Určite sa už každému z nás stalo, že nemohol zaspať. Mohlo to byť spôsobené napríklad stresujúcim obdobím, nadmerným príjmom kofeínu, zmenami biologického rytmu či inými faktormi. Zriedkavá nemožnosť zaspať teda nemusí signalizovať žiadny problém. Ak sa ale problémy so spánkom pravidelne a dlhodobo opakujú, jedná sa o nespavosť, odborne nazývanú insomnia. Tento problém je potrebné včas riešiť, pretože dlhodobý nedostatok kvalitného spánku negatívne ovplyvňuje správne fungovanie organizmu po fyzickej aj psychickej stránke.
To, že trpíte nespavosťou, môžete spozorovať najmä na základe toho, že doba zaspávania je až neprimerane dlhá, respektíve celkovo máte problém zaspať. Objavujú sa aj problémy so samotným spánkom – nie je kvalitný, necítite sa oddýchnuto, počas dňa na vás dolieha únava, ospalosť a máte problémy s koncentráciou. Častým problémom môže byť aj to, že sa počas noci alebo v skorých ranných hodinách budíte a potom máte problém opäť zaspať. Z psychického hľadiska sa vplyvom nespavosti môže objaviť podráždenosť, úzkosť alebo až depresia.
Nespavosť môže spôsobiť viacero príčin, no tie najčastejšie sú:
Z časového hľadiska sa stretávame s prechodnou, akútnou a chronickou insomniou. Prechodná insomnia predstavuje nespavosť zväčša spôsobenou stresom a zvyčajne do týždňa odznie. V prípade akútnej insomnie už problémy so spánkom trvajú viac ako týždeň, no menej ako mesiac – v tomto prípade sa už odporúča návšteva lekára.
Chronická nespavosť trvá viac ako mesiac, je mimoriadne vyčerpávajúca a návšteva lekára je v tomto prípade už nevyhnutná. Viesť môže až k vzniku vážnych zdravotných problémov. Chronickou sa môže stať aj akútna nespavosť, a to v prípade, že sa často opakuje.
Pri nespavosti je potrebné poznať príčinu, ktorá tento problém vyvoláva. Len vyriešením príčiny dokážete vyriešiť aj nespavosť. Dôležitá je aj zmena životného štýlu. Chronická nespavosť patrí do rúk lekára, no na prechodnú nespavosť môže pomôcť aj užívanie výživových doplnkov alebo niektorých byliniek.
Pri výživových doplnkoch sú odporúčané predovšetkým tie s obsahommelatonínu. Melatonín je hormón, ktorý reguluje spánok a cirkadiánne rytmy. Jedným z prejavov deficitu tohto hormónu je práve nespavosť. Okrem melatonínu sa odporúčajú aj doplnky, ktoré pôsobia uvoľňujúco, upokojujú a podporujú spánok. Vhodný môže byť napríklad prípravok GUAJACURAN 200mg s obsahom účinnej látky guajfenezín, ktorá sa podieľa na tlmení napätia kostrového svalstva, alebo výživové doplnky s obsahom bylín. V boji proti nespavosti sa odporúča aj príjem horčíka a vitamínu B6. Práve tieto látky pôsobia na správne fungovanie psychiky a nervového systému.
Sú ale prípady, kedy bude potrebné užívať predpísané lieky na nespavosť, teda hypnotiká. To by však mala byť posledná možnosť, pretože na hypnotikách môže vzniknúť závislosť. Navyše, ak do spánku zasahujú chemické látky z liekov, nie je tak kvalitný ako prirodzený.
Ak vás trápi nespavosť, môžete ju skúsiť riešiť aj pomocou domácich receptov, respektíve babských rád. Jedná sa predovšetkým o využitie byliniek, ktoré majú upokojujúce účinky a využívajú sa pri problémoch so spánkom – napríklad valeriána lekárska, medovka, mäta, ľubovník bodkovaný, harmanček, materina dúška, levanduľa alebo lipa.
Z týchto byliniek si môžete pripraviť čaj, inhalovať ich alebo si ich v sušenej forme vyplniť vankúš. Z babských rád sa pri nespavosti odporúča aj teplý kúpeľ pred spánkom, do ktorého si pridáte esenciálne oleje, soľ do kúpeľa alebo bylinky. Veľmi známou radou je „detský“ nápoj – teplé mlieko s medom, makom alebo škoricou. Je nielen chutný, ale podľa mnohých ľudí má aj veľmi upokojujúce účinky.
Opäť však musíme zopakovať, že pokiaľ nezačnete riešiť príčinu nespavosti, nepomôžu vám žiadne doplnky, bylinky ani nápoje.
Nespavosť nie je problémom len dospelých. Príčiny nespavosti u detí sú v podstate rovnaké ako u detí – napríklad stres, príjem kofeínu z nápojov, užívanie niektorých liekov, bolesť, nevhodné podmienky na spánok a podobne. Pri nespavosti u vašich ratolestí môžete využiť napríklad voľnopredajné kvapky na spánok určené pre deti alebo pozitívne účinky aromaterapie. Najúčinnejšie budú harmančekový, medovkový alebo levanduľový esenciálny olej. Pomôcť môžu tiež bylinkové čaje. Dôležitá je aj blízkosť rodiča, pravidelný režim a vhodný matrac, vankúš a zdravé prostredie na spánok (vyvetraná miestnosť, tma, primeraná teplota, ticho). Ak nespavosť u dieťaťa pretrváva dlhšiu dobu, je potrebná návšteva lekára.
Kvalitný spánok je pre správne fungovanie celého organizmu a taktiež pre psychickú pohodu a výkonnosť mimoriadne dôležitý. Ako si ho prirodzene zlepšiť? Na záver pre vás máme pár odporúčaní:
Najpredávanejšie v skupine
Zoradenie
Počet výsledkov
Zobrazených 1 - 5 z 5 výsledkov