Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (6)

Pre

Pre
  • Celiatici (2)
  • Deti (6)
  • Ženy (6)
  • Muži (6)
  • Seniori (6)

Forma

Forma
  • Prášok (3)
  • Granulát (1)
  • Iná forma (1)
  • Pastilka (1)
  • Sirup (1)

Výrobca

Výrobca
  • IBSA Farmaceutici Italia Srl (1)
  • IBSA Institut Biochimique SA (5)

Menštruácia

Ženské telo si počas života prejde mnohými zmenami – či už ide o dospievanie, prvú menštruáciu, tehotenstvo alebo menopauzu. Zatiaľ čo na tehotenstvo sa žena spravidla teší, menštruácia si až takú obľubu nezískala. V zásade sa nie je čo čudovať, nakoľko vačšina žien zažíva každý mesiac menštruáciu spojenú s bolesťami a v niektorých prípadoch aj nevoľnosťou. Čo spôsobuje bolestivú menštruáciu a ako si s ňou poradiť?

Menštruácia – prečo ženy každý mesiac krvácajú?

Menštruácia je síce v mnohých prípadoch nie práve príjemné obdobie, je však pre ženské telo dôležitá a prirodzená. Začína sa ňou mesačný menštruačný cyklus, ktorý riadi reprodukčná hormonálna sústava. Dalo by sa povedať, že ide o cyklickú každomesačnú prípravu tela na to, že žena otehotnie. Výstelka maternice zhrubne a prekrví sa, aby bola pripravená na zachytenie oplodneného vajíčka. Pokiaľ k uchyteniu oplodneného vajíčka nedôjde, výstelka sa oddelí zo stien maternice a vylúči sa z tela von spolu s krvou.

Celý tento proces sprevádzajú zmeny hladiny hormónov. Dochádza k zvýšenej produkcii progesterónu, estrogénu a tiež látok, ktorú sú podobné hormónom a nazývajú sa prostaglandíny. Ich úlohou je aktivovať sťahy maternice, ktoré pomáhajú spomínanú výstelku dostať z tela von.

Príznaky menštruácie

bolest brucha - ikona

Kŕče a bolesť v podbrušku

naduvanie

Nadúvanie

vykyvy nalad

Výkyvy nálad a precitlivenosť

bolest hlavy ako priznak menstruacie

Bolesť hlavy

Poznáte fázy menštruačného cyklu?

1. Menštruačná fáza

Začiatok cyklu, pozostáva z vyplavovania neoplodneného vajíčka a výstelky maternice.

2. Folikulárna fáza

Ženské telo vylučuje hormón, ktorý podporuje rast vajíčka a maternica sa pripravuje na uchytenie oplodneného vajíčka.

3. Ovulačná fáza

Približne v strede cyklu sa zrelé vajíčko uvoľní a putuje do maternice – počas tohto obdobia máte najväčšiu šancu otehotnieť.

4. Luteálna fáza

Nastáva po ovulácii, kedy sa vajíčko mení na žlté teliesko. Pokiaľ dôjde k oplodneniu, telo začne s produkciou tehotenského hormónu. Ak k oplodneniu nedôjde, teliesko zanikne a cyklus sa uzavrie.

Predmenštruačný syndróm ako predzvesť vašich dní

Pod pojmom menštruačný syndróm (PMS) sa označujú telesné a psychické príznaky, ktoré sa objavia pred začatím menštruácie. Pociťuje ich viac ako polovica žien, pričom zvyknú odznieť po spustení krvácania. PMS môže byť u každej ženy iné. Existujú stovky rôznych príznakov, medzi najčastejšie však patrí:

podrazdenie

Podráždenosť

zmeny nalad

Výkyvy nálad

uzkost

Úzkosť

bolest hlavy ako priznak menstruacie

Bolesť hlavy

naduvanie

Nadúvanie

citlivost prsnikov

Citlivosť prsníkov

zmena chuti do jedla

Zmeny chute do jedla (silná chuť na sladké či slané)

poruchy spanku

Poruchy spánku

Bolestivá menštruácia – prečo to bolí?

Príchod menštruácie sa u mnohých žien spája s bolesťami a kŕčmi. Ako sme spomenuli vyššie, maternica sa zbavuje nepotrebnej výstelky pomocou sťahov. Tie sú vyvolané prostaglandínmi. Prostaglandíny sú lipidy podobné hormónom a okrem vplyvu na maternicu sú tiež príčinou menštruačnej bolesti. Ich zvýšená hladina totiž aktivuje receptory bolesti. Okrem prostaglandínov vplýva na vznik, respektíve intenzitu bolesti, aj hormonálna nerovnováha.

Niektoré ženy majú priebeh menštruácie úplne bezproblémový, nepociťujú bolesti, kŕče a ani iné symptómy. V súčasnosti je však takých žien pomenej. Väčšina žien si mesačne dva-tri dni odtrpí. Dôležité však je, že menštruačné bolesti sú v norme, pokiaľ neovplyvňujú vaše každodenné fungovanie. V prípade, že máte počas menštruácie veľké bolesti a nie ste schopná normálne fungovať, nie je to úplne s „kostolným poriadkom“.

bolestiva menstruacia

Menštruačné bolesti, respektíve bolestivá menštruácia sa nazýva dysmenorea a rozdeľujeme ju na primárnu a sekundárnu:

Primárna dysmenorea

Bolesť sa objaví niekoľko hodín pred začatím menštruácie. Je spôsobená zvýšenou hladinou prostaglandínov a trvá zvyčajne 1 až 3 dni. Pociťujete ju ako bolesť alebo kŕče v podbrušku, ktoré môžu vystreľovať do spodnej časti chrbta alebo do nôh. V niektorých prípadoch sa k nej pridružia aj iné symptómy, ako napríklad nevoľnosť, zvracanie, hnačka, únava či bolesť hlavy.

Sekundárna dysmenorea

Sekundárna dysmenorea je často spôsobená gynekologickými ťažkosťami, ako sú napríklad endometrióza, cysty, infekčné ochorenie panvy a podobne. Súvisieť však môže aj s vnútromaternicovým telieskom. Bolesť začne pred menštruáciou, trvá počas nej a v niektorých prípadoch pokračuje aj po jej skončení. Objavuje sa predovšetkým v neskoršom veku a má tendenciu sa postupne zhoršovať.

Či vás trápi primárna alebo sekundárna dysmenorea dokáže zistiť len lekár. Mali by ste vášho gynekológa informovať o všetkých zmenách, ťažkostiach, prípadne bolestiach, ktoré pociťujete počas menštruácie, ale aj v iných fázach cyklu.

Čo robiť pre zmiernenie menštruačných bolestí?

Na zmiernenie menštruačných bolestí existuje viacero „receptov“, najdôležitejšie je však to, aký životný štýl máte. U žien, ktoré žijú zdravo, konzumujú stavu bohatú na vitamíny, minerály či vlákninu a športujú, sa často bolesti objavujú sporadickejšie alebo v menšej miere. Na zmiernenie bolestí môže pomôcť:

  • cvičenie – pomôcť môže napríklad pilates alebo jóga, no vhodný je aj beh a chôdza,
  • zdravá strava – vyhýbajte sa jedlám, ktoré sú ťažké, mastné jedlá a obsahujú veľa cukru,
  • pitný režim – možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale pitie dostatočného množstva vody vám môže pomôcť zredukovať nadúvanie,
  • bylinky – pitie bylinných čajov vám môže pomôcť, nakoľko majú antispazmotické účinky (pôsobia proti svalovým kŕčom), pomáhajú upokojiť telo i myseľ,
  • teplo – vyskúšajte teplé obklady, siahnuť môžete po termofore, nahrievacích vankúšikoch a dôležité je, aby ste sa celkovo udržiavali v teple,
  • užívanie vitamínov a minerálov – vápnik, horčík a vitamín D, ale tiež železo či omega 3 môžu pozitívne ovplyvniť priebeh vašej menštruácie,
  • tabletka proti bolesti – po liekoch by ste však mali siahnuť až v tom prípade, keď sú pre vás menštruačné bolesti nezvládnuteľné.

Ktoré bylinky na menštruáciu by ste mali mať doma?

Ľubovník bodkovaný

Má účinky, ktoré pomáhajú zmierniť menštruáciu a aj príznaky PMS. S jeho užívaním by ste mali začať zhruba týždeň pred tým, ako vám má začať perióda. Ľubovník obsahuje látky zvané flavonoidy, ktoré pôsobia na zmiernenie kŕčov a následne aj bolesti.

bylinky na zenske problemy

Alchemilkový čaj

Väčšina žien zrejme o alchemilke už počula, je to totiž bylinka pôsobiaca proti celému spektru gynekologických problémov – od zápalov, kŕčov až po pravidelnosť vášho cyklu. Často je odporúčaná práve pre ženy, ktoré mávajú menštruáciu nepravidelne.

rumancek kamilkovy

Harmanček

Harmanček má hneď dva účinky. Pomáha uvoľniť maternicu a zmierniť svalové kŕče a súčasne funguje ako prírodné „sedatívum“. Pomôže vám teda dať sa trošku do pohody a lepšie znášať bolesť.

Tieto bylinky môžete nájsť samostatne vo forme jednozložkových čajov, ale vyskúšať môžete aj špeciálne čajové zmesi pre ženy.

Lieky na menštruáciu

Pokiaľ je to potrebné, môžu vám od bolesti uľaviť aj voľnopredajné lieky. Siahnuť by ste po nich mali však až vtedy, keď už pre vás nebude bolesť znesiteľná. Odporučiť jeden najlepší liek na menštruačné bolesti nie je ľahké, nakoľko každá žena má iný prah bolesti a taktiež reaguje na analgetiká inak. Niekomu môže zabrať slabšia tabletka, iná žena potrebuje silnejšiu. Najobľúbenejšie lieky proti menštruačným bolestiam u našich zákazníčok sú:

zmiernenie menstruacnych bolesti

Dá sa menštruačným bolestiam predísť?

Ako pri takmer všetkých zdravotných ťažkostiach, najlepším liekom je prevencia. V mnohých prípadoch môžete menštruačným bolestiam predísť pomocou zdravého životného štýlu. Snažte sa konzumovať veľa ovocia a zeleniny, vyhýbajte sa mastným, tučným a veľmi sladkým jedlám. Áno, vieme, že práve počas vašich dní vás zrejme prepadne chuť na niečo nezdravé alebo poriadny kus čokolády. Pravdou však je, že hoci to možno poteší vaše chuťové poháriky, na vaše bolesti vám to nepomôže, práve naopak, môže ich zhoršiť. Dostatočnú pozornosť by ste mali venovať aj pohybu – zacvičte si, choďte sa prejsť a uvidíte, že vám bude lepšie. Pomôcť vám môžu tiež cviky na posilnenie panvového dna.

Vyhýbajte sa stresu a nervozite, aj tie totiž vo veľkej miere ovplyvňujú váš cyklus. Stres môže spôsobiť nepravidelnosť menštruácie a tiež ovplyvniť jej sprievodné príznaky. Doprajte si teplú sprchu alebo kúpeľ. Teplá voda pomáha uvoľniť telo a dokonca aj myseľ, vďaka čomu môže napomôcť zmierneniu nástupu menštruačných bolestí. Pred menštruáciou by ste mali obmedziť na minimum tiež kávu a potraviny či nápoje s obsahom kofeínu, alkohol a cigarety.

Pomôcť vám môžu aj doplnky stravy

Pri menštruácii dochádza k znižovaniu železa v krvi, je teda vhodné do dopĺňať prostredníctvom doplnkov stravy, aby ste predišli anémii. Vitamín D pomáha telu absorbovať vápnik a má protizápalové účinky. Siahnuť môžete aj po doplnkoch s horčíkom, ktorý pomáha zmierňovať svalové kŕče a celkové napätie – či už fyzické alebo psychické.  Medzi ďalšie vitamíny a minerály, ktoré sú pre ženské telo dôležité, patria aj omega 3, vitamín E a samozrejme vitamín C.

NAMIXUJ 4 za cenu 3
Posledné 2ks skladom
Na sklade

Doplnky stravy s obsahom vitamínov je vhodné užívať dlhodobo, nakoľko ich účinok sa nedostaví hneď. Pokiaľ však žiadne neužívate, prípadne zvažujete nejaký nový výživový doplnok, odporúčame vám sa najprv poradiť s lekárom. Platí to predovšetkým v prípade, že užívate lieky – niektoré vitamíny a minerály môžu totiž pôsobenie liekov ovplyvňovať alebo znižovať ich účinky. Takisto dajte pozor napríklad na súbežné užívanie vápnika a horčíka. Tieto dva minerály by ste mali užívať s minimálne 2 hodinovým odstupom, nakoľko horčík ovplyvňuje vstrebávanie vápnika.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 6 z 6 výsledkov