Najčastejšie otázky o dentálnej hygiene
Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky o dentálnej hygiene. Prečítajte si, ako často by ste mali ísť na dentálnu hygienu a čo vás tam čaká.
Mnoho ľudí si myslí, že prehliadka u zubára a dentálna hygiena je to isté. Pravdou však je, že zubár rieši zväčša už vzniknuté problémy, ako sú napríklad kazy či zápaly zubov. Úlohou dentálnej hygieny je týmto ťažkostiam predísť. Na prvej dentálne hygiene skontroluje špecialista stav vášho chrupu. Zhodnotí, ktoré miesta v ústnej dutine čistíte dostatočne a naopak, ktoré nie. Následne chrup vyčistí a poradí vám, ako sa o zuby správne starať.
Na dentálnej hygiene sa stretnete s týmito zákrokmi:
- ultrazvukové čistenie, pomocou ktorého špecialista odstráni veľké nánosy zubného kameňa,
- mechanické dočistenie zubov,
- leštenie zubov pomocou špeciálnej pasty,
- airflow (pieskovanie), ktorým sa odstránia škvrny z povrchu zubov, napríklad od kávy, čaju či cigariet,
- fluoridácia.
Dentálna hygiena v tehotenstve je nielenže povolená, ale dokonca vysoko odporúčaná. Počas tehotenstva totiž dochádza k viacerým zmenám v tele ženy. Hormonálne zmeny, úbytok vápnika, minerálov a iných živín – to všetko môže ovplyvniť stav zubov budúcej mamičky. Tehotné ženy sú tiež náchylnejšie na vznik zápalov, čo môže mať negatívny dopad nielen na mamičku, ale aj dieťatko. Hovorí sa, že na dentálnu hygienu by ste mali počas tehotenstva zájsť minimálne dvakrát.
Jedným z úkonov dentálnej hygieny je fluoridácia zubov. Pri nej sa na zuby nanáša fluoridačný gél, ktorý má zvýšiť ochranu zubov pred zubným kazom. Aby gél pôsobil čo najdlhšie, je dôležité, aby ste po návšteve dentálneho hygienika nejedli aspoň hodinu. Pokiaľ ste smädný, môžete sa napiť čistej vody.
Boli ste na dentálnej hygiene a neviete, čo môžete alebo nemôžete jesť či piť? V prvom rade si zapamätajte, že po čistení by ste mali hodinu nejesť vôbec. Pokiaľ ste smädný, môžete sa napiť čistej vody. Po uplynutí spomenutej hodiny si dajte pozor na príliš horúce alebo studené jedlá a nápoje, nakoľko vaše zuby môžu byť po čistení citlivé. Odporúča sa tiež aspoň deň po zákroku nefajčiť. Z jedál a potravín sa vyhýbajte tým, ktoré spôsobujú zafarbenie zubnej skloviny. Patrí sem napríklad káva, cvikla, mak, čučoriedky, kurkuma a podobne.
Dĺžka dentálnej hygieny závisí predovšetkým od stavu vášho chrupu. Vstupná prehliadka a ošetrenie môžu trvať od 45 do 60 minút. Pokiaľ si však vaše zuby vyžadujú viac starostlivosti, môže sa hygiena natiahnuť aj na 60 až 90 minút.
Niektorí si myslia, že na dentálnu hygienu stačí ísť za rok. To však nie je pravda. Keby sme to chceli spriemerovať, dalo by sa povedať, že by mohli stačiť dve návštevy dentálneho hygienika ročne. Treba si ale uvedomiť, že aj keď si zuby „kontrolujete“ pravidelne, nie všetky miesta v ústnej dutine si vidíte. Najlepšie je zájsť za dentálnym hygienikom. Ten po zhodnotení a vyčistení odporučí termín, kedy by ste mali dentálnu hygienu absolvovať znova.
Po dentálnej hygiene by ste minimálne hodinku nemali nič jesť. Potom sa odporúča vyhýbať sa aspoň niekoľko hodín jedlám a nápojom, ktoré spôsobujú zafarbenie skloviny. K takýmto nápojom patrí aj káva.
Vo všeobecnosti sa dentálna hygiena nepovažuje za bolestivý zákrok. Mali by ste však vziať do úvahy, že každý človek má inú citlivosť zubov a tiež iný prah bolesti. Pokiaľ sa teda stane, že vám známy porozpráva, aká je dentálna hygiena nepríjemná, nemusí to isté platiť aj pre vás. Špecifickým prípadom sú napríklad aj ľudia trpiaci ochoreniami ďasien, prípadne inými problémami, nakoľko u nich je bežná nadmerná citlivosť zubov a ďasien. Zubní hygienici sa snažia robiť všetko pre to, aby bol pre vás zákrok čo najmenej nepríjemný. Na záver by sme len spomenuli, že výhody dentálnej hygieny jednoznačne prevyšujú prípadné drobné nepohodlie.
Dentálna hygiena je pre zdravie zubov a ústnej dutiny kľúčová. Doma si nikdy nevyčistíte chrup tak, ako to spraví zubný hygienik. Dokážete však značne ovplyvniť to, ako často budete profesionálnu dentálnu hygienu potrebovať. K domácej dentálnej hygiene patrí:
- pravidelné a poctivé čistenie zubov zubnou kefkou a pastou,
- používanie medzizubných kefiek, zubnej nite a škrabky na jazyk,
- vyplachovanie ústnej dutiny ústnou vodou.