Liek je viazaný na lekársky predpis, môžete si ho rezervovať online a vyzdvihnúť v lekárni.
Účinná látka
metylprednizolón,
Forma
Prášok na injekčný roztok
Rezerovať
Liečivom v lieku je metylprednizolón sukcinát sodný vo forme prášku na injekčný roztok. Patrí do skupiny liekov nazývaných kortikosteroidy (steroidy). Tento liek sa používa na liečbu ochorení ako sú:
Použitie:
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Dospelí:
podľa závažnosti stavu, úvodná dávka má byť od 10 do 500 mg.
Anafylaktické reakcie
Ako prvý sa podá adrenalín alebo noradrenalín pre okamžitý hemodynamický účinok, následne intravenózna injekcia metylprednizolónu (metylprednizolón sukcinát sodný) s inými akceptovanými postupmi.
Senzitívne reakcie
Metylprednizolón je schopný poskytnúť úľavu od príznakov v rozsahu od 0,5 do 2 hodín. U pacientov so status asthmaticus môže byť podávaný intravenózne v dávke 40 mg opakovane v závislosti na odpovedi pacienta. U niektorých astmatických pacientov môže byť výhodné podávať liek pomalou kvapôčkovou infúziou po dobu niekoľko hodín.
Rejekcie štepu po transplantáciách
Boli použité dávky do 1 g denne na potlačenie rejekčných kríz. V prípade akútnej rejekcie sú bežne používané dávky 500 mg až 1 g. Liečba má pokračovať len dovtedy, kým sa stav pacienta stabilizuje, zvyčajne nie vac ako 48 až 72 hodín.
Mozgových edémy
Kortikosteroidy sapoužívajú na zníženie alebo zabránenie opuchu mozgu spojeného s tumormi mozgu (primárne alebo metastatické). Pre tumorom spôsobené opuchy mozgu sú navrhnuté schémy dávkovania uvedené v tabuľke v SPC, časť 4.2. Cieľ: prerušiť terapiu po 10 dňoch.
Akútna excerbácia sklerózy multiplex
Odporúčaná dávka je 1 g denne po dobu 3 dní. Metylprednizolón sa má podávať intravenózne infúziou po dobu aspoň 30 minút.
Iné indikácie
Úvodná dávka pohybuje od 10 do 500 mg.
Pediatrická populácia:
Pri liečbe vysokými dávkami pre indikácie ako sú hematologické, reumatické, obličkové a kožné ochorenia, sa odporúča dávka 30 mg/kg/deň po maximum 1 g/deň. Toto dávkovanie sa môže opakovať v troch po sebe nasledujúcich cykloch denne alebo každý druhý deň. Pri liečení rejekcie štepu po transplantáciách je doporučená dávka 10 až 20 mg/kg/deň po dobu 3 dní až do maximálnej dávky 1 g/deň. Pri liečbe astmatických stavov je doporučená dávka 1 až 4 mg/kg/deň po dobu 1 až 3 dní.
Starší pacienti: pri akútnych krátkodobých stavoch. Neexistujú žiadne informácie o tom, že zmena dávkovania je potrebná u starších pacientov.
Nežiaduce účinky sa môžu minimalizovať použitím najnižšej účinnej dávky v priebehu najkratšej doby. končenie podávania kortikosteroidov po dlhodobej liečbe (dlhšej ako 3 týždne) musí byť vždy postupné.
Spôsob použitia
Môže sa podávať intravenózne alebo intramuskulárne, preferovaná cesta pre akútne použitie je podanie intravenóznej injekcie počas vhodného časového intervalu.
Intravenózne vo vysokých dávkach sa má metzlpredniyolón podávať po dobu najmenej 30 minút. Dávky do 250 mg majú byť podávané intravenózne po dobu najmenej 5 minút.
Injekčný roztok sa pripravuje rozpustením prášku v príslušnom objeme vody na injekciu, ako je uvedené v tabuľke v SPC, časť 6.6.
Na pripravu intravenózneho infúzneho roztoku sa najprv pripraví roztok zriedením v 5% glukóze vo vode na injekciu, 0,9% chloridu sodného vo vode na injekciu (izotonický roztok) alebo v 5% glukóze v izotonickom roztoku. Aby sa predišlo problémom s kompatibilitou s inými liekmi, metylprednizolón sa má podávať samostatne, iba v spomenutých roztokoch.
Upozornenie
Užívanie tohto lieku počas tehotenstva, užívanie dojčiacimi ženami alebo ženami v reprodukčnom veku vyžaduje, aby bol prínos lieku zhodnotený oproti potenciálnym rizikám pre matku a embryo/plod/dieťa.
U detí a dospievajúcich kortikosteroidy môžu spôsobiť spomalenie rastu.
Podanie živých alebo živých atenuovaných vakcín je kontraindikované u pacientov užívajúcich imunosupresívne dávky kortikosteroidov. Usmrtené alebo inaktivované vakcíny sa môžu pacientom liečeným imunosupresívnymi dávkami kortikosteroidov podávať, hoci odpoveď na tieto vakcíny môže byť znížená.
Ak boli pacienti vystavení osýpkam, majú bezodkladne vyhľadať lekára.
Liek môže zvyšovať náchylnosť na infekcie, maskovať niektoré znaky infekcie a počas podávania sa môžu objaviť nové infekcie.
Počas liečby sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, ako sú závraty, vertigo, poruchy videnia a únava. V prípade výskytu týchto účinkov pacienti nemajú viesť vozidlo a obsluhovať stroje.
Neotvorené liekovky sa uchovávajú pri teplote do 25°C, vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Po nariedení sa má liek podľa odporúčania okamžite použiť.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Forma pre RX | Prášok na injekčný roztok |
---|