Najčastejšie otázky o celiakii, alergii a intolerancii na lepok
V prvom rade si musíte uvedomiť, že alergia na lepok nie je to isté ako celiakia. Pri alergickej reakcii zareaguje telo na príjem lepku imunitnou reakciou. To znamená, že sa začnú tvoriť špecifické protilátky a dôjde k vylučovaniu histamínu. Najčastejšie sa potravinové alergie prejavujú reakciami ako svrbenie pokožky, pálenie v okolí úst, dýchavičnosť, kŕče v bruchu alebo žihľavka, pričom sa objavia bezprostredne po konzumácii potraviny. Pokiaľ pociťujete niektorú týchto reakcií po konzumácii lepku, navštívte lekára. Alergie sú nebezpečné v tom ohľade, že veľmi silná reakcia môže spôsobiť až anafylaktický šok.
Celiakia nie je potravinová alergia, ale autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k imunitnému zápalu tenkého čreva po konzumácii potravín s obsahom lepku. V dôsledku tohto zápalu potom dochádza k poškodeniu čreva. Liečba celiakie si vyžaduje doživotné dodržiavanie bezlepkovej diéty, pričom poškodenie a sprievodné príznaky ochorenia ustupujú postupne počas dlhšej doby.
Pri alergii dochádza k neodôvodnenej reakcii imunitného systému na danú potravinu a nedochádza pri nej k poškodeniu črevného tkaniva. Alergická reakcia sa objaví rýchlo, pričom sa môže prejavovať rôzne. Niekto pociťuje svrbenie pokožky, pálenie v okolí úst, u iného sa zas môže objaviť žihľavka či kŕče v bruchu.
Pri alergii na lepok ide vo väčšine prípadov v skutočnosti o alergiu na pšenicu. Pšenica je totiž zrejme najčastejším alergénom s obsahom lepku. Pri tomto type alergie však nemusí ísť len o alergickú reakciu na lepok, ale aj na niektorý iný proteín, ktorý sa v pšenici nachádza. Pokiaľ máte podozrenie, že vás trápi alergia na lepok, obráťte sa na lekára, ktorý vám odporučí vyšetrenie u alergológa. Potvrdenie alergie prebieha na základe krvných a kožných testov.
Príznaky alergie na múku sa v zásade veľmi nelíšia od príznakov iných potravinových alergií. U každého sa môže reakcia na múku prejaviť inak, no najčastejšie ju charakterizujú kŕče v bruchu, môže sa objaviť hnačka, žihľavka, svrbenie pokožky, vracanie, bolesť hlavy a podobne.
Príznaky alergie na lepok u detí sa v zásade veľmi nelíšia od tých u dospelých. Môže sa objaviť výsyp (takzvaná žihľavka), svrbenie pokožky, pálenie v okolí úst, bolesť bruška, hnačka či zvracanie, dokonca nádcha či podráždenie očí.
Príznaky intolerancie na lepok sa môžu u jednotlivcov líšiť, no najčastejšie sú: nafukovanie, bolesť žalúdka, hnačka, vracanie, zápcha, únava, bolesti hlavy, svrbenie pokožky. Intolerancia na lepok sa nazýva aj neceliatická gluténová senzitivita a je svojimi prejavmi veľmi podobná celiakii. Avšak intolerancia, na rozdiel od celiakie, nespôsobuje imunitný zápal ani poškodenie tenkého čreva.
Prejavy intolerancie na lepok sa môžu veľmi podobať príznakom celiakie. Aj z tohto dôvodu si tieto dve ochorenia ľudia často mýlia. Pri intolerancii na lepok sa najčastejšie objavujú príznaky ako nafukovanie, bolesť žalúdka, hnačka, vracanie, zápcha, únava, bolesti hlavy a svrbenie pokožky. Po vysadení lepku však tieto príznaky zmiznú.