Alergická nádcha je vskutku otravná komplikácia života. Rozumieme, že bezsenné noci a dni plné nervozity dokážu donútiť postihnutého jedinca vyhľadať doslova akýkoľvek typ pomoci, len aby zmiernil svoje symptómy. My vás preto ušetríme zdĺhavého hľadania, skúšania bežných kvapiek do nosa i sklamania. Máme pre vás niečo lepšie – účinné antialergikum Livostin sprej do nosa.
Alergická nádcha je zápal vo vnútornej časti nosa. Ide o nadmernú reakciu imunitného systému na alergény, ako je peľ, spóry plesní, roztoče z prachu, alebo šupinky kože niektorých živočíchov.1 Kontakt s alergénom vedie bunky k uvoľneniu množstva chemickej látky zvanej histamín, vinou čoho sliznica nosa opuchne a zvyčajne sa vytvorí i nadmerné množstvo hlienu.
Alergická nádcha môže byť sprevádzaná aj zápalom spojiviek spôsobeným alergénmi.2
Alergická nádcha, odborne alergická rinitída, zvyčajne prichádza s príznakmi podobnými bežnému prechladnutiu – kýchanie, svrbenie a upchatý nos alebo výtok z nosa. A veruže dlho neotáľajú. Symptómy alergie sa objavujú už krátko po vystavení alergénu, zatiaľ čo u nádchy sa príznaky postupne vyvíjajú. Rozdiel je tiež v trvaní, pridružených príznakoch a príčine. V prípade nádchy je sliznica napadnutá baktériami alebo vírusmi. Nie chemickými látkami vytvorenými bunkami vlastného tela ako pri alergii.
Napriek viacerým rozdielom, v celosvetovom zdravotníctve nie je zámena týchto diagnóz až taká zriedkavá. V roku 2000 nechali experti skupinu osôb s diagnostikovanou alergickou rinitídou podrobiť sa špeciálnym IgE testom. Výsledok bol znepokojivý. Až 64,6 % pacientov malo test negatívny, teda užívali lieky na alergickú rinitídu a pritom alergikmi neboli.3
Koľko alergikov dnes siaha po prípravkoch na bežnú nádchu, to žiaľ spomínaná štúdia neskúmala, no určite ich bude dosť veľa. A to je veľká škoda. Dekongestanty využívané v bežných kvapkách do nosa spravidla iba znižujú množstvo tekutiny vo výstelke nosa a uvoľňujú nos, čo na všetky typické príznaky alergickej nádchy obvykle nestačí. Respektíve stačí, ale iba na chvíľku.
Hlavnými piliermi úspešnej liečby alergie je tlmenie príznakov za pomoci liekov a individuálnej alergickej imunoterapie. V rámci možností je tiež nesmierne dôležité obmedziť styk s alergénmi.
Je ťažké až takmer nemožné vyhnúť potenciálnym alergénom úplne, preto ak je váš stav mierny, príznaky môžu zmierniť antihistaminiká. Ako už názov napovedá, antihistaminiká sú lieky na blokovanie histamínu a obzvlášť účinné sú, ak sa nasadia hneď pri prvých príznakoch. Niekto preferuje tabletky, ktoré pôsobia systémovo, no tieto lieky môžu spôsobovať ospalosť.
Nosový sprej a očné kvapky Livostin obsahujú látku zvanú levokabastín, ktorá je vysoko selektívny antagonista H1-histamínových receptorov. Ľudovo povedané, lieky značky Livostin blokujú histamín – reakciu tela na alergény. Sprej začína účinkovať do niekoľkých minút od nastriekania do nosa, efekt trvá niekoľko hodín a navyše pôsobí iba v mieste podania, teda lokálne.
Prípravok Livostin sprej je indikovaný na liečbu príznakov alergickej rinitídy dospelých, dospievajúcich a detí od 6 rokov. Spôsob užívania tohto lieku je nazálny. Liečivo sa podáva cez nos a absorbuje sa cez nosové priechody. Pred použitím nosového spreja sa preto jemne vysmrkajte, aby ste si priechody prečistili.
Zvyčajnú dávku predstavujú dve streknutia 2x denne do oboch nosových dierok. Dávku je možné naýšiť na dva vstreky 3-4x denne. Liečba trvá do zlepšenia príznakov.
Pokiaľ nenastane do 3 dní výrazné zlepšenie, ústup ťažkostí, alebo sa váš stav zhorší, bude potrebná konzultácia s lekárom.
Ak ste alergickí na levokabastín alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek, Livostin sprej neaplikujte do nosa vôbec.
Liek sa nemá používať počas tehotenstva, pokiaľ prínos liečby pre ženu nepreváži nad rizikom pre plod.
Pri podávaní lieku dojčiacim ženám sa odporúča opatrnosť.
Bezpečnosť a účinnosť lieku u detí mladších ako 6 rokov nebola stanovená. Liek preto nemôžeme odporúčať deťom mladším ako 6 rokov.
Pri podávaní lieku je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pacientom s poškodením obličiek.
Liek môže vyvolať podráždenie kože a opuch nosovej sliznice.
Pred použitím si nezabudnite preštudovať informácie uvedené v príbalovom letáku a postupujte podľa inštrukcií výrobcu.
1 NHS inform: Allergic rhinitis [online], prístup 15.3.2023.
2 Humlová, Zuzana. Alergická rinitida, její diagnostika a terapie. Interní Med 2010; 12(3): 131-135
3 Szeinbach SL, Williams B, Muntendam P, O’Connor RD – Identification of allergic disease among users of antihistamines. J Manag Care Pharm. 2004 May-Jun;10(3):234-8. doi: 10.18553/jmcp.2004.10.3.234. PMID: 15228373.
Hmotnosť | 0,029 kg |
---|---|
Klasifikácia produktu | Humánne lieky |
Forma | Sprej |
Značka | |
Skupina | Alergici |
Výrobca |
Produkt zatiaľ nikto nehodnotil. Napíšte svoju skúsenosť a pomôžte ostatným vo výbere.
Pridajte hodnotenie produktu