Najčastejšie otázky o kŕmení psa
S novým domácim miláčikom sa objaví aj množstvo otázok ohľadom správneho kŕmenia. Koľko má pes denne vlastne zjesť? Aké granule sú najlepšie? Kedy mu dávať kĺbovku? Zozbierali sme pre vás odpovede na tie najčastejšie otázky.
Aby ste zistili, koľko gramov má jesť pes, je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Patrí medzi ne napríklad jeho váha, vek, rasa, ale aj zdravotný stav. Väčší pes potrebuje viac krmiva, menší menej a podobne. Potrebné množstvo krmiva vám odporučí veterinár, prípadne sa môžete riadiť dávkovaním, ktoré je uvedené na obale od krmiva. Zvyčajne je dávkovanie uvedené v tabuľke podľa váhy psa.
Kvalitné krmivo pre psy je také, ktoré obsahuje dostatočné množstvo všetkých potrebných živín, vitamínov a minerálov pre zdravie a správne fungovanie psíka. Základom sú samozrejme kvalitné bielkoviny živočíšneho pôvodu – čím viac mäsa v krmive, tým lepšie. Mäsová zložka by mala byť uvedená v zložení krmiva na prvom mieste. Ak na prvom mieste uvidíte obilniny, prípadne iné zložky, krmivo nie je kvalitné. Ďalej v kvalitnom krmive nájdete zeleninové a niekedy aj ovocné zložky, zdravé sacharidy, bylinné prísady, vlákninu a vyvážený pomer vitamínov, minerálov a omega-3 mastných kyselín.
Najkvalitnejšie granule pre psa by mali obsahovať vysoké množstvo kvalitných živočíšnych bielkovín – preto sledujte, čo sa nachádza ako prvé v zložení. Pri kvalitnom krmive je na prvom mieste mäsová zložka s podielom aspoň 20-30%. Kvalitné granule pre psy neobsahujú umelé farbivá, konzervanty ani vysoký obsah cukru. Naopak obsahujú zeleninu a zložky podporujúce zdravie, vitalitu a spokojnosť psíka. Všetky granule v našej online lekárni sú kvalitné a skvelo vyvážené.
Kŕmenie dospelého psa sa odporúča rozdeliť do dvoch dávok krmiva s časovým rozostupom cca 10 hodín. Zhruba to teda vychádza tak, že psa by ste psa mali prvýkrát kŕmiť ráno a druhýkrát v poobedných až podvečerných hodinách. To, ako často by ste psa mali kŕmiť, sa však líši od jeho veku. Šteniatka vo vývine majú rýchlejší metabolizmus, a preto potrebujú jesť viackrát denne.
Ak sme vám mali poradiť, o koľkej psíka nakŕmiť, bolo by to náročné – fixný čas, ideálny pre všetkých psíkov, by sme totiž hľadali len ťažko. Kŕmenie si môžete prispôsobiť napríklad rannému venčeniu či vášmu odchodu a príchodu z práce. Nezabúdajte však na to, že psy majú radi pravidelný režim kŕmenia. Preto sa snažte stanovený harmonogram dodržiavať.
- Rozdeľte dennú kŕmnu dávku do viacerých jedál denne – u dospelých psov sa odporúčajú 2 porcie, u šteniatok 3 až 4 porcie v závislosti od veku.
- Dodržujte harmonogram kŕmenia. Podávajte psíkovi krmivo vždy v tých istých časoch.
- Psy majú citlivé trávenie, preto im nikdy nemeňte druh krmiva zo dňa na deň.
- Ak sa vám zdá, že pes zjedol svoju porciu veľmi rýchlo a ešte je hladný, nenechajte sa oklamať. Psy nie sú schopné kontrolovať svoj príjem potravy. Je preto potrebné, aby ste práve vy dohliadli na to, koľko toho zje.
- Dajte pozor, aby pes nezjedol niečo, čo by mu mohlo uškodiť – napríklad čokoládu, avokádo, paradajky alebo ovocie s kôstkami. Držte takéto potraviny z jeho dosahu.
Šteniatka majú zvýšenú potrebu živín a taktiež rýchlejšie rastú. Okrem toho majú aj rýchly metabolizmus, čo v preklade znamená, že im rýchlejšie vytrávi a vyhladne. Dennú dávku krmiva pre šteniatka preto rozdeľte do viacerých porcií denne. U najmenších šteniatok sa odporúčajú 3 – 4 porcie, pričom postupne sa bude ich počet znižovať. Zhruba v čase, keď bude mať šteniatko pol roka až 9 mesiacov, mali by mu stačiť 2 jedlá denne.
Varená strava môže byť pre psa vhodná alternatíva ku kupovanému krmivu – predovšetkým ak chcete mať naozaj prehľad o tom, čo váš pes je. Nehovoríme však v žiadnom prípade o varenej strave pre ľudí. Psy majú na potravu úplne iné nároky ako ľudia, a tiež im mnoho vecí môže uškodiť – napríklad už samotná soľ či koreniny.
Najväčší podiel v strave psa by mali mať živočíšne bielkoviny, čiže mäso. Neviete, aké mäso pre psa? Psy môžu kuracie, morčacie, kačacie, hovädzie, teľacie, bravčové, zverinu i ryby. Mäso podávajte varené, bez kostí. Mäso je potrebné prevariť tak, aby vo vnútri nebolo ružové. Zvyčajne na to stačí 20 až 30 minút.
Ako dlho variť bravčové mäso pre psa? Bravčové mäso by ste mali variť dlhšie, pokojne aj 40 minút, aby bolo dôkladne uvarené. V nedostatočne uvarenom bravčovom mäse pre psa sa totiž môžu nachádzať parazity. Ak chcete so psíkom prejsť na varenú stravu, poraďte sa s veterinárom o tom, čo a v akom množstve mu podávať.
Strata zubov, prípadne zubné problémy, sú u starších psíkov bežné. To ich majiteľov často vedie k otázke, čím ich vlastne môžu kŕmiť. V niektorých prípadoch však nie je potrebná radikálna zmena stravy. Ak ste psíkovi zvykli podávať granule, môžete mu ich po strate zubov napríklad zmäkčiť v troche vody alebo ich zaliať mäsovým vývarom. Granule zmäknú a psík ich bez problémov zje. Vhodné sú tiež mokré druhy krmiva ako kapsičky či konzervy. Obsahujú všetky potrebné živiny a navyše sú obohatené aj o tekutiny, takže podporia psíkov pitný režim.
Pri výbere najlepšieho kolagénu pre psov je potrebné zohľadniť typ, formu a tiež ďalšie pridané zložky v konkrétnom doplnku. Rozlišujeme 3 typy kolagénu:
- Kolagén typu I – podporuje zdravie kože, srsti a svalov.
- Kolagén typu II – je nevyhnutný pre zdravé chrupavky a kĺby, čo sa zíde pri starších psíkoch a psoch športovcoch.
- Kolagén typu III – napomáha regenerácii tkanív a pružnosti kože.
Čo sa týka formy kolagénu, najlepší kolagén pre psov je hydrolyzovaný kolagén, nakoľko ide o ľahko stráviteľnú a efektívnu formu. Kvalitné doplnky s kolagénom môžu navyše obsahovať ďalšie podporné zložky, ako sú kyselina hyalurónová, chontroitín a glukozamín, prípadne vitamín C, ktorý je pomocníkom pri syntéze kolagénu.
Šteniatka sú vo vývoji, čo znamená, že potrebujú vhodné živiny pre svoj rast. Tie im možno dodať v strave prostredníctvom kvalitného krmiva pre šteniatka. Okrem toho sa odporúča podpora vývoja a zdravia pohybového aparátu aj pomocou vhodnej kĺbovej výživy – a to predovšetkým u šteniat veľkých a obrovských plemien, prípadne u šteniatok s genetickou predispozíciou na problémy s kĺbmi. U šteniat malých a stredných plemien sa kĺbovka podáva v prípade, že je to potrebné. Kĺbová výživa pre šteniatka napomôže vyživiť a spevniť chrupavky, kĺby i kosti.
Pozrite si výber kolagénu pre psov z našej ponuky: