Cena

Cena

Dostupnosť tovaru

Dostupnosť tovaru
  • Doprava zadarmo (1)

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (2)

Pre

Pre
  • Deti (2)
  • Ženy (2)
  • Muži (2)
  • Seniori (2)

Forma

Forma
  • Gél/Krém/Masť (1)
  • Sprej (1)

Výrobca

Výrobca
  • Novascon Pharmaceuticals Sp. z o. o. (POL) (2)

Zápal močových ciest

Časté nutkanie na močenie, pálenie a rezanie počas neho a nepríjemná bolesť v podbrušku – to sú asi najčastejšie príznaky zápalu močových ciest. Ide o veľmi časté ochorenie, ktoré potrápi predovšetkým ženy, nevyhýba sa však ani mužom. Čo zápal močových ciest spôsobuje a kedy je potrebné navštíviť lekára?

Čo je zápal močových ciest?

Zápal dolných močových ciest

Týka sa infekcie močovej rúry a močového mechúra. Pokiaľ sa zápal dolných ciest nelieči, môže postúpiť ďalej a viesť k zápalu obličiek.

Zápal horných močových ciest

Konkrétne zápal obličiek, je už závažnejšie štádium zápalu, ktoré si nevyhnutne vyžaduje liečbu nastavenú lekárom. Pri neliečenom zápale obličiek môže dôjsť k vážnejším zdravotným komplikáciám, dokonca k ich zlyhaniu.

Ktoré faktory vplývajú na vznik zápalu močových ciest?

Hoci zápal môže postihnúť v podstate každého –  malého, veľkého, mladého či starého, existujú faktory, ktoré zvyšujú jeho pravdepodobnosť.

Pohlavie:

Ženy majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť vzniku zápalu močových ciest. Na jednej strane je to kvôli dĺžke a umiestneniu močovej trubice, ktorá je kratšia a bližšie ku konečníku než je tomu u mužov. Na druhej strane môžu zápal podporiť aj tehotenstvo, menštruácia či menopauza.

Hygiena:

Hygiena je dôležitá u mužov, žien a samozrejme aj u detí. Nesprávnou hygienou môže dochádzať k množeniu baktérií, ktoré sú zodpovedné za zápal. U žien je tiež veľmi dôležité, aby sa po vykonaní potreby utierali vždy smerom spredu dozadu.

Pitný režim:

Pri nedostatočnom príjme tekutín nedochádza k pravidelnému vylučovaniu moču. To má za následok hromadenie toxínov, ktoré by sa inak odplavili močom z tela von. Pravidelné močenie pomáha odplaviť baktérie z močovej rúry.

Vznik zápalu podporujú tiež niektoré ochorenia, napríklad u ľudí trpiacich s cukrovkou nie je zápal močových ciest ničím výnimočným. Pokiaľ máte cukrovku, dostáva sa do vášho moču glukóza, ktorá vytvára prijateľné prostredie pre množenie baktérií. Väčšiu náchylnosť na zápal máte aj v prípade, že máte problémy so zväčšenou prostatou, trpíte na močové kamene, alebo máte zavedenú cievku či katéter. Hygiena pred a po pohlavnom styku, časté striedanie partnerov a nechránený styk môžu tiež byť príčinou zanesenia infekcie do močového ústrojenstva.

Príznaky a prejavy zápalu močových ciest

Pálenie a rezanie pri močení

Častejšie močenie a náhle nutkanie na močenie

tekuté zložky

Slabší alebo až nitkovitý prúd pri močení a neúplné vyprázdnenie

Zmeny moču ako zakalenie, zápach alebo krv v moči

Bolesť v podbrušku a bolesť chrbta

Únava

použitie pri horúčke - ikona

Zvýšená teplota

Samovoľný únik moču

Pokiaľ sa príznaky zhoršujú, prípadne sa k nim pridruží nevoľnosť a vracanie, navštívte ihneď lekára. Môže ísť totiž o vážne štádium zápalu obličiek, ktorý môže viesť k ich zlyhaniu, prípade k iným vážnejším zdravotným následkom.

Kedy liečiť zápal močových ciest doma a kedy vyhľadať lekára?

Pokiaľ je zápal v začiatkoch, to znamená, pokiaľ sú jeho príznaky mierne, môžete začať s jeho liečbou doma. Ide predovšetkým o prípady, ktoré nesprevádza teplota, silný zápach a zakalenie moču či bolesť chrbta – to sú totiž už príznaky vážnejšieho zápalu močových ciest.

Pokiaľ cítite, že ste „nachladli odspodu“, môže vám pomôcť:

  • Zvýšený pitný režim.
  • Udržiavanie brucha a oblasti krížov v teple.
  • Pitie urologického čaju.
  • Užívanie voľnopredajných doplnkov.
  • Konzumovanie brusníc či brusnicovej šťavy.
  • Pitie riedených džúsov s vysokým obsahom vitamínu C (pomáha znižovať pH moču).
  • Sedacie bylinné kúpele.

Lekára vyhľadajte, pokiaľ sa príznaky po 24 hodinách nezačnú zlepšovať, prípadne budete cítiť zhoršenie. Liečbu zápalu močových ciest nesmiete podceniť. Vo väčšine prípadov je totiž potrebné nasadiť antibiotiká.

Ako si môžete doma overiť či máte zápal?

V lekárni si môžete zakúpiť domáci test na detegovanie látok typických pre zápal močových ciest. Jeho použitie je jednoduché, treba sa však vždy presne riadiť informáciami v príbalovom letáčiku. Ideálne je vykonať test hneď ráno, kedy moč obsahuje koncentrované množstvo testovaných látok, čiže: bielkovín, dusitanov a bielych krviniek.

Veroval ZÁPAL MOČOVÝCH CIEST domáci test, 2 ks
Lieky a doplnky na zápal močových ciest – čo užívať pri prevencii a liečbe?

Brusnice, plody známe pre svoje blahodarné účinky na močovú sústavu, obsahujú množstvo vitamínov, vlákninu, vápnik, horčík, draslík, ale predovšetkým proanthokyanidíny (PAC) a bioflavonoidy, ktoré sú účinné proti množeniu baktérií. Pôsobia protizápalovo a diureticky – podporujú vylučovanie moču. Okrem toho pomáhajú:

  • zbaviť moč nepríjemného zápachu,
  • brániť tvorbe močových kameňov,
  • vytvárať ochrannú vrstvu na povrchu močových ciest (bráni usadeniu baktérií),
  • chrániť organizmus pred oxidačným stresom – patrí medzi antioxidanty.

Môžete ich konzumovať surové alebo sušené, siahnuť však môžete aj po urologickom čaji s obsahom brusníc, prípadne po doplnkoch stravy.

HERBEX UROLOGICKÝ ČAJ S BRUSNICAMI bylinný čaj 20×3 g
Urologické čaje pri prevencii i liečbe

Urologický čaj je vhodný ako doplnková liečba pri zápale močových ciest, pomáha však tiež s jeho prevenciou. Každý urologický čaj môže mať trošku iné účinky, nakoľko tie sa vždy odvíjajú od konkrétnych bylín, ktoré sa v ňom nachádzajú. Najčastejšie má však tieto účinky:

  • dezinfekčné,
  • močopudné – odstraňuje z tela škodlivé látky, pomáha pri vyplavovaní obličkových kamienkov a piesku,
  • tlmiace – pomáha tlmiť zápal močových ciest.

Pitie urologického čaju je navyše skvelým spôsobom, ako si pri zápale močových ciest doplniť tekutiny – čo, ako sme si už povedali, je v tomto prípade naozaj veľmi dôležité.

D-manóza

D-manóza patrí k jednoduchým cukrom a bežne sa vyskytuje v ľudskom organizme a niektorých druhoch ovocia a zeleniny – napríklad v brusniciach, broskyniach, jablkách, brokolici či v zelenej fazuli. Má účinky proti množeniu baktérií a je častou zložkou doplnkov na podporu liečby zápalu močových ciest.

Probiotiká

Probiotiká sú prípravky obsahujúce baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom organizme a sú veľmi dôležité pre správne fungovanie imunitného systému. Užívanie probiotík zvyšuje schopnosť imunity bojovať s ochorením a navyše znižuje pH moču. To pomáha bojovať s baktériami usadenými v močovej sústave.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty
-8%
-15%
-10%
Na sklade

Cantharis 5CH 4g

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 2 z 2 výsledkov