Liek je viazaný na lekársky predpis, môžete si ho rezervovať online a vyzdvihnúť v lekárni.
Účinná látka
drospirenón,
Forma
Filmom obalené tablety
Rezerovať
Prípravok je antikoncepcia a používa sa na zabránenie otehotnenia. Blister obsahuje 24 bielych tabliet, nazývaných tiež aktívne tablety, a 4 zelené tablety, nazývané tiež placebo tablety, ktoré neobsahujú žiadnu účinnú látku. Tablety sú usporiadané v poradí podĺa farby.
Každá z 24 bielych aktívnych tabliet obsahuje malé množstvo jedného typu ženského hormónu, gestagénu drospirenónu. Z tohoto dôvodu sa prípravok nazýva tableta obsahujúca iba gestagén (POP – progestogen-only-pill). Na rozdiel od kombinovaných piluliek, POP neobsahujú žiadny estrogénový hormón spolu s gestagénom v zložení. Preto ho môžu používať ženy, ktoré netolerujú estrogény. Viac na adc.sk
Použitie:
Dávkovanie a dávkovacie schémy
1 tableta sa má užívať denne, počas 28 po sebe nasledujúcich dní, pričom 1 biela aktívna tableta sa užíva denne počas prvých 24 dní a 1 zelená neaktívna tableta sa užíva denne počas nasledujúcich 4 dní.
1. tableta sa má užívať v 1. deň menštruačného krvácania. Potom je užívanie tabliet kontinuálne. Nasledujúce balenie sa začne ihneď po dokončení predchádzajúcej dávky, bez prerušenia denného užitia tabliet.
Ak sa predtým hormonálna antikoncepcia nepoužívala
Užívanie tabliet sa musí začať v 1. deň prirodzeného cyklu ženy (t. j. v 1. deň jej menštruačného krvácania).
Užívanie po potrate v prvom trimestri
Môže sa začať okamžite.
Užívanie po pôrode alebo potrate v druhom trimestri
Môže sa začať užívať medzi 21 a 28 dňami po pôrode alebo potrate v druhom trimestri. Ak sa začne s užívaním neskôr, ale pred návratom menštruácie, musí sa vylúčiť tehotenstvo a počas 1. týždňa sa má použiť ďalšia metóda antikoncepcie.
Prechod z kombinovanej hormonálnej antikoncepcie (kombinovaná perorálna antikoncepcia, vaginálny krúžok alebo transdermálna náplasť)
Žena má začať užívať prípravok najlepšie deň po poslednej aktívnej tablete (posledná tableta obsahujúca účinné látky) jej predchádzajúcej kombinovanej perorálnej antikoncepcie, alebo v deň odstránenia vaginálneho krúžku alebo transdermálnej náplasti.
Žena môže tiež začať užívať prípravok najneskôr nasledujúci deň po intervale bez tabliet, bez krúžku, bez náplasti alebo po intervale užívania placebo tabliet jej predchádzajúcej hormonálnej antikoncepcie, ale počas prvých 7 dní užívania tabliet sa odporúča dodatočná bariérová metóda.
Prechod z metódy obsahujúcej výlučne gestagén: tableta (progestogen-only pil POP), injekcia, implantát alebo z vnútromaternicového systému (intrauterine system – IUS) uvoľňujúceho gestagén
Žena môže z inej POP na užívanie prípravku prejsť kedykoľvek a má ju začať užívať deň po, do 24 hodín od ukončenia predchádzajúcej POP. Žena môže prejsť z implantátu alebo po odstránení IUS v ten istý deň, keď sa implantát alebo IUS odstránia. Žena môže prestať používať injekčnú antikoncepciu a môže začať užívať prípravok v deň, keď malo dôjsť k ďalšej injekcii.
Postup pri vynechaní tabliet
Tablety sa majú užívať každých 24 hodín. Ak sa užitie ktorejkoľvek aktívnej tablety oneskorí, antikoncepčná ochrana môže byť znížená a počas nasledujúcich 7 dní sa má zvážiť použitie bariérovej metódy, ako je napríklad kondóm. Žena má užiť poslednú vynechanú tabletu hneď, ako si spomenie, aj keby to znamenalo užitie dvoch tabliet súčasne. Potom pokračuje v užívaní tabliet vo zvyčajnom čase.
Ak sa vynechali tablety 1. týždeň po začatí užívania a došlo k pohlavnému styku týždeň pred vynechaním tabliet, má sa zvážiť možnosť tehotenstva.
Ak sa tablety vynechali v 3. týždni užívania tabliet, hrozí riziko zníženej spoľahlivosti kvôli nadchádzajúcemu 4-dňovému intervalu bez hormónov. Avšak, upravením schémy užívania tabliet možno aj napriek tomu predísť zníženiu antikoncepčnej ochrany. Žena má užiť poslednú vynechanú tabletu hneď, ako si spomenie, aj keby to znamenalo užitie dvoch tabliet súčasne. Potom pokračuje v užívaní tabliet vo zvyčajnom čase. Nasledujúce blistrové balenie sa musí začať užívať okamžite po využívaní súčasného blistrového balenia, bez užívania placebo tabliet.
Odporúčania v prípade gastrointestinálnych ťažkostí
V prípade závažných gastrointestinálnych ťažkostí (napr. vracania alebo hnačky) nemusí byť vstrebávanie úplné a musia sa použiť ďalšie antikoncepčné opatrenia.
Ak počas 3 – 4 hodín po užití tablety dôjde k vracaniu, má sa čo najskôr užiť nová (náhradná) tableta. Ak je to možné, tableta sa má užiť do 12 hodín od zvyčajného času užívania tablety. V prípade, že uplynulo viac ako 12 hodín, platí odporúčanie týkajúce sa vynechaných tabliet. Ak žena nechce zmeniť zvyčajnú schému užívania tabliet, musí užiť dodatočnú tabletu (tablety) z ďalšieho blistrového balenia.
Spôsob použitia
Perorálne použitie. Tablety sa musia užívať v celku, každý deň približne v rovnakom čase, takže interval medzi dvoma tabletami je vždy 24 hodín. Tablety sa majú užívať v poradí uvedenom na blistrovom balení. K dispozícii sú samolepky, ktoré označujú 7 dní v týždni. Žena si má vybrať nálepku, ktorá začína dňom, keď začne užívať tablety a nalepí ju na blister.
Upozornenie
Prípravok sa nemá používať počas tehotenstva. Ak v priebehu užívania dôjde k tehotenstvu, prípravok sa má okamžite vysadiť.
Na základe dostupných údajov sa môže prípravok používať počas dojčenia.
Použitie lieku pred dosiahnutím menštruácie nie je indikované.
Prípravok je kontraindikovaný v prípade prítomnosti alebo anamnézy závažného ochorenia pečene, pokiaľ sa hodnoty pečeňových funkcií nevrátia do normálu.
Prípravok je kontraindikovaný v prípade ťažkej renálnej insuficiencie alebo akútneho zlyhania obličiek.
Užívanie prípravku môže mierne zvýšiť riziko venóznej tromboembólie (hlboká venózna trombóza, pľúcna embólia).
Antikoncepčný prípravok môže ovplyvniť výsledky určitých laboratórnych testov, vrátane biochemických parametrov pečene, štítnej žľazy, funkcie nadobličiek a obličiek, hladín proteínov v sére, parametre metabolizmu uhľohydrátov a parametre koagulácie a fibrinolýzy.
Počas užívania sa nesmú používať rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum) z dôvodu rizika zníženia účinku antikoncepcie.
Neodporúča sa počas užívania prípravku konzumovať grapefruit alebo piť grapefruitovú šťavu.
Ženy s tendenciou k chloazme by sa počas užívania prípravku nemali vystavovať pôsobeniu slnka alebo ultrafialového žiarenia.
Prípravok obsahuje laktózu.
Odporúča sa nefajčiť.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Forma pre RX | Filmom obalené tablety |
---|