Začali sa vám na tvári, v dekolte alebo na pokožke rúk tvoriť tmavé fľaky? Ide o jav zvaný hyperpigmentácia – čiže nerovnomerná pigmentácia pokožky. Je to vcelku bežný problém, ktorý môže mať viacero príčin. Najčastejšie sa pigmentové škvrny objavujú ako dôsledok nadmerného vystavenia pokožky slnečnému žiareniu, no môže ísť aj o melazmu či pozápalové škvrny. Zistite viac o tom, prečo pigmentové škvrny vlastne vznikajú a ako si s nimi poradiť.
Melanín je prírodný pigment, vďaka ktorému pokožka získava svoje zafarbenie. Čím viac melanínu sa v tele produkuje, tým tmavšiu máte pleť. Pri hyperpigmentácii však dochádza k zvýšenej nerovnomernej tvorbe melanínu. Keď sa melanín začne hromadiť, vznikajú pigmentové škvrny. Primárne dôvody hyperpigmentácie sú:
Slnečné žiarenie
Melazma
Zápal alebo poranenie
Najčastejšou príčinou vzniku pigmentových škvŕn je slnečné žiarenie, respektíve v ňom obsiahnuté UV lúče. Prečo je to tak? Okrem toho, že melanín spôsobuje zafarbenie pokožky, plní tiež funkciu jej ochrancu pred UV žiarením. To znamená, že keď sa v lete slníte a krásne sa opálite do hneda, vaša pokožka produkovala melanín ako ochranu pred škodlivými slnečnými lúčmi. Pokiaľ pokožku tomuto žiareniu vystavíte nadmerne, začne dochádzať k spomínanej hyperpigmentácii – na pokožke sa vám vytvoria ploché, okrúhle a hnedé pigmentové škvrny s jasným ohraničením. Najčastejšie sa objavujú na miestach najviac vystavovaných slnku, ako sú:
Tvár
Dekolt
Ruky
Väčšinou sú pigmentové škvrny neškodné. V niektorých prípadoch však môžu byť nebezpečné, napríklad v prípade kožného melanómu. Ak spozorujete, že sa pigmentová škvrna mení, či už veľkosťou alebo tvarom, krváca alebo svrbí, obráťte sa na kožného lekára.
Pri melazme hovoríme o symetricky rozložených pigmentových škvrnách na tvári. Ide o väčšie plochy s neostrými okrajmi. Môžu sa objaviť v okolí nosa, na brade a čele alebo na oboch stranách líc. Presné príčiny jej vzniku nie sú úplne známe, najpravdepodobnejšie má však súvis s hladinou hormónov. Melazma sa totiž veľmi často objavuje u mladých žien počas tehotenstva (nazýva sa preto aj „tehotenská maska“). Vytvoriť sa môže aj pred alebo po tehotenstve. Medzi ďalšie faktory, ktoré majú na tento druh pigmentácie svoj vplyv, patria aj niektoré lieky (napríklad hormonálna antikoncepcia) a genetická predispozícia.
Ak ste mali niekedy problémy s akné, možno ste sa stretli s tým, že vám po jeho zahojení na pokožke zostali tmavšie fľaky. Ide o takzvanú pozápalovú hyperpigmentáciu. Nemusí sa však objaviť len po akné. Súvisieť môže aj s:
Ako prvé musíme spomenúť, že vždy by ste mali dbať na správnu starostlivosť o pokožku. Čistenie, hydratácia a ochrana pred slniečkom by mali byť samozrejmou súčasťou vašich dní. Pokiaľ sa o pokožku totiž poctivo staráte, môžete vznik pigmentových škvŕn, vrások a iných kožných „nepríjemností“ výrazne spomaliť.
V prípade, že pigmentové škvrny už máte, existuje niekoľko spôsobov, ako ich odstrániť. K populárnym profesionálnym zákrokom patria napríklad laserové ošetrenie, kryoterapia či chemický peeling. Ak chcete s pigmentovými škvrnami bojovať sami, môžete siahnuť po špeciálnych krémoch a prípravkoch s bieliacimi účinkami. Prípravky na odstránenie pigmentových škvŕn môžu obsahovať zložky ako napríklad:
V rámci prevencie odporúčame používanie kvalitných prípravkov na ochranu pred slniečkom. UV žiarenie môže mať na pokožku totiž viacero negatívnych účinkov. Pokiaľ ju budete vystavovať slniečku nadmerne a nebudete ju dostatočne chrániť ochrannými faktormi, môžete urýchliť jej starnutie, tvorbu pigmentových škvŕn, vrások a podobne.
Siahnite teda po kvalitnom kréme s vysokým SPF ochranným faktorom, a to nie len počas letného slnenia sa. V rámci starostlivosti by ste mali používať denný krém s ochranným faktorom každý deň počas celého roka, aj v zime. Slnko vtedy síce „páli“ menej, ale UV lúče sa k nám dostávajú neustále.
Na redukciu už existujúcich pigmentových škvŕn existujú celé rady prípravkov so špeciálnym zložením. Obsahujú zložky, ktoré upokoja pokožku a pomôžu zosvetliť pigmentové škvrny. Pozrite si napríklad produkty Eucerin z produktového radu Antipigmet. Obsahujú patentovanú zložku thiamidol. Thiamidol pôsobí na tvorbu melanínu, čím redukuje hyperpigmentáciu pokožky. Okrem denných a nočných pleťových krémov môžete siahnuť aj po rôznych sérach, bieliacich krémoch či korektoroch s antidepigmentačnými účinkami.
Na pigmentové škvrny na rukách vám môžu tak isto pomôcť prípravky s bieliacim účinkom. Mnohé majú zloženie, ktoré pomáha na viacerých „frontoch“ súčasne. Dôležitá je totiž aj správna výživa a hydratácia namáhanej pokožky. Vyskúšať môžete tiež niektoré z babských receptov. Hovorí sa napríklad, že na odstránenie stareckých škvŕn pomáha citrónová šťava, aloe vera či zmes bieleho jogurtu a medu. Dajte však pozor, aby ste si ich častým používaním príliš nevysušili pokožku. Vyskúšajte napríklad niektorý z týchto krémov na ruky:
Najpredávanejšie v skupine
Zoradenie
Počet výsledkov
Zobrazených 1 - 7 z 7 výsledkov