Najčastejšie otázky o dentálnom zdraví detí
Dentálne zdravie sa netýka len dospelých. Dôležité je aj pre vašich najmenších. Prečítajte si najčastejšie otázky o zúbkoch vašich ratolestí a zistite ako sa o ne správne starať.
U detičiek môžete počas rastu zubov pozorovať viacero príznakov. Niektoré sa týkajú ich nálady a správania, iné zas zubov a ďasien samotných. Najčastejšie príznaky rastu zubov u detí sú:
- zvýšené slinenie,
- začervenanie, citlivosť a opuch ďasien,
- potreba dieťatka si neustále niečo dávať do úst,
- nepokoj, podráždenosť a plač,
- problémy so spánkom,
- odmietanie potravy.
Niekedy sa zvyknú objaviť tiež príznaky ako zvýšená teplota, číre soplíky či hnačky. Pokiaľ by však malo vaše dieťatko vysoké horúčky, kašeľ, dlhotrvajúce hnačky, zvracalo by a malo silný hlienovitý výtok z nosa, kontaktuje pediatra. V takom prípade môže ísť už o infekciu, prípadne iné ochorenie.
Pokazené zuby, alebo teda vznik zubného kazu, spôsobujú dva hlavné faktory, a to častá konzumácia sladených jedál a nápojov a nedostatočná zubná hygiena. S rannou a večernou dentálnou starostlivosťou je potrebné začať od momentu, ako sa dieťatku prereže prvý zúbok. Pokiaľ totiž nebudete pravidelne odstraňovať zubný povlak, začne sa na zuboch tvoriť zubný kaz. Čo sa týka sladkostí, je dobré držať sa pravidla: Všetko s mierou. Pokiaľ dohliadnete na to, koľko cukru dieťa počas dňa prijme a poriadne mu ráno a večer vyčistíte zuby, môžete riziko vzniku kazu znížiť na minimum.
Bábätko si samo zúbky neumyje a tomu sú prispôsobené aj zubné kefky na prerezávajúci sa chrup. Veľmi často môžete na poličkách obchodov nájsť zubné kefky pre kojencov, ktoré sa nasadia na prst a majú jemné štetinky. Tie zvyknú plniť dve funkcie: umývajú zúbky, ktoré sa už prerezali a masírujú bábätku citlivé ďasná. Dostupné sú tiež rôzne kefky spojené s hryzadlami.
Okrem kefiek s náprstkom môžete nájsť aj klasické zubné kefky, ktoré sú určené pre bábätká. Dôležité je, aby mali veľmi jemné štetinky a malú hlavičku.
Čo sa týka elektrických a sonických zubných kefiek pre malé detičky, názory stomatológov sú rôzne. Niektorí odporúčajú skôr klasické zubné kefky, nakoľko pomáhajú s rozvojom jemnej motoriky dieťaťa. Iní sú zas toho názoru, že elektrická kefka môže byť pre dieťa zaujímavejšia a zábavnejšia.
Deti nie sú zžité s hygienickými návykmi a je potrebné, aby sa ich naučili a nebrali ich ako povinnosť. Práve tomu môžu pomôcť sonické kefky. Spájajú umývanie zubov so zábavou a navyše pri správnom používaní dokážu odviesť precíznejšiu prácu pri odstraňovaní zubného povlaku než bežné kefky. Často sa pýtate, či je sonická kefka vhodná už pre deti od 2 rokov. Vo všeobecnosti odporúčajú zubní lekári používanie sonických zubných kefiek až od 4. roku života dieťaťa.
Trhanie mliečnych zubov doma je celkom bežné, a to predovšetkým preto, že koreň mliečneho zuba sa postupne skracuje a je vytláčaný trvalým chrupom. Vo väčšine prípadov si dieťa zub samo vykýva a len sa príde pochváliť s malou perličkou v dlani. Pokiaľ sa zúbok začne kývať, ale nechce vypadnúť, môžete mu trošku pomôcť. Veľmi často sa stretnete napríklad s tým, že sa o zub uviaže nitka a jej druhý koniec sa pripevní o kľučku a následne sa prudko zatvoria dvere. V iných prípadoch sme počuli už aj o tom, že sa druhý koniec nitky priviaže o drievko, ktoré sa hodí psovi, aby ho priniesol či o auto, ktoré sa pohne vpred. Fantázii sa medze nekladú, je však veľmi dôležité, aby ste dbali v prvom rade na bezpečnosť dieťaťa. Niekedy je lepšie počkať.
Trhať mliečny zub doma sa odporúča len v tom prípade, že je zub pripravený vypadnúť a ďasná nepreukazujú znaky zápalu. Nemali by byť začervenané, citlivé ani boľavé.
Pre bábätká a detičky do troch rokov je ideálne vyberať zubnú pastu, ktorá neobsahuje fluoridy, prípadne ich obsahuje menej ako 400 ppm. Vhodné sú detské zubné pasty so zložením, pri ktorých dieťaťu nič nehrozí, ak omylom malé množstvo počas umývania zubov prehltne. Niektorí majú z použitia fluoridových zubných pást u malých detí obavy, pokiaľ však dodržíte odporúčané dávkovanie (malým detičkám stačí množstvo pasty vo veľkosti zrnka ryže, u trošku väčších detí vo veľkosti hrášku), je ich použitie bezpečné.
Na obale daného produktu si vždy viete overiť obsah fluoridu, prípade prítomnosť iných zložiek. Dbajte tiež na to, aby ste pre vaše dieťa vybrali zubnú pastu prislúchajúcu k jeho veku.
Žltý povlak na zuboch môže signalizovať dve veci:
- nedostatočnú zubnú hygienu, a teda väčšiu vrstvu zubného povlaku. V takom prípade je potrebné zapracovať na čistení zubov. Ak si dieťa zuby čistí samo, kontrolujte ho, prípadne mu zuby dočistite.
- zubný kameň, ktorý môže byť zafarbený konzumovanou potravou. Zubný kameň neodstránite kefkou a je potrebné navštíviť zubnú hygieničku, ktorá kameň odstráni a zúbky preleští.
Ak si vaše dieťa nechce umývať zuby, môžete si pomôcť napríklad zakúpením veselých zubných kefiek, prípadne detskej zubnej pasty s rôznymi príchuťami. Pomáha tiež, pokiaľ z umývania zúbkov urobíte spoločnú rutinu, prípadne hru. Detičky majú často problém s vykonávaním pravidelných rutinných úkonov, ktoré ich nebavia. Vyskúšajte si teda napríklad vymyslieť príbeh o umývaní zúbkov alebo súťažte o to, kto si zúbky umyje lepšie. Nezabudnite však na to, že v prvom rade je dôležité, aby si dieťa zuby umývalo správne – u menších detičiek odporúčame, aby ste im zúbky ešte dočistili.
Správne čistenie zubov u detí môže byť pre niektorého rodiča komplikovanejšie, pre iného zas „malina“. V mnohých prípadoch závisí od toho, ako sa k tomu postavíte. Deti majú tendenciu robiť len to, čo je pre nich zábavné. Často majú problém s rutinami, ktoré musia robiť a nebavia ich. Ak teda chcete vaše dieťa naučiť správnemu umývaniu zubov, mali by ste sa držať týchto bodov:
- Buďte mu príkladom. Umývajte si zuby spoločne, spravte si z toho vašu malú rutinu.
- Vysvetlite mu, ako si má umývať zúbky. Naučte ho, že je potrebné vyčistiť celý povrch zubov a že nesmie vynechávať zadné stoličky. Postupom času môžete do rutiny zapojiť aj používanie zubnej nite či medzizubných kefiek.
- Pomôžte mu zvyknúť si na to, že zúbky treba umývať aspoň 2x denne, a to ráno a večer.
Pozrite si niektoré pomôcky a prípravky na dentálnu starostlivosť pre deti: