Najčastejšie otázky o celiakii
Zozbierali sme tie najčastejšie kladené otázky o celiakii a spolu s odpoveďami sme ich pre vás zhromaždili na jedno meisto.
Celiakia je dedičné autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu tenkého čreva v dôsledku konzumácie lepku. Hoci si mnohí pletú celiakiu s potravinovou alergiou na lepok, je medzi nimi rozdiel. Pri celiakii ide o imunitné zápalové ochorenie – keď skonzumujete potravinu obsahujúcu lepok, váš imunitný systém naň zareaguje ako na škodlivú látku. To znamená, že začne vytvárať protilátky. Tieto protilátky však neútočia len na lepok, ale aj na štruktúry, ktoré sú mu podobné, čím dochádza k poškodeniu tkanív sliznice tenkého čreva a vyhladeniu klkov.
Klky plnia v tenkom čreve veľmi dôležitú úlohu. Zväčšujú plochu, ktorou sa z čreva dostávajú do krvi živiny prijaté zo strávenej potravy. Keďže pri celiakii dochádza k vyhladeniu týchto klkov, do krvi sa z tenkého čreva dostáva málo živín. To môže viesť k podvýžive, prípadne k iným ťažkostiam spojeným s nedostatočnou výživou a v najhorších prípadoch aj k vzniku nádorových ochorení.
Áno, celiakia je dedičné ochorenie. Pokiaľ má niekto vo vašej najbližšej rodine celiakiu, máte zhruba 10-násobne vyššiu šancu, že sa u vás vyvinie. Nie však u každého, kto má genetický predpoklad, sa musí ochorenie reálne prejaviť. Súvisí to vo veľkej miere s prítomnosťou HLA génov, konkrétne alel DQ2 a DQ8. Až u 99% celiatikov je totiž v organizme prítomný minimálne jeden z týchto génov. Medzi ďalšie faktory patria aj iné autoimunitné ochorenia, ako napríklad cukrovka I. typu, autoimunitné ochorenie štítnej žľazy a samozrejme životospráva.
Na preukaz ZŤP má nárok každý celiatik, u ktorého je zistená funkčná porucha najmenej 50%. Pokiaľ do tejto kategórie spadáte, je potrebné navštíviť príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde o preukaz zažiadate. Je však nevyhnutné, aby ste mali diagnózu potvrdenú vyšetrením u gastroenterológa.
Najčastejšou príčinou vzniku celiakie je genetická predispozícia. Pokiaľ máte príbuzného prvej línie s celiakiou, je až 10-násobne vyššia pravdepodobnosť, že sa toto ochorenie vyvinie aj u vás. Nie však u každého, kto „dostal“ genetický predpoklad od rodičov, sa musí ochorenie rozvinúť. V ľudskom tele sa nachádzajú takzvané HLA gény. Ich úlohou je rozlišovať, ktoré bielkoviny sú telu vlastné a ktoré sú cudzie, pričom následne podávajú túto informáciu imunitnému systému. Až skoro 99% celiatikov preukazuje pri testoch prítomnosť minimálne jedného z génov DQ2 alebo DQ8. Pokiaľ testy ukážu, že sa vo vašej genetickej výbave jedna z týchto alel nachádza, je vysoká šanca, že sa u vás celiakia vyvinie.
Celiakia môže vplývať na tehotenstvo viacerými spôsobmi. V prvom rade môže toto ochorenie negatívne ovplyvniť plodnosť – a to sa týka nielen žien, ale aj mužov. Vplývať však môže aj na priebeh tehotenstva a počítať by ste s ňou mali aj pri plánovaní tehotenstva. Zásadné je predovšetkým to, či vám bola celiakia diagnostikovaná a tiež to, kedy sa tak stalo. Samozrejme, každá žena je iná a aj jej telo môže na toto ochorenie reagovať inak. Vo všeobecnosti ale platí, že pokiaľ plánujete bábätko, mali by ste s počatím počkať minimálne 6 mesiacov až 2 roky po začatí bezlepkovej diéty.
Po vylúčení lepku zo stravy totiž trvá nejakú dobu, kým dôjde k zlepšeniu stavu tenkého čreva. To je veľmi dôležité, nakoľko pri poškodení spôsobenom celiakiou dochádza k malabsorpcii živín. Jednoducho povedané, živiny, vitamíny a minerály, ktoré prijmete v strave, sa nedostávajú do obehu. Ich nedostatok potom môže stáť za problémami s otehotnením, môže zvýšiť riziko potratu alebo skomplikovať priebeh tehotenstva.
Ak teda plánujete otehotnieť, je veľmi dôležité, aby ste stopercentne dodržiavali bezlepkovú diétu. Mali by ste mať tiež dobré výsledky kontrolných vyšetrení a samozrejme byť celkovo v dobrej zdravotnej kondícii. Za týchto okolností sa rapídne zvýši šanca na normálny priebeh tehotenstva a narodenie zdravého bábätka.
Celiakia sa môže objaviť už zhruba na konci prvého roka života. Ide predovšetkým o prípady, keď je ochorenie podedené po niektorom členovi rodiny. Tým, že dieťatko prijíma najprv len živiny vo forme materského mlieka, ochorenie sa prejaví až vtedy, keď mu do jedálnička zaradíte prvé pokrmy s obsahom lepku. U iných sa môže ochorenie prejaviť až okolo 3 roka a tiež sú prípady, kedy sa celiakia vyvinula až v mladosti alebo dospelosti.
Čo sa týka nástupu, môže byť u každého iný, nakoľko celiakiu charakterizuje viacero príznakov. Objaviť sa u vás môžu len niektoré z nich. Časté sú predovšetkým problémy s trávením – bolesť brucha, hnačka, plynatosť. Pri atypickej celiakii sa ochorenie prejaví neskôr, pričom častejšie sú príznaky ako chudokrvnosť, poruchy rastu u detí, problémy s plodnosťou či intolerancia na laktózu. Možné je tiež to, že sa u vás klinické príznaky nevyvinú vôbec. V takom prípade sa celiakia diagnostikuje zväčša náhodne, na základe krvných testov v rámci iných vyšetrení.
Aby ste si mohli podať žiadosť o vydanie ZŤP, je v prvom rade nevyhnutné, aby ste mali ochorenie riadne diagnostikované a potvrdené. Nestačí podstúpiť len krvné testy, potrebná je aj biopsia tenkého čreva. Tá totiž nielenže s určitosťou potvrdí alebo vyvráti ochorenie, ale pomôže lekárovi určiť stupeň poškodenia čreva. Pri funkčnej poruche nad 50% vám lekár vypíše lekársky nález. Ten zanesiete spolu s vypísanou žiadosťou na posudkové oddelenie príslušného Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť následne prejde posudkovou komisiou a po jej schválení vám bude vydaný preukaz ZŤP.
Áno, neliečená, prípadne zle liečená celiakia ovplyvňuje aj menštruáciu. Môže spôsobovať nepravidelnosť cyklu, jeho úplné vynechanie a v niektorých prípadoch je aj príčinou bolestivej menštruácie. Pri diagnostike a následnej liečbe celiakie je veľká šanca, že sa vaše zdravie „dá do poriadku“. Zásadné je naozaj poctivo dodržiavať bezlepkovú diétu. Len tak sa totiž môžu obnoviť klky a tkanivá tenkého čreva, čo je kľúčové pre zásobovanie tela potrebnými živinami.
Nediagnostikovaná celiakia stojí vo väčšine prípadov za úbytkom váhy a niektorých prípadoch aj za podvýživou. Z prijatej potravy sa totiž dostáva do organizmu len veľmi málo živín. Samozrejme, každé telo je iné a aj toto ochorenie sa môže prejaviť odlišne. Vo všeobecnosti však celiakia vplyv na priberanie nemá. Môže sa ale stať, že po začatí bezlepkovej diéty sa časom ručička váhy posunie vyššie. Súvisí to predovšetkým s tým, že pri vylúčení lepku zo stravy sa črevné klky dajú postupne do poriadku a telu sa dostane viac živín.
Áno, celiakia môže mať vplyv na únavu. Zvýšenú únavu môžete pociťovať kvôli zníženej absorpcii živín. Súvis to však môže mať aj s inými príznakmi celiakie, ako sú napríklad hnačky, nevoľnosť či úbytok na váhe.
Áno, celiakia môže spôsobovať aj zápchu. Vo všeobecnosti patria k najrozšírenejším príznakom tohto ochorenia práve problémy s tráviacou sústavou. Môžete pociťovať bolesti brucha, objaviť sa môže hnačka, zápcha, plynatosť a podobne. Tieto problémy sa zvyknú časom stratiť – je však potrebné dodržiavať bezlepkovú diétu.
Okrem prirodzene bezlepkových potravín si ako celiatik môžete vybrať aj z veľkého množstva bezlepkových produktov: