Najčastejšie otázky o umývaní zubov
Viete, ako často by ste si mali čistiť zuby? Toto a ešte viac sa dozviete v odpovediach na najčastejšie otázky o umývaní zubov.
Sonické kefky sú elektrické zubné kefky, ktoré fungujú na princípe sonických vibrácií, čiže vysokofrekvenčného kmitania štetín. Tvarom hlavice sa sonická kefka veľmi podobá na bežnú manuálnu zubnú kefku. Rozdiel je v tom, že tá sonická si umývanie zubov „odmaká“ za vás. Pri bežnom umývaní zubov manuálnou kefkou dokážete urobiť zhruba 600 pohybov za minútu. Sonické kefky sú však šikovnejšie – ich frekvencia sa pohybuje v rozpätí 8 000 až 40 000 čistiacich pohybov za minútu.
Elektrické zubné kefky sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Vybrať si môžete z rotačných, oscilačno-rotačných a sonických elektrických zubných kefiek. Oscilačné a rotačné kefky sú typické svojimi okrúhlymi hlavicami, pričom čistia zuby krúživými pohybmi. Sonické kefky zas využívajú kmitavé pohyby smerom hore a dole.
Vybrať najlepšiu spomedzi elektrických kefiek je náročné. Mnohé značky totiž vyvinuli rôzne technológie a vylepšenia, vďaka ktorým sú tieto kefky schopné snímať váš štýl umývania zubov a prispôsobovať tomu svoj výkon. Medzi obľúbené značky elektrických zubných kefiek patrí napríklad značka Oral-B. Od tohto výrobcu si u nás môžete vybrať z veľkého množstva elektrických zubných kefiek pre malých i veľkých.
Vybrať jednu najlepšiu ústnu vodu nie je tak úplne možné. Každá ústna dutina je totiž špecifická a má svoje potreby. To, čo by vyhovovalo nám, nemusí inému a naopak. Môžeme si však povedať, aké vlastnosti by mala mať kvalitná ústna voda. V prvom rade je veľmi dôležité, aby ste vyberali ústnu vodu s ohľadom na zdravotné ťažkosti vo vašej ústnej dutine. Vo všeobecnosti mávajú kvalitné ústne vody zloženie, ktoré:
- ničí zvyškové baktérie po čistení zubov,
- pomáha eliminovať zápach z úst,
- má pozitívne účinky na ďasná,
- pôsobí preventívne voči zápalu,
- prispieva k ochrane zubov pred zubným povlakom.
Sonické zubné kefky posúvajú čistenie zubov na novú a vyššiu úroveň. Vďaka vysokému počtu kmitov za minútu spravia väčšinu práce za vás. Ako používať sonickú kefku? Umývanie zubov takouto kefkou je naozaj jednoduché. Stačí si na ňu naniesť potrebné množstvo zubnej pasty a pomaly prechádzať po zuboch. Špecifikom sonických zubných kefiek je, že máte celý chrup vyčistený v priebehu 2 minút. Keby ste si ústa pomyselne rozdelili na 4 časti, stačí vám v prepočte 30 sekúnd na každý kvartál. Po vyčistení si ústnu dutinu vypláchnite vodou. Sonické zubné kefky sú skvelou voľbou pre malých i veľkých.
Použitie medzizubných kefiek je veľmi jednoduché, mali by ste však byť opatrný. Dôležité je predovšetkým zvoliť správnu veľkosť a typ medzizubnej kefky. Jednotlivé veľkosti sú označené farebne – pokiaľ neviete, akú si vybrať, poraďte sa v vaším stomatológom. Samotné čistenie nie je zložité. Kefku vsuniete do medzizubných priestorov a niekoľkokrát ju vysuniete a vsuniete. Priebežne by ste ju mali oplachovať v čistej vode.
Čistenie zubov je pre zdravie ústnej dutiny kľúčové. Niektorí hovoria, že by ste si zuby mali umývať po každom jedle. To ale často nie je reálne a za predpokladu, že si zuby umývate dôkladne, ani potrebné. Úplne postačí, ak si budete chrup umývať pravidelne ráno a večer. Dĺžka umývania zubov by mala byť zhruba 3 minúty. Pri čistení buďte dôkladný, dajte však pozor, aby ste príliš netlačili. Silný tlak totiž môže prispievať k poškodeniu skloviny a spôsobiť podráždenie ďasien.
Používajte zubnú pastu s fluoridom, poprípade s inými zložkami podľa toho, či máte nejaký špecifický problém. Určite vás už vaši rodičia učili, ako si správne čistiť zuby. Vysvetlili vám, že je dôležité zuby čistiť zo všetkých strán. Nevynechávajte preto zadnú stranu zubov, stoličky a samozrejme medzizubné priestory. Vaša výbava na čistenie zubov by mala obsahovať kvalitnú zubnú pastu, kefku, medzizubnú kefku alebo zubnú niť a ústnu vodu.
Zubná niť je určená na čistenie medzizubných priestorov. Jej použitie je jednoduché. Vezmite niť a chyťte ju oboma rukami medzi ukazováky a palce, pričom napnutý kúsok by mal mať okolo 2,5 cm. Niť potom vložte do medzizubného priestoru a ťahajte ju smerom hore a dolu pozdĺž strany zuba. Pri čistení dentálnou niťou je veľmi dôležité, aby ste používali primeranú silu. Pokiaľ budete totiž veľmi „agresívny“ môže dôjsť k poraneniu ďasna a jeho následnej infekcii.
Elektické zubné kefky sú čoraz populárnejšie medzi veľkými aj malými. Existuje viacero druhov, takže môže byť problematické prísť na to, ako vybrať tú správnu. Poznáme 3 druhy elektrických zubných kefiek. Rotačné elektrické kefky majú špecificky guľaté hlavičky, ktoré čistia zuby krúživými pohybmi. Oscilačno-rotačné kefky kombinujú krúživé a pulzné čistenie. Treťou skupinou sú sonické zubné kefky. Tie sa tešia veľkej popularite práve u ľudí s citlivými zubami, odhalenými krčkami a podobne.
Niekomu môže vyhovovať skôr rotačná kefka, pre niekoho iného je absolútny favorit sonická kefka. Faktom je, že by ste si mali vyberať predovšetkým podľa toho, čo potrebujú vaše zuby. Mnohé elektrické kefky majú špeciálne nastavenia pre citlivé zuby, dokážu vás upozorniť na prílišný tlak pri čistení a niektoré môžete dokonca cez bluetooth napárovať s telefónom a sledovať vďaka aplikácii pokroky v čistení zubov.
Sonické kefky sú skvelou voľbou pre ľudí so zdravým chrupom, ale aj pre tých, ktorí majú citlivé ďasná. Tento typ kefiek totiž používa jemný kmitavý pohyb. Zuby tak čistí citlivo, ale účinne. Konkrétny typ kefky si môžete vybrať podľa vašich osobných preferencií. Mnohé majú zabudované rôzne senzory na tlak a sú schopné monitorovať váš štýl umývania zubov a prispôsobiť sa mu. Väčšina sonických kefiek má tiež implementovaný časovač. Ten vás upozorní, kedy je správny čas posunúť sa ďalej. Vyberať si môžete aj z rôznych typov nástavcov.
Na to, či by ste si mali zuby umývať pred alebo po raňajkách, existuje viacero názorov. Podľa niektorých by ste si zuby mali zásadne umývať pred raňajkami, iní si zas stoja za tým, že zuby treba umývať po raňajkách. Faktom však ostáva, že vplyvom zmeny pH sa po jedle zuby stávajú náchylnejšie na poškodenie zubnej skloviny. Z tohto dôvodu sa odporúča zuby umývať ešte pred jedlom, pričom po raňajkách stačí ústnu dutinu vypláchnuť ústnou vodou. Pokiaľ máte zaužívané umývanie zubov až po raňajkách, mali by ste počkať 60 až 90 minút a až potom si zuby vyčistiť.
Čistenie zubov elektrickou zubnou kefkou je bezpečné za predpokladu, že kefku používate správne. Musíte počítať s tým, že frekvencia elektrickej zubnej kefky si so sebou nesie určité riziko. Pri jej používaní dbajte na to, aby ste kefku na zuby prikladali presne podľa návodu na použitie. Nepoužívajte nadmernú silu a dajte pozor na dobrý sklon kefky voči zubu. Pokiaľ dodržíte vyššie spomenuté opatrenia, je použitie elektrickej zubnej kefky bezpečné.
Aj pri elektrickej zubnej kefke je dôležité dbať na správnu techniku čistenia zubov. Pri elektrických zubných kefkách je podstatný predovšetkým korektný uhol, pod ktorým kefku prikladáte. Najideálnejší uhol medzi hlavicou a zubom je 45°. Okrem uhla zohráva dôležitú úlohu aj použitý tlak. Pokiaľ totiž kefkou netlačíte vôbec, nedochádza ku dôkladnému odstraňovaniu zubného povlaku. Ak zas tlačíte príliš, môžete si poraniť ďasná či poškodiť zubnú sklovinu.