouracilu (600 mg/m²) počas 2 po sebe nasledujúcich dní, každé 2 týždne v 1. a 2. deň.
Týždenný režim: 10 mg/m² kyseliny levofolínovej (= 10,93 mg/m² levofolinátu disodného) ako bolusová intravenózna injekcia, alebo 100 až 250 mg/m² kyseliny levofolínovej (= 109,3 mg/m² až 273,25 mg/m² levofolinátu disodného) ako intravenózna infúzia po dobu 2 hodín plus 500 mg/m² 5-fluorouracilu ako intravenózna bolusová injekcia v strede alebo na konci infúzie levofolinátu disodného.
Mesačný režim: 10 mg/m² kyseliny levofolínovej (= 10,93 mg/m² levofolinátu disodného) ako bolusová intravenózna injekcia, alebo 100 až 250 mg/m² kyseliny levofolínovej (= 109,3 mg/m² až 273,25 mg/m² levofolinátu disodného) ako intravenózna infúzia po dobu 2 hodín okamžite nasledovaná 425 alebo 370 mg/m² 5-fluorouracilu ako intravenózna bolusová injekcia počas 5 dní po sebe.
Pri kombinovanej terapii s 5-fluorouracilom môže byť potrebná úprava dávky 5-fluorouracilu a intervalu bez terapie v závislosti od stavu pacienta, klinickej odpovede a toxicity limitujúcej dávkovanie, ako sa uvádza v informáciách o lieku 5-fluorouracil. Zníženie dávky levofolinátu disodného nie je potrebné.
Použitý počet opakovaní cyklu je na uváženie klinického lekára.
Záchrana levofolinátom disodným pri metotrexátovej terapii
Množstvo levofolinátu závisí od dávkovania a spôsobu podávania strednej alebo vysokej dávky metotrexátu.
Na ilustráciu režimov používaných u dospelých, pacientov vo vyššom veku a detí pomôžu nasledujúce usmernenia:
Záchrana levofolinátom disodným sa môže uskutočňovať parenterálnym podaním u pacientov so syndrómami malabsorpcie alebo s inými poruchami a ochoreniami gastrointestinálneho traktu, kde nie je zaručená enterálna absorpcia.
Dávky vyššie ako 12,5 – 25 mg kyseliny levofolínovej by mali byť podávané parenterálne s ohľadom na enterálnu absorpciu levofolinátu disodného.
Záchrana levofolinátom disodným je potrebná vtedy, ak sa metotrexát podáva v dávkach vyšších ako 500 mg/m² povrchu tela a treba zvažovať dávkovanie 100 mg – 500 mg/m² povrchu tela.
Dávka a dĺžka trvania záchrany levofolinátom disodným závisí primárne od typu a dávky metotrexátovej terapie, výskytu príznakov toxicity a individuálnej exkrečnej kapacity metotrexátu. Spravidla sa prvá dávka kyseliny levofolínovej rovná 7,5 mg (3 – 6 mg/m²) a má sa podať 12 – 24 hodín (najneskôr 24 hodín) od začiatku infúzie metotrexátu. Rovnaká dávka sa podáva po každých 6 hodinách po celé obdobie 72 hodín. Po liečbe niekoľkými parenterálnymi dávkami možno prejsť na perorálnu formu.
48 hodín po začiatku infúzie metotrexátu by mala byť nameraná zvyšková úroveň metotrexátu. Ak je zvyšková úroveň metotrexátu > 0,5 µmol/l, dávky levofolinátu disodného by sa mali upraviť:
– zvyšková úroveň metotrexátu ≥ 0,5 µmol/l – ďalšia kyselina levofolínová by sa mal podávať každých 6 hodín počas 48 hodín alebo kým úrovne metotrexátu neklesnú pod 0,05 µmol/l: 7,5 mg/m²
– zvyšková úroveň metotrexátu ≥ 1,0 µmol/l – ďalšia kyselina levofolínová by sa mal podávať každých 6 hodín počas 48 hodín alebo kým úrovne metotrexátu neklesnú pod 0,05 µmol/l: 50 mg/m²
– zvyšková úroveň metotrexátu ≥ 2,0 µmol/l – ďalšia kyselina levofolínová by sa mal podávať každých 6 hodín počas 48 hodín alebo kým úrovne metotrexátu neklesnú pod 0,05 µmol/l: 100 mg/m²
Ďalšie opatrenia na zaručenie okamžitej exkrécie metotrexátu sú popísané v SPC časť 4.2 Dávkovanie a spôsob podávania.
Spôsob použitia
Liek sa podáva intravenózne, a to buď injekciou neriedený alebo infúziou po rozriedení. Liek sa nesmie podávať intratekálne.
Injekčný/infúzny roztok môže byť rozriedený roztokom chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) alebo 5 % roztokom glukózy.
Upozornenie
Používanie 5-fluorouracilu počas gravidity a laktácie je vo všeobecnosti kontraindikované; platí to aj pre kombinované používanie levofolinátu disodného s 5-fluorouracilom. Ak sa terapia metotrexátom alebo inými antagonistami folátov uskutočňuje aj napriek gravidite, neexistujú žiadne obmedzenia používania levofolinátu disodného na zmenšenie toxicity alebo na neutralizáciu jeho účinkov.
Levofolinát disodný samotný možno používať počas dojčenia, ak je to na základe terapeutických indikácií považované za potrebné.Liek môže zvýšiť riziko toxicity 5-fluóruracilu, najmä u starších alebo oslabených pacientov.
Liek sa má používať spolu s metotrexátom alebo 5-fluóruracilom iba pod priamym dohľadom lekára so skúsenosťami s používaním chemoterapeutík pri liečbe nádorových ochorení.
U pacientov s epilepsiou sa vyžaduje zvýšená opatrnosť.
Hnačka môže byť prejavom gastrointestinálnej toxicity, pacientov s hnačkou je potrebné starostlivo sledovať.
Liek sa uchováva pri teplote 2-8°C. Chemická a fyzikálna stabilita pri použití bola preukázaná počas 72 hodín pri 20-25 °C.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Forma pre RX | Injekčný a infúzny roztok |
---|