Najčastejšie otázky o kašli u detí
Pre všetky mamičky a oteckov sme zozbierali tie najčastejšie otázky o kašli u detí. Prečítajte si, aké lieky pre deti sú vhodné pri suchom a vlhkom kašli, ako dlho zvykne kašeľ u detí trvať a mnoho iného.
Suchý dráždivý kašeľ dokáže organizmus dieťaťa poriadne vysiliť. Neustále dieťatko totiž dráždi na kašeľ, škriabe ho v krku, ale nedochádza k odkašľaniu. Na liečbu suchého kašľa u detí sa používajú lieky zvané antitusiká. Zvlhčujú sliznice a pomáhajú tlmiť kašľací reflex. Medzi najpoužívanejšie detské lieky na suchý kašeľ patria:
Vlhký alebo tiež produktívny kašeľ si vyžaduje iný typ liekov než suchý kašeľ. Nazývajú sa expektoranciá a ich úlohou je uvoľňovať hlien a uľahčovať tak vykašliavanie. Na vlhký kašeľ u detí sú vhodné prípravky:
Nezabudnite si vždy vopred prečítať príbalové informácie k lieku, prípadne sa informovať u lekára alebo lekárnika, či je daný liek pre vaše dieťa vhodný.
Kašeľ sám o sebe nie je ochorenie, ale len príznak. To znamená, že sa vo väčšine prípadov objavuje v spojitosti s inými symptómami, ako sú napríklad bolesť hrdla, teplota a podobne. Ak má však dieťatko dlhodobý kašeľ bez iných príznakov, môže ísť o alergiu, sennú nádchu, sezónnu astmu, ale tiež o jediný príznak bakteriálnej či vírusovej infekcie horných dýchacích ciest. Nie u všetkých detičiek sa totiž musia vždy objaviť všetky príznaky typické pre dané ochorenie. Iným prípadom je kašeľ, ktorý u dieťatka ostane po ochorení, keď už všetky ostatné príznaky vymiznú. V prípade, že u vášho dieťaťa pozorujete dlhodobý kašeľ, poraďte sa s lekárom. Ten vykoná potrebné vyšetrenia, určí jeho príčinu a v prípade potreby nastaví vhodnú liečbu.
Určiť jeden najlepší liek na kašeľ by bolo náročné. Na jednej strane sú potrebné iné účinné látky pri suchom a iné pri vlhkom kašli, na druhej strane môže každému dieťatku lepšie účinkovať iný prípravok. Dôležité je, aby liek proti kašľu obsahoval účinné látky potrebné na úľavu od dráždenia na kašeľ, prípadne (pri liekoch na vlhký kašeľ) zložky uvoľňujúce a podporujúce produkciu hlienov. V súčasnosti sa môžete stretnúť s liekmi na kašeľ, ktoré obsahujú liečivá na oba typy kašľa – čiže takzvané kombinované lieky na kašeľ. Patrí sem napríklad liek Stoptussin. Obľúbené sú tiež lieky ako Sinecod, Tussin alebo Robitussin na suchý kašeľ a Solmucol, Ambroxol, Ambrobene, Mucosolvan Junior a podobne na vykašliavanie.
Sirup Kaloba je rastlinný liek s obsahom kvapalného extraktu z muškátu. Používa sa pri liečbe bežného nachladnutia, kašľa a akútnych infekcií horných dýchacích ciest. Sirup Kaloba môžu užívať aj deti od 1 roka. Čo sa týka dávkovania, Kaloba pre deti od jedného do piatich rokov veku sa podáva 3x denne v množstve 2,5 ml sirupu.
Áno, kalciový sirup sa môže používať aj na kašeľ u detí. Existuje viacero značiek, ktoré tento typ prípravku vyrábajú a je potrebné si vždy overiť, od akého veku je konkrétny sirup možné dieťatku podať. Vo všeobecnosti ide však o „klasiku“ medzi liekmi proti kašľu, ktorú poznali už aj naše staré mamy. Pomáha odstraňovať hlieny, tlmiť suchý i vlhký kašeľ a účinný je tiež pri zachrípnutí. Okrem toho ho možno užívať aj ako doplnok stravy pre doplnenie vápnika.
Najčastejšou príčinou dlhotrvajúceho kašľa u batoliat je takzvaný gastroezofageálny reflux. To znamená, že sa dieťatku vracia kyslý obsah zo žalúdka späť. Kašeľ sa preto zvykne zhoršovať po tom, čo sa dieťatko napapá a leží. Okrem toho sú v niektorých prípadoch príčinou kašľa aj stresové situácie, alergia, astma či zdržiavanie sa vo fajčiarskom prostredí. Ďalej môže ísť o cudzí predmet, ktoré dieťatko vdýchlo a má potrebu ho vykašľať von. V neposlednom rade je dlhotrvajúci kašeľ aj príznakom niektorých závažnejších ochorení.
Nie je jednoduché presne určiť, koľko trvá kašeľ u detí, keďže sa táto doba môže líšiť na základe konkrétneho ochorenia, ale aj celkového zdravotného stavu dieťatka. Pri infekcii horných dýchacích ciest môže kašeľ spontánne vymiznúť po niekoľkých dňoch, iné detičky potrápi aj týždeň či dva. Ak by sme teda chceli nejako všeobecne zhrnúť, ako dlho kašeľ u detí trvá a kedy tento stav treba riešiť, odpoveď by bola: Ak sa kašeľ nezlepší alebo nevytratí do 3 týždňov, navštívte s dieťaťom lekára.
Na alergický kašeľ zvyčajne nepomáhajú bežné antitusiká a keďže nie je vyvolaný infekciou, ale alergénom, potrebujete v prvom rade zistiť, aký alergén kašeľ spôsobuje. Následne je dôležité:
- minimalizovať vplyv alergénu,
- dbať na zvýšenú hygienu,
- zvlhčovať vzduch,
- nasadiť lieky na tlmenie alergických príznakov.
Pri alergickom kašli sa bez lekára zrejme nezaobídete. Najlepšie urobíte, ak dieťatko vezmete k alergológovi, ktorý spraví potrebné vyšetrenia. Na základe výsledkov vám odporučí lieky a opatrenia, ktoré dieťaťu na alergický kašeľ pomôžu.
Ak vaše dieťa kašle dlhšie ako tri týždne, informujte o tom pediatra. Môže ísť o kašeľ spojený s alergiou, astmou či sennou nádchou, no môže indikovať aj iné zdravotné ťažkosti a ochorenia. Pokiaľ dieťa stále kašle počas 3 týždňov od prechladnutia či iného ochorenia (bez zhoršenia), ide o vcelku bežný jav, objavujúci sa napríklad po prekonaní infekcie horných dýchacích ciest, angíny a podobne.
Jeden z najznámejších receptov na kašeľ pre deti je cibuľový sirup alebo cibuľový čaj. Obľúbené sú tiež sirupy zo zázvoru alebo citrónu, doplnené o med, škoricu a klinčeky. Stačí teda pár ingrediencií a získate domácu medicínku. Nápomocné môžu byť tiež bylinky ako materina dúška či baza. Mamičky často využívajú aj liečivú silu zábalov, obkladov alebo mentolových mastičiek natretých na hrudník. Najmenším detičkám sa však neodporúča podávať domáce medicíny. Ak spozorujete, že dieťatko niečo trápi, obráťte sa na pediatra.
Cibuľový sirup proti kašľu pre deti si vyrobíte tak, že cibuľu nakrájate nadrobno, dáte ju do misky a zalejete medom. Následne necháte odstáť, kým cibuľa nepustí šťavu, precedíte a sirup je pripravený na užívanie. Iný recept na domáci sirup proti kašľu obsahuje med a klinčeky, pričom postačí klinčeky pridať do misky s medom a uložiť na noc do chladničky. Ráno klinčeky vyberiete a sirup je pripravený. V zásade obsahuje väčšina sirupov ako hlavnú zložku med, nakoľko má pozitívne účinky na zdravie a súčasne vhodnú konzistenciu.
Dieťatko po narodení ešte nemá vyvinutú imunitu tak, ako my dospelí. U bábätiek je preto bežné, že prechladnú aj niekoľkokrát do roka. Väčšinou prechladnutie u novorodencov netrvá dlhšie než 5 až 10 dní. Ako by ste mali postupovať, keď sa kašeľ vyskytne u novorodenca? Potrebovať budete prípravok na kašeľ vhodný pre novorodencov a odsávačku na soplíky. Malé detičky sú totiž pri prechladnutí zvyčajne veľmi zahlienené, čo im môže spôsobovať problémy pri dýchaní.
Liečbu kašľa u dieťatka do pol roka by však mal mať pod dohľadom lekár. Hoci môže ísť „len“ o kašlík z prechladnutia, ktorý po pár dňoch prejde, u najmenších bábätiek je dôležité konzultovať s pediatrom všetky príznaky i jednotlivé kroky liečby. Veľmi ľahko by sa totiž mohlo stať, že by ste dieťatku podali liek, ktorý mu môže viac uškodiť ako pomôcť. Lekár vám potom na základe vyšetrenia odporučí liek vo forme sirupu alebo kvapiek. Často ide o lieky na prírodnej báze ako napríklad Prospan alebo Hedelix. Obľúbený je tiež Mucosolvan Junior.