Najčastejšie otázky o starostlivosti o psa
Vedeli ste, že psy nepotrebujú kúpeľ tak často ako vy? Že nie? Nevadí. Zozbierali sme pre vás tie najčastejšie otázky o starostlivosti o psy. Čítajte ďalej a zistite všetko, čo potrebujete vedieť.
Frekvencia kúpania psov sa môže líšiť na základe viacerých faktorov. Najčastejšie závisí od dĺžky a typu srsti psa. Inú starostlivosť môžu potrebovať tiež psíky s kožnými ochoreniami. Vo všeobecnosti sa však hovorí, že psa by ste nemali kúpať častejšie ako raz za 4 až 6 týždňov, v ideálnom prípade by mal stačiť jeden kúpeľ za 3 mesiace. Ak však náhodou dôjde k nejakej nehode a psík sa vyváľa v blate, okúpať ho, samozrejme, môžete. Netreba to však preháňať. Nezabudnite používať len kozmetiku určenú pre psy.
S kúpaním šteniatka si môžete dať pokojne načas. Predovšetkým, keď sú šteniatka pri mame – o ich hygienu sa postará ona sama. Ked si domov beriete šteniatko od chovateľa, je už odstavené od mamy a má cca 10 až 12 týždňov. S kúpeľom ešte ale počkajte – nechajte šteniatko zvyknúť si a aklimatizovať sa. U malého šteniatka zvyčajne postačí umývanie očiek, ušiek a labiek a kúpeľ zvoľte len v prípade, že sa šteňa ušpiní. Prvé kúpanie sa odporúča u troj až štvormesačných šteniat. Následne šteňa kúpte zhruba každých 6 týždňov, prípadne podľa potreby.
Kúpanie psa v zime by ste mali obmedziť len na situácie, kedy je to nevyhnutné. Zbytočné kúpanie počas chladných mesiacov totiž prispieva k vzniku prechladnutia a nadmernému vysušovaniu pokožky.
Ako kúpať psa v zime? Ak už psíka potrebujete okúpať aj počas zimných mesiacov, nezabudnite siahnuť po šetrnej kozmetike určenej pre psy a po kúpeli ho poriadne vysušte, aby neprechladol. V prípade potreby mu môžete srsť aj vyfénovať. Nepoužívajte však horúci vzduch, len mierne teplý alebo „vlažný“.
Do koľkých stupňov môže byť pes vonku závisí od toho, či je chovaný predovšetkým vo vnútri alebo vonku. Svoju úlohu zohráva aj plemeno psa – niektoré psy majú hrubú srsť s podsadou a zvládnu aj nižšie teploty. Psy, ktoré trávia väčšinu času vo vnútri budú na chlad citlivejšie, zatiaľ čo psy chované vonku sú na výkyvy a pokles teploty zvyknuté. Je však potrebné zaobstarať im zateplenú búdu, možnosť úkrytu, dostatok potravy, aby mali energiu na generovanie tepla a samozrejme prístup k vode, ktorá im nezamrzne. V taktom prípade zvládnu bežnú slovenskú zimu bez problémov.
Psy, ktoré na vonkajšie podmienky a teploty nie sú zvyknuté, na zimu von nedávajte.
Nedá sa exaktne špecifikovať, aký mráz pes vydrží. Odolnosť psov voči chladu totiž súvisí s viacerými faktormi. V prvom rade zohráva rolu veľkosť a plemeno psa. Psy ako sibírsky husky, bernardín a podobne, ktoré majú hrubú srsť s podsadou a tukovú vrstvu, zvládnu aj veľmi nízke teploty, ak majú vhodný prístrešok a suchú srsť.
Menšie plemená a psy so srsťou bez podsady sú na chlad oveľa citlivejšie. Pri nich je potrebné siahnuť po vhodnom oblečení pre psy a pobyt vonku nepredlžovať viac, než je nevyhnutné. Väčšina psíkov dokáže bez väčších problémov zvládnuť teploty -5 až 0°C, ak sú aktívne.
To, dokedy bude váš pes rásť závisí od toho, či je malého alebo veľkého plemena. Malé plemená rastú zhruba do 8 až 10 mesiacov života. Veľké plemená prestávajú rásť niekedy v rozpätí medzi 18. až 24. mesiacom života. V tomto období sa ukončí rast psa, vyvinú sa mu svaly, naberie na objeme a začne vyzerať ako dospelý pes.
Suchý šampón pre psa je bezoplachové riešenie vhodné napríklad pre psy, ktoré sa boja vody. Môže však byť vhodnou voľbou aj na cesty. Suchý alebo bezoplachový šampón pomáha čistiť srsť psa, odstraňovať zápach a odmastiť srsť. Vhodný na použitie môže byť napríklad aj v zime, keď nie je možné psa okúpať vo vode.
Je viacero spôsobov, ako môžete psovi vyčistiť uši. Jedným z nich je domáce čistenie pomocou vatových tyčiniek namočených v roztoku. S touto metódou však nie je stotožnený každý majiteľ, nakoľko môže pri nepozornosti psíkovi ublížiť. Ak máte doma neposedného psa, pri ktorom použitie vatových tyčiniek neprichádza do úvahy, pomôcť vám môžu špeciálne kvapky a čistiace roztoky určené na ušnú hygienu psov či dokonca čistiace obrúsky.
Ak si pes nechce nechať uši vyčistiť doma, možno bude potrebné chodiť na čistenie k veterinárovi. Čistenie uší je totiž kľúčovou prevenciou proti zápalu a rôznym ochoreniam. Napríklad čierny maz v uchu psa je jasným signálom výskytu svrabu – infekčného ochorenia sprevádzaného svrbením a zápalom.
Nie. Psa by ste nikdy nemali kúpať ľudským šampónom. Pokožka psa má iné pH a tiež aj potreby a nároky na starostlivosť. Okrem iného môže mať pes na takúto kozmetiku alergickú reakciu a prekážať mu môže i parfumácia. Používať by ste teda mali vždy len šampóny určené pre psov.
Máme pre vás niekoľko tipov na kvalitné šampóny pre psy a ďalšie produkty na starostlivosť o uši: