Najčastejšie otázky o zdraví psa
Aj našich štvornohých priateľov môžu postihnúť rôzne zdravotné ťažkosti. Zozbierali sme preto najčastejšie otázky našich zákazníkov o zdraví psa, zvracaní, hnačke či napríklad odčervovaní a máme pre vás odpovede. Čítajte ďalej a nájdite informácie, ktoré sa vám pri starostlivosti o psa určite zídu.
Keď pes vracia, možno mu v niektorých prípadoch podať lieky a doplnky na trávenie, napríklad probiotiká pre psy alebo detoxikačný gél. Probiotiká napomáhajú zdraviu a rovnováhe črevnej mikroflóry. Detoxikačný gél na seba zas viaže škodlivé látky, baktérie a vírusy, ktoré pomáha z tela zvieraťa odstrániť. Psovi nikdy nedávajte lieky určené pre ľudí. Podávanie liekov konzultujte vždy s veterinárom.
Ako zastaviť zvracanie u psa? V prvom rade je dôležité odstaviť ho na určitý čas od potravy a misky s vodou. Odporúča sa niekoľkohodinová hladovka – zhruba 6 až 12 hodín. Odstavenie od vody je potrebné chápať tak, že ak by sa pes schuti napil väčšieho množstva vody, mohlo by to spôsobiť ďalšie zvracanie. Psíkovi teda dávajte len malé množstvá vody. Následne možno podávať vyššie spomenuté probiotiká či gél.
Keď pes zvracia, v mnohých prípadoch to vyvoláva diétna chyba alebo nevhodná potravina, ktorú zjedol. Inokedy môže byť vracanie spôsobené vážnejšími zdravotnými problémami. Okrem toho, že sa u zvieraťa v takomto prípade zvyknú objaviť aj iné príznaky, veľa vám napovie tiež farba či konzistencia jeho zvratkov:
- Pes zvracia hnedú tekutinu: Hnedá farba zvratkov môže byť signálom, že sa v tráviacej sústave zvieraťa nachádza krv. Je potrebná urgentná návšteva veterinára, pre podozrenie na výskyt vredov a iných ochorení.
- Pes zvracia bielu penu: Príčin zvracania bielej peny je niekoľko. Pokiaľ psík nezvracia opakovane a neobjavia sa iné komplikácie, pravdepodobne zjedol niečo, čo nemal a telo sa bráni. Okrem toho však biela pena môže byť príznakom psincového kašľa, torzie žalúdka či napríklad choroby biliárneho traktu - ide o vážnejšie choroby a je nutné, aby si psíka prezrel veterinár.
- Žlté zvracanie u psa: Ak pes zvracia žlté zvratky, môže ísť o syndróm zvracania žlče, obštrukciu čriev alebo pankreatitídu, ktoré patria medzi závažné problémy vyžadujúce zásah lekára.
- Pes zvracia sliny: Zvracanie slín je niekedy spôsobené napríklad nevoľnosťou v aute, stresom, úzkosťou, prehltnutím cudzieho telesa, ale tiež infekciami a zápalmi v tráviacom trakte, v horných dýchacích cestách alebo podráždením žalúdka.
Zvracanie psa po jedle je veľmi často spôsobené tým, že psík zje viac potravy, než je schopný stráviť. Ide o vcelku bežný jav u psov, nakoľko nedokážu odhadnúť, kedy majú dosť. Psy často jedia hltavo a rýchlo všetko, čo majú v miske. Ak sa pes prežerie alebo žerie veľmi rýchlo, môže zvracať krátko po jedle.
Vracanie psa po jedle môže byť tiež spôsobené intoleranciami, potravinovými alergiami či konzumáciou nevhodného a pokazeného jedla, zápalom žalúdka, parazitmi a podobne. Ak sa tento problém objaví, sledujte, či sa zopakuje. V prípade potreby sa poraďte s veterinárom.
Ak vášho psa napína na vracanie, ale nevracia, môže ísť o:
- podráždenie hrdla alebo pažeráka cudzím telesom,
- psincový kašeľ spôsobujúci nutkanie na kašeľ a suchý kašeľ, ktorý môže pôsobiť ako vracanie,
- stres, úzkosť, nevoľnosť z cestovania,
- podráždenie žalúdka,
- závažný stav signalizujúci nadúvanie a torziu žalúdka, kedy sa žalúdok psa naplní plynom, potravou alebo tekutinou a následne sa otočí.
V prípade, že nejde len o chvíľkový stav spôsobený napríklad cestovaním, čo najskôr sa obráťte na veterinára.
Aby ste mohli hnačku u psa úspešne zastaviť, je potrebné zistiť jej príčinu. V niektorých prípadoch ide o diétnu chybu, prípadne nevhodné krmivo. Vtedy je potrebné psíkovi nastaviť hladovku a zmeniť krmivo. Ak sa však hnačka opakuje, prípadne ju sprevádzajú aj iné ťažkosti, obráťte sa na veterinára.
Hlienovitá stolica u psa: Hlien v stolici naznačuje zápal v tráviacom trakte psa. Ten môže byť spôsobený parazitárnou alebo vírusovou infekciou a je potrebná konzultácia a vyšetrenie veterinárom.
Hnačka a krv v stolici u psa: Tento problém je potrebné čo najskôr riešiť s veterinárom, nakoľko môže ísť o ochorenie tráviaceho traktu, poškodenie čreva, parazity, otravu či zápalové ochorenie čriev.
Vodnatá hnačka u psa: Môže aj nemusí predstavovať závažný problém. Ak sa vodnatá hnačka objaví len príležitostne, je často signálom nevhodnej stravy. Dlhodobé hnačky sú tiež jedným z prejavov parazitov, infekcií, intolerancií, stresu či toxínov a iných ochorení. Ak má pes vodnatú hnačku opakovane, obráťte sa na veterinára.
Krvavé chrasty u psa sa objavujú v dôsledku rôznych príčin. Niektoré sú menej závažného charakteru – napríklad chrasty vzniknuté poranením alebo poškriabaním. V prípade, že sa však chrasty vyskytujú opakovane, prípadne vo veľkom množstve, môže ísť o kožné ochorenia, alergie, parazity (napríklad svrab), infekcie či dokonca stres. V takom prípade je nevyhnutné zistiť príčinu vzniku krvavých chrást a dodržiavať veterinárom nastavenú liečbu a opatrenia.
Frekvencia očkovania u psa závisí od jeho veku. S prvým očkovaním sa začína u šteniatok, ktoré dostanú základnú vakcínu v troch dávkach, a to zhruba v treťom, deviatom a po dvanástom týždni života. Základná vakcína (zvyčajne veterinári používajú kombinovanú vakcínu pre najbežnejšie ochorenia) pomáha psa chrániť pred ochoreniami ako psinka, infekčná hepatitída, leptospiróza, parainfluenza a podobne. Preočkovanie sa potom zvykne robiť raz ročne, prípadne individuálne na základe zdravotného stavu a životného štýlu psa. Hoci veterinári toto očkovanie odporúčajú, nie je povinné zo zákona.
Aktuálne je na Slovensku povinné len očkovanie proti besnote. To sa po prvý raz vykonáva zhruba vo veku 12 týždňov. Následné je potrebné preočkovanie v intervale 1 až 3 roky v závislosti od vakcíny.
Proti besnote musíte dať psíka zaočkovať po prvý raz už ako šteniatko – zhruba vo veku 12 týždňov. Následne sa psík proti besnote opätovne očkuje v intervale 1 až 3 roky. Závisí to predovšetkým od vakcíny. Dátum ďalšieho očkovania stanovuje veterinár v očkovacom preukaze. Nezabudnite, že očkovanie proti besnote je povinné zo zákona a je tiež veľmi dôležité, ak so psíkom chcete cestovať do zahraničia.
Za normálnych okolností, čiže bez zvýšeného rizika prenosu parazitov, sa odporúča dospelého psa odčervovať 4-krát do roka. V prípade, že je psík kŕmený surovou stravou, prípadne je aktívny lovec alebo žerie zdochliny či výkaly iných zvierat, je vhodné odčervovať častejšie. Najvhodnejší interval pre vášho psa vám odporučí veterinár.
Šteňa by ste mali po prvý raz odčerviť vo veku 2 týždňov, následne každé dva týždne až do dovŕšenia 3 mesiacov. Ďalej odčervujte raz mesačne, až kým šteniatko nebude mať pol roka. Potom raz za tri mesiace až do dovŕšenia 1 roka. Pri psíkoch starších ako 1 rok sa postupuje tak, ako u dospelých psov.
Zbaviť sa parazitov u psa vám pomôžu antiparazitiká. Niektoré sú určené na ochranu pred vnútornými parazitmi, iné zas pred tými vonkajšími. Samozrejme platí, že najlepšia liečba je prevencia, preto by mal byť napríklad obojok proti kliešťom a blchám či pipetka samozrejmosťou vo výbave každého chlpáča.
Ak vášho psa trápia vnútorné parazity, pomôžu antiparazitiká na vnútorné použitie. Tie sú dostupné vo forme pasty alebo tabliet. Pasty sa najčastejšie používajú na odčervenie šteniatok, pretože sú šetrnejšie pre ich organizmus. Ich účinok sa tiež zvyčajne sústreďuje len na určité typy parazitov, preto sa neodporúča používať ich u dospelých psov. Tablety patria k najpoužívanejším antiparazitikám, možno ich psovi podávať v celku alebo rozdrvené a primiešané do potravy.
Hnačkujúcemu psovi možno podať čierne uhlie, ale len v tom prípade, ak v stolici nepozorujete prítomnosť krvi alebo parazitov. Dostupné je špeciálne veterinárne čierne uhlie určené pre zvieratá, v prípade potreby však možno siahnuť aj po čiernom uhlí pre ľudí.
Veterinárne čierne uhlie dávkujte vždy podľa inštrukcií uvedených na balení prípravku, prípadne podľa odporúčaní od veterinára. Klasické čierne uhlie sa zvyčajne podáva v dávke 1 tableta na 5 kg hmotnosti psa. Aj toto dávkovanie však radšej odkonzultujte s veterinárom.
Ultrazvukový odpudzovač kliešťov pre psov je ekologické riešenie bez toxínov a chemických látok. Funguje na princípe šírenia ultrazvukových vĺn. Tieto vlny sú pre ľudí a zvieratá nepostrehnuteľné, avšak kliešte rušia, čím znižujú riziko napadnutia parazitom. Ultrazvukový odpudzovač stačí psovi nasadiť na obojok a bude chrániť vášho domáceho miláčika až po dobu 12 mesiacov (v závislosti od konkrétneho produktu).
Pozrite si náš výber prípravkov, ktoré vám pomôžu prinavrátiť vášmu psíkovi zdravie a chrániť ho pred parazitmi: